Ειδήσεις &
Τοπικά Νέα

Ελλάδα    »    Ειδήσεις & Νέα

Έθνος

Πάει στην Ουγγαρία ο Βλαχόπουλος

Από τον ιταλικό νότο και την Ποζίλιπο Νάπολι, στον νέο «παράδεισο» της ευρωπαϊκής υδατοσφαίρισης, το ουγγρικό πρωτάθλημα ...

Δημοσιεύθηκε στις 28 May 2017 | 1:29 am


Κλώτσησε και τα μπαράζ

Αλλα τέσσερα χρόνια θα πρέπει να περιμένει η Εθνική βόλεϊ ανδρών για να κάνει προσπάθεια πρόκρισης σε τελική φάση παγκοσμίου πρωταθλήματος καθώς μετά και την δεύτερη ήττα που γνώρισε στον Β΄ προκριματικό όμιλο που γίνεται στην Ολλανδία απώλεσε και την τελευταία ελπίδα να διεκδικήσει την πρόκριση μέσω των μπαράζ. ...

Δημοσιεύθηκε στις 28 May 2017 | 1:02 am


Το σήκωσε με... αυτογκόλ η Παρί! [vid]

Με αυτογκόλ του Ισά Σισοκό στο τελευταίο λεπτό του αγώνα (90΄) η Παρί Σεν Ζερμέν κατέκτησε για τρίτη συνεχή χρονιά το κύπελλο Γαλλίας στο ποδόσφαιρο, αφού επικράτησε στον τελικό 1-0 της Ανζέ. Με

Δημοσιεύθηκε στις 28 May 2017 | 12:37 am


Υπόθεση δύο λεπτών για την «Μπάρτσα»

Η Μπαρτσελόνα δικαιολόγησε το τίτλο του φαβορί, νίκησε την πρωτάρα Αλαβές 3-1 στο 'Βιθέντε Καλντερόν' της Μαδρίτης, κατακτώντας το 29ο Κύπελλο Ισπανίας στην ιστορία της. Ολα κρίθηκαν σε δύο λεπτά, όταν ο Νεϊμάρ (45') και Πάκο Αλκάθερ (45+2' ...

Δημοσιεύθηκε στις 28 May 2017 | 12:36 am


Τα ζώδια της Κυριακής (28/5) από το Astra & Οραμα!

Δίδυμοι, εκμεταλλευθείτε το διάστημα για να ανανεώστε διάφορους τομείς της ζωής σας. Ιχθύες, συγκεντρωθείτε στη διευθέτηση εκκρεμοτήτων και βάλτε σε δράση σχέδιά σας.

Δημοσιεύθηκε στις 28 May 2017 | 12:19 am


Ο Φιλιππίδης ξεπέρασε τα 5,56 μ. στο Γιουτζίν

Στο Γιουτζίν αγωνίστηκε σήμερα ο Κώστας Φιλιππίδης, εκεί όπου έγινε το τρίτο Diamond League της χρονιάς. Ο κορυφαίος Έλληνας άλτης του επί κοντώ ολοκλήρωσε τον αγώνα του με καλύτερο άλμα στα 5,56 μ ...

Δημοσιεύθηκε στις 28 May 2017 | 12:17 am


Ο Καραλής επέστρεψε στις μεγάλες πτήσεις με 5,60 μ

Σε τροχιά μεγάλων επιδόσεων μπήκε σήμερα ο Εμμανουήλ Καραλής, που αγωνίστηκε σε αγώνα δρόμου επί κοντώ, στην πόλη Ζάρι της Πολωνίας.

Δημοσιεύθηκε στις 28 May 2017 | 12:14 am


«Έφυγε» ο Γκρεγκ Όλμαν, ιδρυτής του συγκροτήματος Allman Brothers Band

Ο Γκρεγκ Όλμαν, η εκφραστική φωνή του οποίου ανέδειξε την Allman Brothers Band σε ένα από τα κορυφαία ροκ συγκροτήματα τη δεκαετία του 1970 πέθανε σήμερα σε ηλικία 69 ετών, όπως ανακοινώθηκε από την επίσημη ιστοσελίδα του.

Δημοσιεύθηκε στις 28 May 2017 | 12:03 am


Έκλεισε θέση για τα ημιτελικά η Εφές

Η Φενέρμπαχτσε θα αντιμετωπίσει την Νταρουσάφακα και έτσι μόνο η Μπεσίκτας περίμενε για να μάθε τον αντίπαλό της στα ημιτελικά του πρωταθλήματος Τουρκίας. Η ομάδα του Ουφούκ Σαρίτσα δεν χρειάστηκε να περιμένει πολύ, καθώς η Αναντολού Εφές αποδείχθηκε.. ...

