Με άμυνα ζώνης έκανε την ανατροπή ο ΑΟΚ (φωτογραφίες)

Νίκη με ανατροπή στα τελευταία λεπτά πέτυχε ο ΑΟΚ επί του Μαντουλίδη. Οι Βεροιώτες που βρέθηκαν 14 πόντους πίσω στις αρχές του β' μέρους, επέστρεψαν στο ματς και κέρδισαν με 70-67.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο, εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία του ΑΟΚ και προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 13-21 και στο 11' 13-23. Ο ΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει και μείωσε σε 29-33 στο 19' αλλά με γρήγορα καλάθια ο Μαντουλίδης ανέβασε ξανά την διαφορά (29-37) και διατήρησε το προβάδισμα του.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΟΚ είχε πολύ άσχημο ξεκίνημα και βρέθηκε πίσω με 31-45 στο 23'. Με ψυχραιμία όμως στην πίεση του Μαντουλίδη και με άμυνα ζώνης επέστρεψε στο ματς μειώνοντας 40-46 στο 26', 47-49 στο 28' και 52-53 στο 31'.

Ο Μαντουλίδης απάντησε και ξέφυγε εκ νέου με 55-63 στο 34' και με 57-65 στο 36'.Με δύο τρίποντα του Ιωαννίδη  ΑΟΚ μείωσε 63-65 στο 38' και ισοφάρισε 65-65 αμέσως μετά. Ο Ιωαννίδης έχασε δύο βολές στο 67-67, 58 δευτερόλεπτα πριν την λήξη. Ο Τρομπούκης έδωσε προβάδισμα με μια εύστοχη βολη (68-67) στα 25 δευτερόλεπτα πριν την λήξη. Οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν σε τρίποντο και ο Γκανάς κέρδισε φάουλ, 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Με δύο εύστοχες βολές έγραψε το 70-67. Στην τελευταία επίθεση ο Μαντουλίδης έχασε τρίποντο και έμεινε το 70-67.

Δεκάλεπτα: 13-21, 31-37, 49-53, 70-67

Διαιτητές: Παζώλης-Κοντογιάννης

ΑΟΚ Βέροιας (Ταγκίδης): Τρομπούκης 15(1), Στοϊτσης, Ντουλαβέρης 4, Γκανάς 20(3), Γιοβανόπουλος, Καραϊσαρίδης, Ιωαννίδης 9(3), Κασαμπαλής 12, Καραθανάσης 3(1), Χαραλαμπίδης 7.

Μαντουλίδης(Νικολαϊδης Ι.-Καραμανώλης): Σίμογλου 5, Νικολαϊδης 20(1), Τάκης 4, Μπέλλος 7, Ρεφατλλάρι, Ψαθάς, Ντίαθ 11, Καλόγηρος 12, Φόρογλου 2, Λαγός 6(2), Μαλανδρής, Καναγκίνης.