Κώστας Νικολακόπουλος

Πανιώνιος-Ολυμπιακός: 11 χρόνια δράμα, με γκολ στο φινάλε κι αποβολές!

Ο Κώστας Νικολακόπουλος καταγράφει στο sport-fm.gr τα δραματικά παιχνίδια του Πανιώνιου με τον Ολυμπιακό στη Νέα Σμύρνη στα 11 τελευταία πρωταθλήματα!

• Αν υπάρχει κάτι που χαρακτηρίζει τα παιχνίδια του Ολυμπιακού στη Νέα Σμύρνη εδώ και πάνω από μία δεκαετία είναι μία λέξη: δραματικά!

• Σχεδόν όλοι οι αγώνες είναι μεγάλης έντασης και κρίνονται στα τελευταία λεπτά, με τον Πανιώνιο να είναι πολύ καλός και να ζορίζει τον Ολυμπιακό, που πάντως έστω με μεγάλη, ενίοτε και τεράστια δυσκολία, τις περισσότερες φορές καταφέρνει και φεύγει με το τρίποντο, έστω κι αν χρειαστεί να φτύσει αίμα!

• Κι επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχεια…

2018-19 Πανιώνιος-Ολυμπιακός 0-1 με γκολ στο τελευταίο λεπτό του Χασάν
2017-18 Πανιώνιος-Ολυμπιακός 3-4, με τον Πανιώνιο να προηγείται στο 3’, τον Ολυμπιακό να το γυρίζει σε 3-1, να ισοφαρίζεται σε 3-3 με γκολ στο 83’ και στο 84’ και να κερδίζει με πέναλτι στο 88’
2016-17 Πανιώνιος-Ολυμπιακός 0-2 από τα ελάχιστα παιχνίδια που ο Ολυμπιακός το καθάρισε σχετικά γρήγορα (64’), έστω κι αν αποβλήθηκε στο 76’ ο Ρέτσος (και στο 88’ ο Βλάχος)
2015-16 Πανιώνιος-Ολυμπιακός 1-3 με τον Πανιώνιο να ισοφαρίζει στο 63’ και τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με γκολ στο 73’ και στο 80’
2014-15 Πανιώνιος-Ολυμπιακός 2-2 με τον Πανιώνιο να προηγείται με 2-0 και τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει μέσα σε τρία λεπτά
2013-14 Πανιώνιος-Ολυμπιακός 0-2 με τα δύο γκολ να έρχονται στο 61’ και στο 75’
2012-13 Πανιώνιος-Ολυμπιακός 1-2 με τον Πανιώνιο να προηγείται και τον Ολυμπιακό να το γυρίζει στο 83’ με τον Τζιμπούρ
2011-12 Πανιώνιος-Ολυμπιακός 0-3 το μοναδικό εύκολο διπλό του Ολυμπιακού στη Ν. Σμύρνη (!), με το σκορ 0-2 στο ημίχρονο
2010-11 Πανιώνιος-Ολυμπιακός 1-1 με τον Πανιώνιο να ισοφαρίζει στο 68’ και τον Ριέρα να αποβάλλεται στο 73’
2009-10 Πανιώνιος-Ολυμπιακός 0-1 με ένα γκολ του Ντάρμπισαϊρ κι αποβολή του Αργεντίνου Ντάτολο από το 50’
2008-09 Πανιώνιος-Ολυμπιακός 2-3 με το σκορ 0-1, μετά 2-1, ισοφάριση του Ολυμπιακού 2-2 και τη νίκη στο 73’

• Μιλάμε για 11 πρωταθλήματα, με πέντε νίκες του Ολυμπιακού στο γκολ, με δύο ισοπαλίες, με τρεις αποβολές ποδοσφαιριστών του και με τα μισά παιχνίδια να κρίνονται με γκολ στα τελευταία λεπτά!

• Παρεμπιπτόντως, εάν υπάρξει και απόψε αποβολή παίκτη του Ολυμπιακού δεν θα παίξει με τον ΠΑΟΚ την άλλη Κυριακή…

Ακολουθήστε τον bwinΣΠΟΡ FM 94.6 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο.