ΜΠΑΣΚΕΤ Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Νίκησαν οι Ικαροι στο ντέρμπυ την ΑΕ Κομοτηνής και έμειναν μόνοι στη κορυφή

Οι Ίκαροι Σερρών επιβλήθηκαν της ΑΕ Κομοτηνής με 71-65 και έμειναν μόνοι στην κορυφή του 2ου Ομίλου Βορρά της Γ’ Εθνικής, αφού, ο Παναθλητικός γνώρισε τη δεύτερη φετινή ήττα του χάνοντας με 70-57 από το Ζέφυρο 02 στο άλλο ντέρμπυ της 13ης αγωνιστικής.

Οι Ικαροι αφου στις τρεις πρώτες περιόδους το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, στο τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, με τους Ικάρους να περνάνε μπροστά 58-59 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, και στη συνέχεια με ένα σερί 3-10 ανέβασαν τη διαφορά στους οκτώ και προηγήθηκαν με 61-69, περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος και πήραν τελικά το ροζ φύλο αγώνα με 65-71, αφού σκόραραν 24 πόντους ενώ δέχθηκαν μόλις 14 στην 4η περίοδο.

Αποκάλυψη για τους Ικάρους ο Κουτζιάς που με 17 πόντους έκανε τη διαφορά, η «κολώνα» της ομάδας ο Γρίψιος πέτυχε 20 πόντους κυριαρχώντας κάτω από τα καλάθια, ενώ ο Τράκας με διεισδύσεις και βομβαρδισμούς από την περιφέρεια πέτυχε 16 πόντους (με 2 τρίποντα). Ο Γεωργιάνος από την άλλη περιορίστηκε σε οργανωτικό ρόλο πετυχαίνοντας 9 πόντους

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ – ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ 65-71
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 30-32, 51-47, 65-71.
Διαιτητές: Τζιοπάνος Ν.-Αγραφιώτης Ι.
ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κοκκινόπουλος): Σταματέλος 5, Χονδρόπουλος 16 (4), Βάκρινος 3, Λεχούδης 18, Βακχαρίδης, Κουτσοβασίλης 12 (1), Καραμπέκης 6, Παλάκης 5 (1), Λέφης , Σαριμπαλίδης.
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Ποργιόπουλος):Γρίψιος 20 (1), Γεωργιανός 9, Τράκας 16 (2), Κουτζιάς 17, Σταματόπουλος, Παρχαρίδης 3 (1), Θολιώτης 4, Φώτογλου 2.

Καταστροφικό το 4ο δεκάλεπτο για τον Ορφέα

Στην άλλη αναμέτρηση η ομάδα του ΓΑΣ Κομοτηνής έφυγε από το γήπεδο του Νέου Σκοπού με το ροζ φύλο αγώνα αφου στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Φώτη Κοκολιού εμπαζε στην άμυνα και από το +8 που είχε κατόρθωσε να χάσει με ένα καλάθι διαφορά

ΟΡΦΕΑΣ ΝΕΟΥ ΣΚΟΠΟΥ- ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ 65-67
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-13, 26-30, 48-40, 65-67.
Διαιτητές:Τζιοπάνος Γ.-Βασιλόπουλος
ΟΡΦΕΑΣ ΝΕΟΥ ΣΚΟΠΟΥ (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 21 (3) Ιακωβίδης 4, Κουτζιάντζης, Χατζηκυριακίδης, Χατζής 19(2), Αποστόλου 2, Τσανάκας , Καβαργύρης 15, Χατζηανδρέου 4, Ιωσηφίδης.
ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ: Σαββίδης, Σκεμπής 8 (1), Αθανασίου, Χατζηδημητρίου 14 (3), Καναράς 5 (1), Σιμάκης 16, Καλατζής 9 (1), Βελή 7, Καραμπέκης 2, Χαλίλ 6.

ΜΠΑΣΚΕΤ: Γ’ Εθνική Ανδρών 4ος Όμιλος – 13η Αγωνιστική

• Μακεδονικός – Αστέρας Καβάλας 90-70
  • Ιωνικός Ιωνίας – Χαλκηδόνα 71-81