Παναθηναϊκός-Παναιτωλικός

14:30
Καλησπέρα σας. by Σπύρος Σιαμπλής
14:30
Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τον Παναιτωλικό, για την 24η αγωνιστική της Super League 1, στο ΟΑΚΑ. by Σπύρος Σιαμπλής
14:32
Μετά από πέντε νίκες στη σειρά, με τελευταία αυτή επί του ΠΑΟΚ, το «τριφύλι» δεν κατάφερε να συνεχίσει την αλματώδη πορεία του. Έχασε από την ΑΕΚ, σε ένα παιχνίδι ανάμεσα στα δύο του Κυπέλλου με τον «δικέφαλο του Βορρά», τα οποία επίσης έχασε κα αποκλείστηκε. by Σπύρος Σιαμπλής
14:34
Παράλληλα, το γκολ του Αραούχο σταμάτησε ένα σερί πέντε αγώνων χωρίς να δεχτεί γκολ, ενώ είναι μόλις το δεύτερο που δέχεται στα οκτώ τελευταία παιχνίδια. Το άλλο από τον Ολυμπιακό... by Σπύρος Σιαμπλής
14:34
Επίσης το τέρμα που πέτυχε ο Αργεντινός επιθετικός της ΑΕΚ σταμάτησε ένα σερί εννέα αγώνων, όπου ο ΠΑΟ δεν είχε δεχτεί γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα είχε να βρεθεί πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο από το παιχνίδι του πρώτου γύρου με την «Ένωση», όταν έχανε 2-0, αλλά νίκησε με 3-2. by Σπύρος Σιαμπλής
14:35
Ο Παναθηναϊκός μπορεί να έχασε τα δύο τελευταία παιχνίδια στη φυσική του έδρα, το «Σπύρος Λούης», αλλά στο ένα με την ΑΕΚ ήταν φιλοξενούμενος ενώ το άλλο ήταν ο επαναληπτικός του Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ. by Σπύρος Σιαμπλής
14:36
Θυμηθείτε εδώ την αρχική 11άδα του Παναθηναϊκού by Σπύρος Σιαμπλής
14:37
Ενώ το βασικό σχήμα του Παναιτωλικού απαρτίζουν οι Φερνάντεθ, Τσιγγάρας, Μαλής, Σιέστεντ, Κέβιν, Ταχάρ, Ντάλσιο, Ρόσα, Άλβαρες, Μουνιέ και Νταουντά. by Σπύρος Σιαμπλής
14:38
Στον πάγκο των γηπεδούχων θα καθίσουν οι Ξενόπουλος, Αγιούμπ, Νούνες, Ανουάρ, Νάγκι, Μπουζούκης και Καμπετσής. by Σπύρος Σιαμπλής
14:39
Ενώ στον πάγκο των φιλοξενούμενων θα καθίσουν οι Γιαννακόπουλος, Μιμίτο, Μπαϊροβιτς, Ντουάρτε, Καββαδίας και Φυτόπουλος. by Σπύρος Σιαμπλής
14:40
Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Γεώργιος Κομίνης του Συνδέσμου Θεσπρωτίας ενώ χρέη διαιτητή VAR θα εκτελέσει ο Βασίλειος Φωτιάς από τον Σύνδεσμο Πέλλας. by Σπύρος Σιαμπλής
14:41
Μέχρι τις καθυστερήσεις οι Αγρινιώτες κρατούσαν τη νίκη με το Βόλο, αλλά ισοφαρίστηκαν σε 1-1. Δεν μπόρεσαν έτσι να πάρουν δύο ακόμα βαθμούς στο δύσκολο έργο να πλησιάσουν την 12η θέση… by Σπύρος Σιαμπλής
14:42
Έχουν χάσει πάντως μόνο ένα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια, αλλά ταυτόχρονα έχουν κερδίσει και μόλις ένα από τα έξι τελευταία ματς, ενώ μετρούν τρεις ισοπαλίες στο διάστημα αυτό. by Σπύρος Σιαμπλής
14:43
Ο Παναιτωλικός έχει πετύχει 18 τέρματα και μόνο η Λαμία και ο Πανιώνιος έχουν σημειώσει λιγότερα. Έχει βάλει δέκα γκολ στα τελευταία οκτώ παιχνίδια, έχοντας σκοράρει στα επτά από αυτά. Στα 15 πρώτα παιχνίδια του είχε πετύχει μόλις οκτώ τέρματα! by Σπύρος Σιαμπλής
14:44
Τα «καναρίνια» είναι η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη εκτός έδρας, και έχει πάρει μόλις τρεις βαθμούς, στη Λαμία, την Ξάνθη και την Λάρισα με ισοπαλίες. Παράλληλα, δεν έχουν νίκη στα 12 τελευταία ματς επεκτείνοντας από πέρσι. by Σπύρος Σιαμπλής
