Με ψηλά το κεφάλι αποχαιρέτησε τη διοργάνωση του κυπέλλου Ελλάδος ο ΟΦΙ, καθώς στην 3η και τελευταία αγωνιστική του 3ου ομίλου, αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς τέρματα 0-0 με τον Παναιτωλικό στο στάδιο «Πέτρος Βουζουνεράκης», φεύγοντας έτσι αήττητος απέναντι σε ομάδες της Super League (2-2 με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ) και ουσιαστικά πλήρως την ήττα 2-0 την 1η αγωνιστική με τον ΑΟΧ/Κισσαμικό στο εντός έδρας θεωρητικά παιχνίδι, αλλά ουσιαστικά σε ουδέτερο γήπεδο στο Παγκρήτιο στάδιο.
Μάλιστα με το αποτέλεσμα αυτό, η ομάδα του Αγρινίου γνώρισε τον αποκλεισμό και ΑΟΧ/Κισσαμικός και Παναθηναϊκός πανηγύρισαν την πρόκριση, με τυπικής διαδικασίας πλέον το μεταξύ τους παιχνίδι την Τετάρτη στις 15.30 στα Χανιά.
Ο ΟΦΙ συνεχίζει πλέον την προσπάθεια του στον 5ο όμιλο της Γ’ εθνικής και στο κύπελλο της ΕΠΣ Λασιθίου, με στόχο να πρωταγωνιστήσει και φέτος στο κύπελλο ερασιτεχνών Ελλάδας.
ΟΦΙ: Μπένκο, Αναστασόπουλος, Μίγγας, Πότσι, Μούτσα, Χίσι, Παπαδόπουλος, Μαρτσάκης, Μηνάς, Γιουκούδης, Πυθαρούλης.
Παναιτωλικός: Γιαννακόπουλος, Γιαννιώτης, Βακράκος, Μαρινάκης, Αγροδήμος, Βασιλούδης, Τσιγγάρας, Χαντάκιας, Λιάβας, Κοκκόρης, Μπελεβώνης.
3ος ΟΜΙΛΟΣ
ΤΡΙΤΗ, Ο.Φ. Ιεράπετρας – Παναιτωλικός 0-0
ΤΕΤΑΡΤΗ, ΑΟΧ/Κισσαμικός – Παναθηναϊκός (15:30)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν Ι Η ΓΚΟΛ Β.
Κισσαμικός 2 1 1 0 2-0 4
Παναθηναϊκός 2 1 1 0 3-2 4
Παναιτωλικός 3 0 2 1 0-1 2
ΟΦ Ιεράπετρας 3 0 2 1 2-4 2
- Αναλυτικό ρεπορτάζ στην ΑΝΑΤΟΛΗ της Τετάρτης.
Στις αναμετρήσεις για την 3η και τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:
1ος ΟΜΙΛΟΣ
ΤΡΙΤΗ, Ηρακλής – ΠΑΣ Γιάννινα (19:30)
ΤΕΤΑΡΤΗ, Θύελλα Καμαρίου – Ατρόμητος (17:15)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν Ι Η ΓΚΟΛ Β.
ΠΑΣ Γιάννινα 2 2 0 0 7-1 6
Ατρόμητος 2 1 0 1 7-3 3
Ηρακλής 2 1 0 1 4-6 3
Θύελλα Κραμαρίου 2 0 0 2 0-8 0
2ος ΟΜΙΛΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ
Απόλλων Λάρισας – Λαμία (15:00)
Βόλος – ΑΕΚ (15:00)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν Ι Η ΓΚΟΛ Β.
ΑΕΚ 2 2 0 0 6-1 6
Βόλος 2 1 1 0 6-2 4
Λαμία 2 0 1 1 2-3 1
Απόλλων Λάρισας 2 0 0 2 1-9 0
4ος ΟΜΙΛΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ
Εργοτέλης – Άρης (17:15)
Αήττητος Σπάτων – ΠΑΟΚ (17:15)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν Ι Η ΓΚΟΛ Β.
Άρης 2 1 1 0 3-2 4
ΠΑΟΚ 2 1 1 0 3-2 4
Αήττητος Σπάτων 2 0 1 1 2-3 1
Εργοτέλης 2 0 1 1 2-3 1
5ος ΟΜΙΛΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ, Άρης Αβάτου – Ολυμπιακός (15:00)
ΠΕΜΠΤΗ, Παναχαϊκή – Λεβαδειακός (19:30)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν Ι Η ΓΚΟΛ Β.
Ολυμπιακός 2 2 0 0 3-0 6
Λεβαδειακός 2 1 0 1 4-1 3
Παναχαϊκή 2 1 0 1 1-2 3
Άρης Αβάτου 2 0 0 2 0-5 0
6ος ΟΜΙΛΟΣ
ΤΡΙΤΗ, Απόλλων Παραλιμνίου – Αστέρας Τρίπολης (17:15)
ΠΕΜΠΤΗ, Τρίκαλα – Απόλλων Σμύρνης (15:00)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν Ι Η ΓΚΟΛ Β.
Αστέρας Τρίπολης 2 2 0 0 3-1 6
Απόλλων Σμύρνης 2 1 0 1 6-2 3
Τρίκαλα 2 0 1 1 1-2 1
Απόλλων Παραλιμνίου 2 0 1 1 1-6 1
7ος ΟΜΙΛΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ
Κέρκυρα – ΟΦΗ (15:00)
Νίκη Βόλου – Ξάνθη (15:00)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν Ι Η ΓΚΟΛ Β.
ΟΦΗ 2 1 1 0 3-0 4
Ξάνθη 2 1 1 0 1-0 4
Κέρκυρα 2 1 0 1 1-1 3
Νίκη Βόλου 2 0 0 2 0-4 0
8ος ΟΜΙΛΟΣ
ΤΡΙΤΗ
Ηρόδοτος – Πανιώνιος 1-2
Απόλλων Πόντου – ΑΕΛ (19:30)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν Ι Η ΓΚΟΛ Β.
Πανιώνιος 3 3 0 0 8-1 9
ΑΕΛ 2 1 0 1 4-3 3
Απόλλων Πόντου 2 1 0 1 1-4 3
Ηρόδοτος 3 0 0 3 2-7 0