ΠΑΟΚ

"Ζωντανός" για την πρόκριση ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 11-0 στα τελευταία λεπτά και νίκησε τη Σαλόν 90-81, διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Νίκησε τη Σαλόν και τα προβλήματά του ο ΠΑΟΚ στο κλειστό της Πυλαίας! Παρά τα τις απουσίες των Κόνιαρη, Μαργαρίτη, ο "δικέφαλος" επιβλήθηκε της Σαλόν με 90-81 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του Basketball Champions League και παρέμεινε ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Με αυτή τη νίκη ο ΠΑΟΚ "έπιασε" τη γαλλική ομάδα στην κατάταξη του 2ου ομίλου (και οι δύο έχουν 5-6), έστω κι αν δεν μπόρεσε να καλύψει το -14 του πρώτου αγώνα.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν θα μπορούσε να κάνει καλύτερο ξεκίνημα στο ματς. Ευστόχησε στα 8 από τα πρώτα 9 σουτ που επιχείρησε, προηγήθηκε με 19-6 στο 5', στη συνέχεια όμως η γαλλική ομάδα βρήκε ρυθμό στην επίθεση και χάρις στα 10 επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψε μόνο στην πρώτη περίοδο, ισορρόπησε το ματς και ισοφάρισε για πρώτη φορά στο 11' (24-24). Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε εκ νέου στο σκορ και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα μέχρι το 27', όταν ο Χάρις έβαλε τη Σαλόν μπροστά στο σκορ με 56-57 μετά το αρχικό 0-2!

Η Σαλόν προηγήθηκε μάλιστα και με 56-62 στο 28', ωστόσο ο ΠΑΟΚ έκλεισε την περίοδο με σερί 7-0 και μπροστά στο σκορ με 63-62. Το καθοριστικό σερί, βέβαια, έγινε πολύ αργότερα. Υπεύθυνοι γι' αυτό ήταν οι τρεις καλύτεροι παίκτες του “δικέφαλου”, ο Τζόουνς, ο Χρυσικόπουλος και ο Ζάρας, οι οποίοι πέτυχαν 57 από τους 90 πόντους του ΠΑΟΚ και μαζί με τον εξαιρετικό Κρουμπάλι του δεύτερου ημιχρόνου, βοήθησαν την ομάδα της Θεσσαλονίκης να φτάσει στη νίκη.

Ο MVP

Ο Λάκι Τζόουνς έκανε την καλύτερη φετινή του ευρωπαϊκή εμφάνιση. Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 22 πόντους με 5/6 βολές, 4/6 δίποντα και 3/6 τρίποντα, μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και είχε ακόμα 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο σε 36'28'', καθώς και το μεγαλύτερο νούμερο στον δείκτη αξιολόγησης (+30). Όσο ο Τζόουνς βρισκόταν στο παρκέ ο ΠΑΟΚ είχε +20 στο επιμέρους σκορ της αναμέτρησης!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο σερί 11-0 που έκανε ο ΠΑΟΚ μέσα σε 1'36'' στην τέταρτη περίοδο και συγκριμένα από το 36' μέχρι μέχρι το 38'. Σε αυτό το διάστημα ο "δικέφαλος" μετέτρεψε το 73-73 σε 84-73 με δύο τρίποντα του Τζόουνς, ένα του Χρυσικόπουλου και ένα λέι-απ του Ζάρα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε 27 πόντους στον αιφνιδιασμό έναντι μόλις 10 της Σαλόν. Η ταχύτητα του "δικεφάλου", τα πολλά εύκολα καλάθια και η ευστοχία του από μακρινή απόσταση (11/22 τρίποντα) ήταν τα στοιχεία που τον οδήγησαν στη νίκη επί της Σαλόν. Ο ΠΑΟΚ είχε επίσης διπλάσιους πόντους μέσα από τη ρακέτα απέναντι στους Γάλλους, που έζησαν και πέθαναν στην Πυλαία πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. (14/34 τρίποντα).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν βρέθηκαν πάνω από 700-800 θεατές στις κερκίδες της PAOK Sports Arena για τον αγώνα του "δικέφαλου" με τη Σαλόν.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιασέβιτσους (Λιθουανία), Μπελιάκοβ (Ρωσία), Βελίκοφ (Βουλγαρία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-22, 48-42, 63-62, 90-81.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 16 (7/12 σουτ, 5 ασίστ), Κρουμπάλι 13 (7 ριμπάουντ), Τσόχλας, Ζάρας 19 (4/5 τρίποντα), Χαραλαμπόπουλος 7, Κατσίβελης 2, Τζάκσον 5, Γκος 6, Τζόουνς 22 (7/12 σουτ, 9 ρμιπάουντ, 4 ασίστ).

ΣΑΛΟΝ (Σουλέ): Χάρις 13 (4/14 σουτ), Ρόζενφελντ 4, Ενζουλί 6, Ντόρσι 7, Ζιλέ 7, Καμαρά 9, Φαρ 10, Ζελαμπάλ 11 (6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πινό 14 (4/5 τρίποντα).

Ομαδικά στατιστικά ΠΑΟΚ: 20/35 δίποντα, 11/22 τρίποντα, 17/20 ελεύθερες βολές, 35 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 10 επιθετικά), 19 ασίστ, 14 λάθη, 5 κλεψίματα, 4 κοψίματα.

Ομαδικά στατιστικά Σαλόν: 12/30 δίποντα, 14/34 τρίποντα, 15/16 ελεύθερες βολές, 31 ριμπάουντ (17 αμυντικά - 14 επιθετικά), 14 ασίστ, 13 λάθη, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη εβδομάδα ο ΠΑΟΚ θα ταξιδέψει στην Ισπανία για να αντιμετωπίσει στις 24 Ιανουαρίου την Τενερίφη στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του Basketball Champions League. Μία ημέρα νωρίτερα (23/1) η Σαλόν θα υποδεχτεί στο γήπεδό της τη Λούντβιχσμπουργκ.

Photo credits: eurokinissi.gr