14:46
Οι παίκτες του ΠΑΟ αποσύρονται στα αποδυτήρια του γηπέδου, για τις τελευταίες οδηγίες από τον Γιώργο Δώνη... by Σπύρος Σιαμπλής
14:47
«Τσουχτερό» το κρύο στο ΟΑΚΑ, που έχει λιγοστό κόσμο αυτή την ώρα. by Σπύρος Σιαμπλής
14:48
Στα αποδυτήρια πλέον και οι ποδοσφαιριστές του Παναιτωλικού... by Σπύρος Σιαμπλής
14:49
Οι δύο σημερινοί αντίπαλοι παίζουν το 20ο παιχνίδι στην ιστορία τους στην Α’ Εθνική/Super League 1. Έφεραν «λευκή» ισοπαλία στο Αγρίνιο στον πρώτο γύρο, κάτι που σημαίνει ότι ο Παναιτωλικός δεν σκόραρε για πέμπτο επίσημο παιχνίδι εναντίον του Παναθηναϊκού! by Σπύρος Σιαμπλής
14:50
Οι σημερινοί φιλοξενούμενοι έχουν σκοράρει μόνο σε ένα από τα οκτώ τελευταία παιχνίδια, κι αυτή ως… γηπεδούχοι, στη νίκη στο Αγρίνιο με 2-0 τον Σεπτέμβρη του 2017. Αυτή είναι η μια από τις δύο νίκες που έχει ο Παναιτωλικός στην ιστορία του με τον Παναθηναϊκό, με την άλλη να είναι τον Ιανουάριο του 2014. by Σπύρος Σιαμπλής
14:51
Παράλληλα, ο ΠΑΟ έχει κερδίσει τα 14 από τα 22 επίσημα ματς στην ιστορία τους σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Από αυτά τα 11 από τα 19 είναι στο πρωτάθλημα. Επίσης, οι τρεις τελευταίες ισοπαλίες τους είναι 0-0. by Σπύρος Σιαμπλής
14:52
Πέρσι ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 4-0 στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, ενώ πριν από δύο χρόνια ο Παναιτωλικός είχε πάρει 0-0, μοναδικό θετικό αποτέλεσμα στα χρόνια της Super League, αφού την άλλη ισοπαλία την είχε πάρει το 1976. by Σπύρος Σιαμπλής
14:53
Ο Παναιτωλικός έχει σκοράρει σε μια μόλις από τις επτά τελευταίες του επισκέψεις, στο 4-2 τον Ιανουάριο του 2016 στη Λεωφόρο. Στο «Σπύρος Λούης» δεν έχει γκολ στον Παναθηναϊκό για το πρωτάθλημα. Μόνο ένα σε φάση ομίλων Κυπέλλου το 1999, όταν έχασε με 5-1! by Σπύρος Σιαμπλής
14:54
Στο γήπεδο βρίσκονται παιδιά από τις Σχολές Ποδοσφαίρου Παναθηναϊκού σε Σεπόλια, Παλλήνη, Μεταμόρφωση, Ρουφ, Βοτανικό, Πετρούπολη και Ψυχικό. by Σπύρος Σιαμπλής
14:55
Γύρω στις 2.000 ο κόσμος που βρίσκεται στις κερκίδες του Ολυμπιακού σταδίου. by Σπύρος Σιαμπλής
14:56
Ενώ έκανε την εμφάνισή του, ελπίζουμε... οχι προσωρινά, και ο ήλιος! by Σπύρος Σιαμπλής
14:56
Τώρα μπαίνουν στο γήπεδο οι αναπληρωματικοί των γηπεδούχων. by Σπύρος Σιαμπλής
14:58
Ακολουθούν κι εκείνοι των φιλοξενούμενων. by Σπύρος Σιαμπλής
14:59
Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές... by Σπύρος Σιαμπλής
15:01
Αφιερωμένη στη μάχη κατά του καρκίνου της παιδικής ηλικίας είναι αυτή η αγωνιστικη! by Σπύρος Σιαμπλής
15:01
Ενώ ακολουθούν οι καθιερωμένες φωτογραφίες και χειραψίες ανάμεσα στους πρωταγωνιστές. by Σπύρος Σιαμπλής
15:02
Όλα είναι έτοιμα πλέον για την έναρξη της αναμέτρησης! by Σπύρος Σιαμπλής
15:03
1’ Αρχίζει ο αγώνας, με τον Παναιτωλικό στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
15:06
3' Προσωρινή διακοπή στο ματς, λόγω τραυματισμού του Κολοβέτσιου στο αριστερό γόνατο. by Σπύρος Σιαμπλής
15:07
5' Συνεχίζεται το ματς, με δέκα ο Παναθηναϊκός ενώ ο Κολοβέτσιος έχει ζητήσει και αλλαγή. by Σπύρος Σιαμπλής
15:09
