#TAGS ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ Αιγιάλεια Νάσος Νασόπουλος Γυναικοκτονία Ρούλα Πισπιρίγκου Travel West Forum

SPORTS

/

Θέλει τη ρεβάνς με ΚΑΟΔ ο Απόλλων Carna

Aπό την ήττα του πρώτου γύρου αύριο στην Περιβόλα

Τα προηγούμενα δύο χρόνια Απόλλων Carna και ΚΑΟΔ Am.Genetics αγνοούσαν τη νίκη στις έδρες τους στα μεταξύ τους παιχνίδια. Οι Πατρινοί είχαν κάνει το 2/2 στη Δράμα και οι Δραμινοί του 2/2 στην πόλη της Αχαίας.

Το ιδιαίτερο αυτό σερί σταμάτησε στο παιχνίδι του φετινού πρώτου γύρου, όταν ο ΚΑΟΔ Am.Genetics νίκησε με 82-76 (Ζάρας 21, Λο 18 – Ελ Αμίν 23, Πεν 14).

Η ομάδα του Κώστα Μέξα έδειχνε να “καθαρίζει” τη νίκη στο 28΄ όταν προηγήθηκε με 62-50 όμως ο Απόλλων Carna με σερί 19-6 προσπέρασε με 69-68 στο 36'.

Ο ΚΑΟΔ Am.Genetics όμως αντέδρασε, ανέκτησε το προβάδισμα (78-71) και έφτασε στη νίκη.
Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν το Σάββατο (18/4, 17:00) στην Πάτρα εκεί απ' όπου έφυγε με τη νίκη ο ΚΑΟΔ Am.Genetics τα δύο προηγούμενα χρόνια. Την περίοδο 2012-2013 επικράτησε με 92-89 (Πέτροβιτς 33, Γκραντ 24 – Κακαρούδης 14, Πάλμερ 13) σε ένα παιχνίδι που χρειάστηκε 50 λεπτά για να αναδείξει νικητή, καθώς κρίθηκε στις δύο παρατάσεις.

Με καλάθι του Ζάρα στην εκπνοή έγινε το 71-71 στην κανονική διάρκεια ενώ η πρώτη παράταση τελείωσε με σκορ 82-82. Εκεί και με το σκορ στο 89-90, ο Βλάντο Πέτροβιτς που έκανε την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του, υπέπεσε σε λάθος για να “σφραγίσει” τη νίκη του ΚΑΟΔ ο Πάλμερ με δύο βολές.

Στο αντίστοιχο περσινό παιχνίδι, στις 14 Δεκεμβρίου 2013, ο ΚΑΟΔ έφυγε με τους δύο βαθμούς από την Πάτρα επικρατώντας με 64-62 (Μπολντς και Ντάνιελ 17  -  Τζόουνς 15, Μπάβτσιτς 14) παρότι στο τέλος της τρίτης περιόδου έδειχνε να είναι πεσμένος στο “καναβάτσο” (52-40).

Ο Απόλλωνας είχε την ευκαιρία στο τέλος να στείλει το παιχνίδι στην παράταση όμως τόσο ο Αργυρόπουλος όσο και ο Μπολντς αστόχησαν σε σουτ δύο πόντων.

ΜΙΚΡΑ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ

ΑΠΟΛΛΩΝ CARNA

* Τέσσερις ασίστ μακριά από τις 600 στην καριέρα του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ βρίσκεται ο Μάριος Μπατής.

* Με δύο βολές ο Γάιος Σκορδίλης θα φτάσει τις 100 στην κατηγορία.

* Πέντε ριμπάουντ μακριά από τα 100 είναι ο Αλέξανδρος Σιγκούνας.

KAOΔ AM.GENETICS

* Μπροστά σε δύο σπουδαία ατομικά επιτεύγματα βρίσκεται ο Θόδωρος Ζάρας. Με 10 πόντους θα φτάσει τους 1.000 στην καριέρα του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ ενώ με τέσσερις ασίστ θα γίνει ο πρώτος πασέρ στην ιστορία της ομάδας στην κατηγορία, φτάνοντας τις 110 και προσπερνώντας τον Ράιαν Λόθριτζ (109).

* Με δύο πόντους ο Γκι Μαρκ Μισέλ θα σπάσει το “φράγμα” των 500 στην κατηγορία.

* Δύο τρίποντα χωρίζουν τον Δημήτρη Τσαλδάρη από τα 300.