Α' κατηγορία: Πέρασμα πρωταθλητή για Φοίβο

Rodiaki NewsRoom

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 157 ΦΟΡΕΣ

Νίκησε στο Παραδείσι τον Κλεάνθη 2-1 και δείχνει αποφασισμένος για τον τίτλο. Κατά πόδας Άρης και ΔΙ.ΑΣ.

Σημαντική νίκη πέτυχε προχθές στο Παραδείσι ο Φοίβος, κερδίζοντας τον Κλεάνθη με 2-1 και συνεχίσει να διατηρεί το προβάδισμα έναντι των αντιπάλων του στην κούρσα για την κατάκτηση του τίτλου. Επίσης με εκτός έδρας νίκες προχώρησαν και οι διώκτες του, Άρης και ΔΙ.ΑΣ., με τους Αρχαγγελίτες να επικρατούν της Κατταβιάς στο Καρακόνερο με 2-1, ενώ οι Αντιμαχιώτες με 2-0 της Δόξας Καρδάμαινας.

Η 20η αγωνιστική είχε δύο χαρακτηριστικά. Λόγω της ισχυρής βροχόπτωσης του Σαββάτου, διακόπηκαν οι αγώνες σε καλυθιές και Λίνδο.

Στο πρώτο Απόλλων και Διαγόρας Β. έπαιξαν μόνο ένα ημίχρονο, ενώ στο άλλο, Κλεόβουλος και Διγενής μόνο 22 λεπτά. Η ΕΠΣΔ αναμένεται να επανορίσει τα δύο αυτά παιχνίδια, τα οποία θα συνεχιστούν από το λεπτό που διακόπηκαν.

Το δεύτερο χαρακτηριστικό της αγωνιστικής είναι ότι άλλα δύο παιχνίδια κρίθηκαν στα χαρτιά, καθώς ο Νικαγόρας δεν ταξίδεψε στην Κάρπαθο, ενώ ως γνωστό η Δόξα Ψ. έχει παραιτηθεί από το πρωτάθλημα κι έτσι ο Ηρακλής Μ. πήρε ένα ξεκούραστο τρίποντο.

Τέλος στην Παστίδα ο ΑΕΡΑ με γκολ στο 89’ πήρε τη νίκη από τον Αστέρα που θα πρέπει να αρχίσει να… ανησυχεί!