6' Πρώτη αλλαγή, αναγκαστική, για τον ΠΑΟ. Ο Νούνες αντικαθιστά τον Κολοβέτσιο. by Σπύρος Σιαμπλής
15:16
13' Πρώτη φάση στο ματς, με τον Χατζηγιοβάνη να πασάρει στον Δώνη από αριστερά, εκείνον να τροφοδοτεί τον Ζαχίντ μεσα στην περιοχή, αλλά ο Φερνάντεθ απέκρουσε το σουτ του τελευταίου με διπλή προσπάθεια! by Σπύρος Σιαμπλής
15:18
15' Λάθος συνεννόηση του Σίεστεντ με τον Φερνάντεθ, με τον πρώτο να γυρίζει την μπάλα με κεφαλιά και παραλίγο να σκοράρει στην εστία της ομάδας του! by Σπύρος Σιαμπλής
15:19
16' Εκτέλεση του κόρνερ από δεξιά, από τον Ζαχίντ, ο Χατζηγιοβάνης παίρνει την μπάλα ξανά έξω από την περιοχή, σουτάρει, αλλά κερδίζει μόνο το κόρνερ... by Σπύρος Σιαμπλής
15:20
17' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό από τα αριστερά, περνάει ανεκμετάλλευτο.. by Σπύρος Σιαμπλής
15:20
17' Σουτ του Χατζηθεοδωρίδη έξω απο την μεγάλη περιοχή, η μπάλα καταλήγει στα χέρια του Φερνάντεθ. by Σπύρος Σιαμπλής
15:25
23' Γκολ! 1-0 ο Παναθηναϊκός, με τον Αποστολάκη να εκτελεί πλάγιο από τα δεξιά, τον Βαγιαννίδη να πασάρει στον Κουρμπέλη, εκείνον να κάνει το γύρισμα πάνω στην τελική γραμμή, τον Σίεστεντ να μην μπορεί να διώξει και τον Βαγιαννίδη να «τσιμπάει» την μπάλα, στέλνοντάς την στα δίχτυα του Φερνάντεθ και σκοράροντας στο ντεμπούτο του! by Σπύρος Σιαμπλής
15:30
Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, όπου ο Παναιτωλικός πίεσε ψηλά και κράτησε μπάλα όσο μπορούσε, ο Παναθηναϊκός ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Έφτιαξε μια φαση από συνδυαστικό ποδόσφαιρο και στην δεύτερη του σκόραρε με τον Βαγιαννίδη να κυνηγάει τη φάση και να δικαιώνεται! Πάντως, το ματς συνεχίζει να έχει αρκετά λάθη εκατέρωθεν, ενώ η συνεργασία των Νούνες-Πούγγουρα δείχνει επίσης προβληματική... by Σπύρος Σιαμπλής
15:34
31' Ωραίο γέμισμα του Μακέντα από τα δεξιά για τον επερχόμενο Βαγιαννίδη, ο Μάλης διώχνει σε κόρνερ! by Σπύρος Σιαμπλής
15:35
32' Εκτέλεση του κόρνερ από τον Ζαχίντ, κεφαλιά του Κουρμπέλη, άουτ η μπάλα. by Σπύρος Σιαμπλής
15:36
33' Καλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Νέο γέμισμα του Ζαχίντ από την δεξιά πλευρά, ο Δώνης κάνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ! by Σπύρος Σιαμπλής
15:40
37' Νέα πολύ καλή στιγμη για τους γηπεδούχους, με τον Χατζηθεοδωρίδη να σουταρει από θέση μέσα αριστερά, αντί ενδεχομένως να πασάρει στο δεύτερο δοκάρι, και τον Φερνάντεθ να αποκρούει με γροθιές! by Σπύρος Σιαμπλής
15:41
37' Εκτέλεση του κόρνερ, κεφαλιά του Νούνες ψηλά άουτ η μπάλα, by Σπύρος Σιαμπλής
15:42
38' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, με τον Μουνιέ να βγαίνει τετ α τετ με τον Διούδη, αλλά τον δεύτερο να αποκρουει με τα πόδια! by Σπύρος Σιαμπλής
15:43
40' Γκολ! 2-0 ο Παναθηναϊκός, με τον Βαγιαννίδη να πασάρει στον Ζαχίντ από τα δεξιά και μέσα στην περιοχή, εκείνον να «αδειάζει» τον Μαλη και με ωραίο πλασέ στην απέναντι γωνία, να νικάει τον Φερνάντεθ, διπλασιάζοντας τα γκολ της ομάδας του... by Σπύρος Σιαμπλής
15:46
Ο 18χρονος Βαγιαννίδης ετοιμάζεται να ανοίξει... λογαριασμό με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ Εικόνα live21963842/85087.jpg by Σπύρος Σιαμπλής
