Περίπατο έκανε με Νίκη Βόλου ο Φίλιππος (φωτογραφίες)

Με τον Κοθρά να σκοράρει αστάματητα στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Φίλιππος μετέτρεψε ένα αμφίρροπο ματς σε περίπατο και επικράτησε με 91-67.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αμφίρροπο και το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Φίλιππος πήρε τον έλεγχο και προηγήθηκε 26-21 στο 13’. Όσες φορές πλησίασε η Νίκη, οι Βεροιώτες ξέφυγαν ξανά. Στο 18’ ο Φίλιππος προηγήθηκε με 38-31 και έκλεισε το ημίχρονο με 42-37.

Στο δεύτερο μέρος ο Φίλιππος κράτησε χωρίς πόντο τη Νίκη για 4,5 λεπτά και η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο (στο 25’ το σκορ έγινε 50-37). Με τρίποντα του Κοθρά η διαφορά άνοιξε ακόμη περισσότερο και το σκορ έγινε 61-41 στο 28’. Ο Κοθράς ανέβασε το προσωπικό του σερί στο τρίτο δεκάλεπτο (15 συνεχόμενους πόντους) και έγραψε το 65-41 στο 29’.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Φίλιππος συντήρησε χωρίς πρόβλημα την διαφορά.

Δεκάλεπτα: 18-19, 42-37, 68-47, 91-67

Διαιτητές : Τσοκόλης και Λουλουδιάδης

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας) : Τόκας Π, Τόκας Α., Βάλλιος 8(1), Τσιακλάγκανος 16(1), Μαρκοπουλος 2, Καβαργύρης, Κοθράς 28(5), Παραπούρας 12(4), Σουτζόπουλος 22(1), Καντάρκος 3.

Νίκη Βόλου (Πρέκας – Τύμπας): Διγενής, Παπαζήσης 2, Γεωργίου 15(2), Αναγνωστόπουλος 5(1), Κουτίνας 21(4), Τσαβές 4, Βλήτσιος, Τσώλης 8(2), Αγάλου- Λωρίτης,, Παπακώστας 7, Καφάσης, Τοκατλίδης 2.