ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Β' εθνική: Συντριβή του Απόλλωνα στη Δράμα (videos)

Η Δόξα διέλυσε με 4-0 τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι έπεσαν στην πέμπτη θέση και έχασαν το τρένο του μπαράζ

18/04/2019 17:50

Βαριά ήττα με 4-0 γνώρισε ο πληγωμένος από απουσίες Απόλλων Πόντου στη Δράμα από τη Δόξα και έχασε την ευκαιρία να μείνει σε απόσταση αναπνοής από τη δεύτερη θέση, πέφτοντας στην πέμπτη. Έτσι, δεν προλαβαίνει οριστικά την προνομιούχο δεύτερη θέση που οδηγεί στο μπαράζ ανόδου.

Η Δόξα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και ευτύχησε να αποκτήσει προβάδισμα δύο γκολ από πολύ νωρίς (25') με τα τέρματα του Κρητικού. Λίγο πριν το ημίχρονο ο Απόλλων σκόραρε, αλλά ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ για οφσάιντ, με τους Θεσσαλονικείς να διαμαρτύρονται έντονα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Δόξα σημείωσε άλλα δύο γκολ με τους Πεταυράκη και Μάρτινς και έφτασε σε μια επιβλητική επικράτηση, που της έδωσε τη δυνατότητα να αναρριχηθεί στην όγδοη θέση.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Σπανός): Μένκα, Σιώπης, Πεταυράκης, Καψάλης, Ανδρέου, Πατράλης, Μακρής, Μάρτινς, Μπαϊκαρά (74’ Λεμονής), Κρητικός (64’ Ρουγκάλας), Δούμτσιος (74’ Πέρεθ).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Μπρίτο, Δημητριάδης, Τσουμάνης (71’ Δαλιανόπουλος), Κυβελίδης, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Χασομέρης, Μπάμπης (62’ Λουφάκης), Σαμαράς (39’ Θεολόγου), Βλάχος.