15:49
45' Δύο λεπτά θα είναι ο επιπλέον χρόνος. by Σπύρος Σιαμπλής
15:50
45'+2' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται του Παναιτωλικού με 2-0. by Σπύρος Σιαμπλής
15:56
Πρόσωπο... κλειδί για τον Παναθηναϊκό ο Βαγιαννίδης, καθώς, με γκολ και ασιστ στο ντεμπούτο του, ο νέος ειναι ωραίος και οδηγει την ομάδα του προς το παρόν στη νίκη επι του Παναιτωλικού με 2-0, έχοντας αφήσει θετικές εντυπώσεις στο πρώτο ημίχρονο! by Σπύρος Σιαμπλής
16:07
Χωρίς αλλαγές ξεκινούν οι δυο ομάδες στην επανάληψη, ενώ ο τραυματισμός του Κολοβέτσιου φαίνεται σοβαρός. by Σπύρος Σιαμπλής
16:07
46’ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
16:10
48' Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό, μετά την καθαρή ανατροπή του Χατζηγιοβάνη από τον Μαλή! by Σπύρος Σιαμπλής
16:12
49' Γκολ! 3-0 ο Παναθηναϊκός, με τον Μακέντα να σκοράρει από την άσπρη βούλα, στέλνοντας τη μπάλα κάτω από το σώμα του Φερνάντεθ που έπεσε πάντως σωστά, αριστερά... by Σπύρος Σιαμπλής
16:15
53' Καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό, με τον Διούδη να αποκρούει το σουτ του Κέβιν. by Σπύρος Σιαμπλής
16:19
56' Πρώτο κόρνερ στο ματς για τον Παναιτωλικό. by Σπύρος Σιαμπλής
16:19
56' Εκτέλεση από τον Ρόσα, κεφαλιά του Μαλή στο δεύτερο δοκάρι, πάνω από την εστία η μπάλα. by Σπύρος Σιαμπλής
16:21
58' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. ο Ντουάρτε αντικαθιστά τον Μουνιέ, που χειροκροτείται. by Σπύρος Σιαμπλής
16:21
59' Και δεύτερη αλλαγή, με τον Μιμίτο αντί του Άλβαρες. by Σπύρος Σιαμπλής
16:23
61' Νέα αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, με τον Βαγιαννίδη να δίνει τη θέση του στον Αγιούμπ. by Σπύρος Σιαμπλής
16:28
66' Κίτρινη κάρτα στον Δώνη. by Σπύρος Σιαμπλής
16:29
66' Ο Μακέντα μπήκε στην περιοχή αλλά τον πρόλαβε ο Μαλής και έδιωξε σε κόρνερ, το οποίο πέρασε χωρίς αντίκρισμα για τον Παναθηναϊκό. by Σπύρος Σιαμπλής
16:34
70' Ωραία συνεργασία του Ζαχίντ με τον Αγιούμπ, που βγήκε τετ α τετ με τον Φερνάντεθ αλλά ο Μαλής τον πρόλαβε και παραχώρησε κόρνερ, που πέρασε ανεκμετάλλευτο. by Σπύρος Σιαμπλής
16:35
72' Φυτόπουλος αντί Ρόσα, η τρίτη αλλαγή των φιλοξενούμενων. by Σπύρος Σιαμπλής
16:36
73' Κίτρινη κάρτα στον Μαλή. by Σπύρος Σιαμπλής
16:41
78' Κόρνερ για τον Παναιτωλικό, χωρίς αντίκρισμα. by Σπύρος Σιαμπλής
16:42
80' Έξω ο Κουρμπέλης, μέσα ο Νάγκι by Σπύρος Σιαμπλής
16:44
80' Κίτρινη κάρτα στον Ντάλσιο. by Σπύρος Σιαμπλής
16:48
82' Ο Μακέντα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, μετά από ωραία συνεργασία με τους Αγιούμπ και Ζαχίντ, το γκολ δεν μετρά όμως αφού ο Ιταλός ήταν οφσάιντ! by Σπύρος Σιαμπλής
16:53
90' Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων. by Σπύρος Σιαμπλής
16:55
90'+1' Γκολ! 3-1 ο Παναιτωλικός, με τον Ντάουντα να νικάει τον Πούγγουρα στον αέρα με κεφαλιά πετυχαίνοντας το γκολ της... τιμής για την ομάδα του. by Σπύρος Σιαμπλής
16:56
90'+2' Λήξη του αγώνα. Νικητής ο Παναθηναϊκός, με 3-1 επί του Παναιτωλικού. by Σπύρος Σιαμπλής