Euroleague

«Ξαφνικός θάνατος» για Βαλένθια και νίκη για Ερυθρό Αστέρα

Με τρίποντο του Λορέντζο Μπράουν σε… νεκρό χρόνο, ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε 76-73 την Βαλένθια στο Βελιγράδι για την 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Έπειτα από παιχνίδι που κράτησε το ενδιαφέρον αναλλοίωτο μέχρι το τέλος, ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε 76-73 τη Βαλένθια στην «Χάλα Πιονίρ» του Βελιγραδίου, στο πρώτο παιχνίδι του Ντράγκαν Σάκοτα στην Ευρωλίγκα.

Οι γηπεδούχοι, που επικράτησαν με buzzer beater τρίποντο του κορυφαίου τους στον αγώνα Λορέντζο Μπράουν, έφτασαν τις τέσσερις νίκες, με την Βαλένθια να πέφτει σε ρεκόρ 4-7. Πολύ καλός για τους νικητές και ο Λάζιτς με 14 πόντους, ενώ από την φιλοξενούμενη ξεχώρισε ο Ντούμπλεβιτς με 22.

Το ματς

Με πρωταγωνιστή τον Λάζιτς, ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε 11-4 στο 5’, με το παιχνίδι να διακόπτεται σε εκείνο το σημείο για 45 λεπτά, λόγω προβλήματος στον ηλεκτρονικό πίνακα της «Χάλα Πιονίρ». Όταν άρχισε ξανά, η Βαλένθια βρήκε ρυθμό και με πρωταγωνιστή τον Μαρίνκοβιτς, προηγήθηκε 19-17 στο δεκάλεπτο. Η άνοδος του Ότζο, βοήθησε τους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν σε 27-27 στο 15’, όμως οι Ντούμπλεβιτς και Εντούρ εκμεταλλεύτηκαν τα αμυντικά «κενά» της ομάδας του Σάκοτα και έβαλαν ξανά μπροστά τη Βαλένθια 41-37 στην ανάπαυλα.

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, βρήκε τον Ερυθρό Αστέρα πιο συγκεντρωμένο στην άμυνα και με εύστοχες προσπάθειες του Λορένζο Μπράουν, προηγήθηκε 48-45 στο 24’. Το πόδι των γηπεδούχων παρέμεινε στο… γκάζι, με τον Τζένκινς να βοηθά για το 58-47 στο 27’, ενώ χάρη στις άμυνες του Σίμανιτς, η διαφορά διατηρήθηκε σε καλά επίπεδα, 60-51 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και με σερί 8-0 μείωσαν στον πόντο (60-59 στο 32’), βρίσκοντας λύσεις και από τους Αλμπάλδε-Λαμπιρί. Η αντεπίθεσή, τους έφερε μάλιστα ξανά μπροστά, 65-63 εξίμισι λεπτά πριν το τέλος, χάρη στον πολύ καλό Ντούμπλεβιτς. Με καλάθι του Μπράουν ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε στον πόντο, 69-70 στο 37’, ενώ ο ίδιος ισοφάρισε 71-71 με δύο βολές, 1’:50’’ πριν το τέλος. Η άμυνα των γηπεδούχων ήταν πλέον απροσπέλαστη, ο Ότζο τους έβαλε μπροστά 73-71, ο Βίβες ισοφάρισε και στην τελευταία επίθεση, ο εξαιρετικός Λορέντζο Μπράουν ευστόχησε σε τρίποντο σε χρόνο «μηδέν» για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 37-41, 60-51, 76-73.

Ερυθρός Αστέρας (Σάκοτα): Κούζμιτς, Τσόβιτς, Μπράουν 19 (2), Νταβίντοβατς, Λάζιτς 14 (2), Φαγέ 4, Μπάρον 8 (2), Ντόμπριτς 3 (1), Γκιστ 6, Τζένκινς 9, Σίμανιτς 4, Όντζο 9.
Βαλένθια (Πονσαρνάου): Κόλομ, Μαρίνκοβιτς 11 (1), Λόιντ 6, Εντούρ 9, Αμπάλντε 10 (1), Λαμπιρί 4, Τόμπι 4, Ντούμπλεβιτς 22 (4), Βίβες 4, Σαν Εμετέριο, Ντόρνεκαμπ 3.

Ακολουθήστε τον bwinΣΠΟΡ FM 94.6 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο.