Το θρίλερ είχε happy end … Αρκαδικός – Ηρακλής 67-60

Απρίλιος 18, 2015 - 19:02
0 σχόλια

Σε μία αγωνιστική με πολλές "εκπλήξεις"

Σε ένα παιχνίδι θρίλερ για γερές καρδίες ο Αρκαδικός κέρδισε τον Ηρακλή που δεν είχε σκοπό να πετάξει  λευκή πετσέτα. Σε μία πολύ κακη παραγωγική σε πόντους μέρα για τον Αρκαδικό οι κυανόλευκοι παίζοντας άμυνα για σεμινάρια στην επανάληψη, δέχτηκαν μόλις 21 πόντούς σε αντίθεση με τους 39 του πρώτου ημιχρόνου , πήραν το ροζ φύλλο και θέλουν δύο νίκες ακόμα για το όνειρο της ανόδου στην Α1.... Το τέλος της 23ης αγωνιστικής βρήκε την Καβάλα να χάνει στην έδρα της από το Ψυχικό ...

Mvp του αγώνα θα λέγαμε πως ήταν η συνολίκη εμφάνιση του Αρκαδικού στην επανάληψη ... Ο Καρύδας 18 , Χατζής 13 , Νοέας 10, Κοψαύτης 9 πόντους ...

Τα «μωρά» του Γηραιού αιφνιδίασαν τον Αρκαδικό στο 1ο Δεκάλεπτο και ανάγκασαν τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη να κυνηγούν το σκορ  με τη διαφορά να φτάνει +10 9-19 λίγο πριν τη λήξη του δεκαλέπτου . Το ξεκίνημα βρήκε τον Αρκαδικό πολύ κακό στα ποσοστά καθώς είχε 1/7 δίποντα και 1/5 τρίποντα ενώ δεν έβρισκε λύσεις ούτε στην άμυνα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε ακόμα χειρότερα καθώς το επιθετικό κρεσέντο του Ηρακλή συνεχιζόταν με τους κυανόλευκους να μην βρίσκουν λύσεις . Στο 2:40 η διαφορά έφτασε στη μέγιστη διαφορά της  24-35 +11 . Σε εκείνο το σημείο ο Αρκαδικός με ενα ξέσπασμα  και «οδηγούς» τους Κοψαύτη και Καρύδα μείωσε  32-36 και το ημίχρονο έκλεισε με τον Ηρακλή να έχει προβάδισμα 6 πόντων 33-39.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι με ένα γρήγορο σερί 6-0 ισορρόπησαν το παιχνίδι χωρίς όμως να καταφέρουν να ξεφύγουν στο σκορ που είχε συνεχείς  εναλλαγές στο σκορ . Ο Καστρίτης έβλεπε τα επιθετικά του ατού , εκτός του Καρύδα , να μην μπορούν να σκοράρουν (Τζόρτζεβιτς 2 πόντους , Χατζής 8 πόντους με έξι βολές) ανακατεύοντας συνεχώς την τράπουλα. Το φινάλε του δεκαλέπτου βρήκε τον Ηρακλή μπροστά στο σκορ 50-52

Το τελευταίο δεκάλεπτο όπως αναμενόταν ήταν συγκλονιστικό , με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει και τις καρδιές των φιλάθλων του Αρκαδικού και όχι μόνο να είναι έτοιμες να σπάσουν. Ο Καρύδας , ο Κοψαύτης  και τα άλλα παιδιά δεν το έχαναν το παιχνίδι με τίποτα... Ο Μιχάλογλου της φιλοξενούμενης ομάδας με συνεχείς προκλήσεις προς την κερκίδα πήρε την ομάδα του στο λαιμό του καθώς «έσπασε» τα νεύρα των συμπαικτών του κάνοντας παράλληλα αβίαστα λάθη που στοίχισαν στο Γηραιό .Ενα συγκλονιστικό κοινό που παρόλες τις προκλήσεις που δέχτηκε δεν πέταξε ούτε ένα αντικέιμενο μέσα στο παρκέ δείχνοντας το αθλητικό ήθος της ομάδας που υποστηρίζει….

Δεκάλεπτα: 9-19, 33-39, 50-52, 67-60

Αρκαδικός:(Καστρίτης) Καραμαλέγκος 2 , Νοέας 10  , Κωνσταντίνου , Καρύδας 18 , Κοψαύτης 9, Χατζής 13 , Αναστασάκης , Θανόπουλος 5 , Καλλινικίδης 2 , Εζόμο , Tζόρζεβιτς , Σταματόπουλος

Ηρακλής : (Πέρκoς) Ταραμάς , Μιχάλογλου 19 , Ονάσογλου 2, Γαρέζός , Χρυσόπουλός 14 , Αράπης , Καραγκιολίδης , Κοθράς 15, Μητσιαλός 3 , Δέσπος 7