ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Άρης - Ξάνθη 1-0: Κερδίζει και χωρίς να φορτσάρει

Οι κιτρινόμαυροι επικράτησαν για τέταρτη φορά φέτος της ακριτικής ομάδας και βρίσκονται στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας

23/01/2020 21:24

Βασίλης Μόσχου

Ο Άρης έχει πάρει τον αέρα της Ξάνθης. Χωρίς να πιάσουν σπουδαία απόδοση, οι κιτρινόμαυροι νίκησαν για τέταρτη φορά φέτος την ομάδα της Θράκης (δύο στο πρωτάθλημα και δύο στο κύπελλο) με πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα στο 58’ (1-0) και βρίσκονται στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.

Οι κιτρινόμαυροι, που παρατάχθηκαν με τον Λάρσον αντί του τραυματία Ιντέγε στην κορυφή της επίθεσης, μπήκαν δυνατά στο ματς και απέκτησαν τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά. Η Ξάνθη επέλεξε να κλειστεί στην άμυνά της με στόχο να βρει χώρους για αντεπιθέσεις. Οι παίκτες του Ένινγκ άσκησαν, κατά διαστήματα, έντονη πίεση στην εστία του Άμπαντ, αλλά δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τη σαφή υπεροχή τους, με αποτέλεσμα το πρώτο μέρος να λήξει χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης διατήρησε τον έλεγχο, αλλά η Ξάνθη άρχισε να γίνεται πιο επιθετική. Στο 57΄, όμως, η ομάδα του Μίχαελ Ένινγκ κέρδισε πέναλτι για ανατροπή του Σάσα από τον Μπαξεβανίδη. Ο Γκάμα εκτέλεσε εύστοχα (58’) και ο Άρης άνοιξε το σκορ, παίρνοντας ένα προβάδισμα που, βάσει εμφάνισης, δικαιούταν.

Παρά την προσπάθεια της Ξάνθης να αντιδράσει, οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και στο υπόλοιπο διάστημα του αγώνα και έφτασαν δίκαια στη νίκη (στο 87' ο Ντιγκινί σημάδεψε με κεφαλιά το δοκάρι), που τους κρατά σε τροχιά πλέι οφ. Οι Βέλεθ και Ροζ συμπλήρωσαν τέσσερις κίτρινες κάρτες.

Ο διαιτητής Φωτιάδης (Καστοριάς) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Φοσέ, Κοβάτσεβιτς, Βέλεθ, Μπαξεβανίδη, Ροζ, Κόρχουτ.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Ροζ, Βέλεθ, Δεληζήσης, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια (92' Μπα), Γκάμα, Φετφατζίδης, Μαντσίνι (54’ Ντιγκινί), Λάρσον (85' Μαρτίνες).

ΞΑΝΘΗ: Άμπαντ, Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Λισγάρας, Σόσα, Τερκί, Κοβάτσεβιτς (81' Ντε Αμορίμ), Τζουρίτσκοβιτς, Φασίδης (63’ Στάρτζεον), Φοσέ (59’ Εντουάρντο), Κάστρο.