Επιτυχίες για Ζούνη και Τσαρνά

Rodiaki NewsRoom

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 96 ΦΟΡΕΣ

Οι δύο μοτοσικλετιστές του Ίκαρου πήραν θέσεις ψηλά στη βαθμολογούμενη κατάταξη του αγώνα Moto Cross στην Πτολεμαΐδα

Με κύπελλα και θέσεις στο βάθρο των νικητών επέστρεψε η αποστολή του Ίκαρου από την Πτολεμαΐδα και το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Moto Cross, πρωταγωνιστώντας ο Άρης Τσαρνάς ως 3ος στην κατηγορία ΜΧ1 και ο Φραγκίσκος Ζούνης που ήταν 4ος στη ΜΧ2.

Και τα δύο σκέλη στις κατηγορίες που έλαβαν μέρος οι αθλητές του Ίκαρου κύλησαν ομαλά και χωρίς απρόοπτα ...

Στην τελική κατάταξη της ημέρας για την ΜΧ, 1ος ήταν ο Hjortmarker Eddie (Σουηδία), 2ος Παναγιώτης Κούζης και 3ος Άρης Τσαρνάς, αλλά επειδή οι αθλητές εκτός Ελλάδος που συμμετέχουν στους αγώνες του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος δεν βαθμολογούνται, ο Ροδίτης μοτοσικλετιστής ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου.

Στην ΜΧ2, παρ’ όλες τις συνεχείς και αδικαιολόγητες μπλε σημαίες που έδιναν οι κριτές στον Φραγκίσκο Ζούνη και τον αποσυντόνισαν από την προσπάθειά του, η τελική κατάταξη της ημέρας ήταν η παρακάτω: 1ος Ιωάννης Τουρατζίδης, 2ος Παναγιώτης Παπίλας, 3ος Άλεξ Ντιμιτρόφ και 4ος Άρης Τσαρνάς.

Στα …μελανά σημεία του αγώνα ήταν το ότι οι διοργανωτές δεν έβρεξαν το χώμα της πίστας με αποτέλεσμα να υπάρχει πολύ σκόνη, η οποία δυσχέρανε τις προσπάθειες των αγωνιζόμενων και σε κάποιες στιγμές έφτανε στα όρια του επικίνδυνου. Βάσει όλων αυτών, οι αγωνιζόμενοι κατέθεσαν αίτημα διαμαρτυρίας για τις συνθήκες που επικράτησαν.

Επόμενος αγώνας του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος MotoCross στις 6&7 Μαΐου στη Χαλκίδα.

Ο Γιώργος Λυμπέρης των «Πιγκουίνων» στο διεθνές meeting «Ακρόπολις»