Δημοσιεύθηκε στις 27 May 2017 | 11:56 pm


Εισαγγελική παρέμβαση για τις απειλές Φιλιππάκη εναντίον Στουρνάρα

Δίωξη ασκεί ο εισαγγελέας του Αρείου Πάγου κατά του δημοσιογράφου Γιώργου Φιλιππάκη για την ανάρτηση του κατά του Γιάννη Στουρνάρα, ενώ το ίδιο θα ισχύσει και για άλλους χρήστες των social media με αντίστοιχες αναρτήσεις.

Δημοσιεύθηκε στις 27 May 2017 | 11:52 pm


Τόμας: «Θέλω ένα πρωτάθλημα, θα κάνω ο,τι χρειαστεί...»

Οι Μπόστον Σέλτικς πραγματοποίησαν εξαιρετική πορεία τη φετινή σεζόν, φτάνοντας ως τους τελικούς της Ανατολής. Εκεί όπου ο Λεμπρόν Τζέιμς και η παρέα του, στους Κλίβελαντ Καβαλίερς έκαναν... πάρτι, παίρνοντας την πρόκριση με 4-1 νίκες.

Δημοσιεύθηκε στις 27 May 2017 | 11:49 pm


Ισπανία: «Πορεία αξιοπρέπειας» χιλιάδων διαδηλωτών

Δεκάδες χιλιάδες Ισπανοί συμμετείχαν σήμερα στην "πορεία της αξιοπρέπειας" στη Μαδρίτη, καταγγέλοντας την πολιτική της συντηρητικής κυβέρνησης, τις "άθλιες συνθήκες εργασίας" και τους "μηδαμινούς μισθούς&quot ...

Δημοσιεύθηκε στις 27 May 2017 | 11:44 pm


Βροχές και καταιγίδες και την Κυριακή

Βροχές και καταιγίδες οι οποίες κατά περιόδους θα είναι ισχυρές και θα συνοδεύονται τοπικά από χαλαζοπτώσεις στη Θεσσαλία, τις Σποράδες, την Κεντρική και Ανατολική Στερεά, την Εύβοια, την Πελοπόννησο και πιθανόν πρόσκαιρα την Κεντρική και Ανατολική Μακεδονία ...

Δημοσιεύθηκε στις 27 May 2017 | 11:30 pm


Ρωσία: 10χρονος συνελήφθη βίαια για επαιτεία ενώ διάβαζε ποιήματα στο δρόμο [vid]

Σοκ έχει προκαλέσει στη Ρωσία η βίαιη σύλληψη ενός 10χρονου που απήγγειλε ποιήματα σε έναν δρόμο, στο κέντρο της Μόσχας και η αστυνομία τον κατηγορεί για επαιτεία.

Δημοσιεύθηκε στις 27 May 2017 | 11:11 pm


Το σήκωσε η Ντόρτμουντ με Σωκράτη αρχηγό! [vid]

Η Ντόρτμουντ κατέκτησε τον 4ο τίτλο της στο Κύπελλο Γερμανίας, αφού στην 4η συνεχή συμμετοχή της στον τελικό της διοργάνωσης επικράτησε στο Ολυμπιακό στάδιο του Βερολίνου 2-1 της Άϊντραχτ Φρανκφούρτης.

Δημοσιεύθηκε στις 27 May 2017 | 11:07 pm


Σπουδαία ονόματα του τριάθλου στο Nafplio Energy Triathlon

Με ιδιαίτερα έντονους ρυθμούς συνεχίζονται οι εγγραφές για το Nafplio Energy Triathlon 2017 που θα διεξαχθεί στην ιστορική πόλη του Ναυπλίου την Κυριακή 11 Ιουνίου.

Δημοσιεύθηκε στις 27 May 2017 | 10:55 pm


Καπίνο για Γλύκο: «Περαστικά τερματάρα, γρήγορα ξανά στα γήπεδα» [pic]

Ο Παναγιώτης Γλύκος στάθηκε άτυχος, καθώς τραυματιστήκε στην τελευταία προπόνηση πριν το παιχνίδι με την ΑΕΚ και θα μείνει εκτός δράσης για περίπου έξι μήνες.

Δημοσιεύθηκε στις 27 May 2017 | 10:48 pm


ΑΕΚ - Άρης: Για το γόητρο και την... επιβεβαίωση!

Την ίδια στιγμή που ο Ολυμπιακός κοντράρεται με τον Παναθηναίκό, στον μεγάλο τελικό του πρωταθλήματος, με φόντο το πρωτάθλημα, ένα ακόμα ζευγάρι με την δική του «βεντέτα» ρίχνεται στη μάχη του μικρού τελικού ...

Δημοσιεύθηκε στις 27 May 2017 | 10:47 pm


Νέα επεισόδια με μολότοφ στα Εξάρχεια

Νέα επεισόδια ξέσπασαν το βράδυ του Σαββάτου πέριξ του Πολυτεχνείου, με εκτόξευση μολότοφ από αντιεξουσιαστές κατά δυνάμεων των ΜΑΤ που στάθμευαν στην οδό Τοσίτσα.

