Με την ψυχή στο στόμα κέρδισε το Στρατώνι ο Φίλιππος (φωτογραφίες)

Με την...φωτιά έπαιξε ο Φίλιππος κόντρα στο Στρατώνι αλλά στο τέλος είχε την τύχη με το μέρος του και πήρε τη νίκη με 65-63.. Ένα ματς που θα έπρεπε να το πάρει εύκολα, η μεγάλη αστοχία της Βεροιώτικης επίθεσης το έκανε ντέρμπι. Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες και ήταν ακατάλληλο για...καρδιακούς.

Ο Φίλιππος ξεκίνησε πολύ καλά το ματς και έδωσε την εντύπωση ότι θα...διαλύσει το Στρατώνι. Προηγήθηκε γρήγορα με 14-5 και πήρε το πάνω χέρι. Όσο περνούσε ο χρόνος όμως,  ο Φίλιππος εμφάνισε προβλήματα στο σκοράρισμα ενώ στον αντίποδα το Στρατώνι βρήκε λύσεις με σουτ τριών πόντων. Έτσι το 21-11 του 15' έγινε 21-18 στο 16' και το ματς έγινε ντέρμπι. Ο Φίλιππος διατήρησε το προβάδισμά στο πρώτο μέρος και με τρίποντο του Κοθρά πήγε στα αποδυτήρια με 34-26, όμως επιθετικά είχε προβλήματα.

Στο δεύτερο μέρος, το Στρατώνι μπήκε για τα καλά στο ματς. Μείωσε 34-31 στο 22', 39-38 στο 25' και ισοφάρισε 42-42 στο 27'. Ο Φίλιππος ξεκόλλησε με δυο εύστοχα τρίποντα (48-42 στο 28') αλλά δεν βρήκε λύση στο επιθετικό του πρόβλημα κι έχασε την συγκέντρωσή του και στην άμυνα. Έτσι το Στρατώνι πλησίασε ξανά απειλητικό στο 29' (50-49).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, ο Φίλιππος προσπάθησε να κράτησε το μικρό προβάδισμά του κυρίως με καλές άμυνες αλλά χωρίς σκορ στην Βεροιώτικη επίθεση, το Στρατώνι ισοφάρισε στο 59-59 στο 38'.  Στο τελευταίο λεπτό, ο Καντάρκος με μια βολή έγραψε το 62-61. Οι φιλοξθενούμενοι με κρίσιμο καλάθι, πήραν προβάδισμα 62-63 (πριν το σουτ έγινε καθαρό επιθετικό φάουλ πάνω στον Καντάρκο). Με μια ατομική προσπάθεια ο Κοθράς έφτασε στο λέι απ και πήρε και το φάουλ 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και έγραψε το 65-63. Το Στρατώνι κέρδισε φάουλ, αστόχησε στις δυο βολές, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, έγινε προσπάθεια για τρίποντο αλλά η μπάλα δεν έφτασε στο στεφάνι και το ματς έληξε 66-63.

Διαιτητές : Φουτζήλας και Αγραφιώτης

Δεκάλεπτα : 14-5, 34-26, 55-51, 65-63

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας - Μπλατσιώτης) : Παπαδόπουλος 8, Σουτζόπουλος 8, Σισμάνης 6(1), Πονόπουλος, Τσεσμετζίδης, Τσιακλάγκανος 11(3), Βαλλιος, Κοθράς 27(2), Καντάρκος 5.

Σ.Α. Στρατωνίου (Γιάννης Χατζούλης): Δοξάκης 5, Μπουρδάνος 1, Κολοκοτρώνης 6(2), Γεωργιάδης 7(1), Σιδηροηλίας, Φλιάτης 6, Κοτζαγιάννης 4, Μπέζας 11(2), Πολιτόπουλος 8(2), Δασκαλόπουλος 15.