ΑΕΚ - Περιστέρι 66-67: Ο Γκρέι την «καθάρισε»! (pics)

bet365

Η ΑΕΚ κατάφερε να κάνει «θρίλερ» τον πρώτο μικρό τελικό με το Περιστέρι Βίκος Cola και με τον Γκρέι να ευστοχεί στα τελευταία 6'', οι φιλοξενούμενοι νίκησαν με 67-66 κι έκαναν το 1-0 στη σειρά.

Η εικόνα της ΑΕΚ των απουσιών (Ματσιούλις, Καββαδάς, Σαντ-Ρος, Λαρεντζάκης) στο πρώτο μέρος δεν προμήνυε αυτό που θα ακολουθούσε στο δεύτερο. Οι «κιτρινόμαυροι» άφησαν το Περιστέρι μόλις στους 7 πόντους στην πρώτη περίοδο, κράτησαν το προβάδισμα στο ημίχρονο (39-34), αλλά κατέβασαν... ρολά στο δεύτερο 20λεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι με μεγάλα σουτ και ωραίες συνεργασίες πήραν τον έλεγχο, με τον Γιορκ να ισοφαρίζει (64-64) περίπου ένα λεπτό πριν το φινάλε. Ο Σάκοτα έκανε το 66-64 με βολές, αλλά ο δεινός σουτέρ Στίβεν Γκρέι δεν αστόχησε από τα 6.75 κι έδωσε το «διπλό» στην ομάδα του (66-67).

Ο αρχηγός της ΑΕΚ, μαζί με τους Τζέιμς, Γιορκ και Γιαννόπουλο έδωσαν βοήθειες, αλλά ο Λούκα Μπάνκι τιμώρησε τον Βινς Χάντερ για την απουσία του στην πρωινή προπόνηση.

Το ματς

Στην πρώτη περίοδο το Περιστέρι ήταν άστοχο (2/11δ.), γεγονός που οδήγησε την χαλαρή - από άποψη άγχους - ΑΕΚ να κάνει σερί (από 9-7 σε 18-7, 10') και να έχει τον έλεγχο του ματς. Οι «κιτρινόμαυροι» επέκτειναν το σερί τους (23-7), αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν... αντεπίθεση και με μεγάλα σουτ μείωσαν σε 33-31 (18'). Ο Σάκοτα προσέφερε ένα ωραίο highlight, με buzzer beater στην λήξη της δεύτερης περιόδου (39-34, 20').

Το Περιστέρι Βίκος Cola πέρασε μπροστά (41-44, 23') με τους Γκρέι και Κάλαχαν, συνέχιζε να έχει το ρυθμό (45-52, 28') μέσα από ωραίες συνεργασίες και ο Γιορκ μείωσε με τρίποντο για το 50-52 (30'). Η ΑΕΚ πέρασε μπροστά (54-52, 31') με βοήθειες των Μωραΐτη και Τσαλμπούρη, αλλά Μπέντιλ και Γκρέι έβαλαν δύσκολα σουτ, για να πάρουν πάλι προβάδισμα οι φιλοξενούμενοι (55-59, 35'). Ο Γιορκ ισοφάρισε με τρίποντο για το 64-64 (39'), ο Σάκοτα έβαλε 2/2 βολές, αλλά ο Γκρέι στην τελευταία επίθεση του Περιστερίου ευστόχησε για το τελικό 66-67.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Περιστέρι Βίκος Cola έπαιξε καλή άμυνα στην 3η περίοδο και πήρε τον ελεγχο, ενώ έβαλε και μεγάλα σουτ, με πιο σημαντικό το νικητήριο του Γκρέι.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Σκορδίλης και Γκρέι έκαναν την διαφορά με 15 και 13 πόντους, αντίστοιχα.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Μπέντιλ μέτρησε 12 πόντους και ο Κάλαχαν 10.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζόρνταν Θίοντορ δεν προσέφερε τίποτα.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το νικητήριο του Γκρέι στο φινάλε.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ ακόμα μια ήττα, το Περιστέρι τα 2/11 δίποντα στην 1η περίοδο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρίποντο του Σάκοτα στη λήξη της δεύτερης περιόδου, η alley oop συνεργασία Βασιλόπουλου - Σκορδίλη (43-46, 24') και φυσικά το νικητήριο του Γκρέι.

Τα δεκάλεπτα: 18-7, 39-34, 50-52, 66-67.

Διάβασε όλα τα τελευταία νέα της αθλητικής επικαιρότητας. Μάθε για όλους τους live αγώνες σήμερα και δες τις αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας και της εβδομάδας μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.