Δημοσιεύθηκε στις 27 May 2017 | 10:36 pm


Σικελία: Διαδηλωτές κατά του G7 συγκρούστηκαν με την αστυνομία

Μέρος των διαδηλωτών που πήραν μέρος στη πορεία 'Αντι-G7' στη Σικελία συγκρούσθηκαν με αστυνομικούς.

Δημοσιεύθηκε στις 27 May 2017 | 10:30 pm


Live: Μπαρτσελόνα - Αλαβές

Η ποδοσφαιρική σεζόν στην Ισπανία ολοκληρώνεται στο «Βιθέντε Καλεντερόν» της Μαδρίτης, με την Μπαρτσελόνα και την Αλαβές να αγωνίζονται στον τελικό του Κυπέλλου ...

Δημοσιεύθηκε στις 27 May 2017 | 10:21 pm


Η απίθανη ζωή του JFK: Σπάνιες προσωπικές του φωτογραφίες [photos]

John Fitzgerald Kennedy Born Brookline, Mass. (83 Beals Street) May 29, 1917 Αυτό έγραψε σε μια κάρτα η πολύ οργανωτική και συγκροτημένη Rose Fitzgerald Kennedy, όταν γεννήθηκε το δεύτερο παιδί της.

Δημοσιεύθηκε στις 27 May 2017 | 10:16 pm


Υπερχείλισε ο Γαλλικός ποταμός στη Σίνδο

Υπερχείλισε, λόγω σφοδρής βροχόπτωσης, ο Γαλλικός ποταμός στην περιοχή της Σίνδου Θεσσαλονίκης.

Δημοσιεύθηκε στις 27 May 2017 | 10:15 pm


«Διπλό» στην αυλαία η Γιουβέντους [vid]

Η Γιουβέντους στέφθηκε και επίσημα πρωταθλήτρια Ιταλίας για την περίοδο 2016-17. Η «Μεγάλη Κυρία», ολοκλήρωσε τους αγώνες της στο Καμπιονάτο με εκτός έδρας νίκη 2-1 επί της Μπολόνια για την 38η ημέρα της διοργάνωσης ...

Δημοσιεύθηκε στις 27 May 2017 | 10:14 pm


Παναθηναϊκός - Πανιώνιος: Με Μασούντ στη Λεωφόρο

Ολοκληρώθηκε η προετοιμασία του Πανιωνίου για τον αυριανό αγώνα με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο, στο πλαίσιο της 5ης και προτελευταίας αγωνιστικής των play off στη Super League ...

Δημοσιεύθηκε στις 27 May 2017 | 10:08 pm


Απεβίωσε ο συγγραφέας Ντένις Τζόνσον

Ο Αμερικανός συγγραφέας και ποιητής Ντένις Τζόνσον, ένας από τους σημαντικότερους της γενιάς του, άφησε την τελευταία του πνοή σε ηλικία 67 ετών, μετά από μάχη με τον καρκίνο, όπως μετέδωσαν τα αμερικανικά μέσα ενημέωσης.

Δημοσιεύθηκε στις 27 May 2017 | 10:02 pm


Οπαδός της Άρσεναλ την... «έκανε» από το νοσοκομείο για τον τελικό! [vid]

Η 'τρέλα' ενός οπαδούς για την ομάδα του μπορεί να αγνοήσει ακόμη και την υγεία του προκειμένου να βρεθεί κοντά στον αγαπημένο του σύλλογο.

Δημοσιεύθηκε στις 27 May 2017 | 9:50 pm


Άφησε τα πάντα... ανοιχτά για το μέλλον του ο Μπαρτζώκας!

Η χρονιά ολοκληρώθηκε πρόωρα για την Μπαρτσελόνα, έπειτα από την ήττα της στο παιχνίδι εμ την Βαλένθια (67-64) ...

Δημοσιεύθηκε στις 27 May 2017 | 9:50 pm


ΗΠΑ: Τους μαχαίρωσε επειδή υπερασπίστηκαν μουσουλμάνες μέσα σε τρένο

Άνδρας μαχαίρωσε και σκότωσε δύο επιβάτες μέσα σε συρμό, στο Πόρτλαντ του Όρεγκον, στις ΗΠΑ, όταν εκείνοι προσπάθησαν να τον σταματήσουν να παρενοχλεί δύο γυναίκες που έμοιαζαν μουσουλμάνες.

Δημοσιεύθηκε στις 27 May 2017 | 9:33 pm


«Κανονιά» και Κύπελλο για την Άρσεναλ! [photos&vid]

Η Άρσεναλ επικράτησε 2-1 της Τσέλσι και πανηγύρισε το 13ο κύπελλο Αγγλίας στην ιστορίας της. Σκόρερς για την ομάδα του Βενγκέρ οι Σάντσες και Ράμσεϊ. Είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Κόστα με την ομάδα του Κόντε να παίζει με παίκτη λιγότερο από το 68' ...