Facebook Pixel Basket League: Άνετα ο Ηρακλής τη Λάρισα - Νίκη... πλέι οφ για Ρέθυμνο κόντρα στον Πανιώνιο
Μπάσκετ
| 2020-01-25 17:24:00

Άνετα ο Ηρακλής τη Λάρισα - Νίκη... πλέι οφ για Ρέθυμνο κόντρα στον Πανιώνιο

Sportdog Team

Ηρακλής - Λάρισα 83-67 και Ρέθυμνο - Πανιώνιος 73-61.

Ηρακλής - Λάρισα 83-67

Την πρώτη νίκη του μέσα στο 2020 πήρε ο Ηρακλής επικρατώντας με 83-67 επί της Λάρισας για την 17η αγωνιστική της basket league. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ήταν εξαιρετική από την αρχή του αγώνα, κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με 30 πόντους στην τρίτη περίοδο για να φτάσει σε μια άνετη νίκη.

Αρκετά κλειστό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τους γηπεδούχους να βρίσκουν ρυθμό μετά από το πρώτο τρίλεπτο και να παίρνουν προβάδισμα 6 πόντων (9-3) με έμμεσο τρίποντο του Καββαδά. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 5 με τον Χείλαρη (12-7), με τον γηραιό να τρέχει ένα μικρό σερί 4-0 για να πάει την διαφορά στους 9 (16-7). Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να είναι στο +15 με καλάθι του Χάνλαν στο φινάλε (26-11).

Η Θεσσαλοί έτρεξαν ένα μικρό σερί 5-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου μειώνοντας στους 10 (26-16), με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο +17 (35-18) με συνεχόμενους πόντους του Ζάρα. Ο Παπαντωνίου μείωσε στους 13 με λέι απ λίγο αργότερα (37-24), με τον Καββαδά με λέι απ να διαμορφώνει το 43-29 του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και στην επανάληψη με τον Σούλερ να ανεβάζει την διαφορά στους 20 πόντους για την ομάδα του (57-37)μετά από τρίποντο του Χείλαρη. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου δεν είχαν λύσεις σε καμία πλευρά του γηπέδου με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν την διαφορά μέχρι και τους 30 πόντους (67-37) με τρίποντο του Σούλερ,  με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει στο 69-44.

Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον γηραιό να φτάνει στην πρώτη του νίκη μέσα στο 2020 με το τελικό 83-67

Τα δεκάλεπτα: 26-11, 43-29, 69-44, 83-67

Ρέθυμνο - Πανιώνιος 73-61

Σε απόρθητο κάστρο εξελίσσεται το “Μελίνα Μερκούρη” για το Ρέθυμνο που κατάφερε και πήρε την όγδοη νίκη του στην φετινή basket league, επικρατώντας με 73-61 επί του Πανιωνίου. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου είχε τον έλεγχο καθόλη την διάρκεια του αγώνα, και άντεξε στην αντεπίθεση των κυανέρυθρων φτάνοντας στην νίκη.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα των γηπεδούχων στο παιχνίδι καταφέρνοντας με τρίποντο του Φράνκαμπ να πάρουν διψήφια διαφορά (12-2) μετά από τέσσερα επτά αγώνα. Οι κυανέρυθροι είχαν πολύ μεγάλο επιθετικό πρόβλημα αφού πέτυχαν το δεύτερο καλάθι τους στο παιχνίδι με τον Λαμπρόπουλο μετά από 7 λεπτά αγώνα (18-5). Το δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου να έχει προβάδισμα 16 πόντων (25-9).

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την πίεση στην άμυνα στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου και κατάφεραν να μειώσουν στους 9 με έμμεσο τρίποντο του Λαμπρόπουλου με ένα επιμέρους 2-9 (27-18). Οι γηπεδούχοι έφεραν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα και πάλι με τον Γκόρντον (34-24) ενώ πήγαν στα αποδυτήρια με ένα +13 υπέρ τους μετά από βολές του Λι (37-24).

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε καλά την επανάληψη και κατάφερε να μειώσει στους 9 με τον Μπάουμαν μετά από τρία λεπτά (40-31), για να απαντήσει με σουτ από την περιφέρεια ο Χάρις (43-31). Οι γηπεδούχοι για ένα ακόμα παιχνίδι είχαν σε εξαιρετική κατάσταση τον Φρανκαμπ ο οποίος με λέι απ πήγε την διαφορά στο +14 για την ομάδα του μετά από τρίποντο του Μπάουμαν (53-39). Ο Πανιώνιος μείωσε στους 12 με τρίποντο του Ντουρέν, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με το 59-45 μετά από βολές του Φράνκαμπ.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους στην τέταρτη περίοδο και με ένα επιμέρους 2-12 υπέρ τους έφεραν το παιχνίδι στους 4 πόντους (61-57) με τον Μπάουμαν να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων, αναγκάζοντας τον Βαγγέλη Ζιάγκο να καλέσει τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι αντέδρασε με τον Κάρτερ να ευστοχεί σε συνεχόμενα σουτ τριών πόντων κάνοντας το 67-61 τριάμισι λεπτά πριν το φινάλε. Το Ρέθυμνο ανέβασε και πάλι την διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τον Φράνκαμπ ενάμισι λεπτό πριν τη λήξη, βάζοντας τέλος στις όποιες ελπίδες του Πανιωνίου για να έρθει το τελικό 73-61.

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 37-24, 59-45, 73-61

ΠΗΓΗ: ebasket.gr

Ακολουθήστε το sportdog.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις αθλητικές ειδήσεις