#TAGS ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ Αιγιάλεια Νάσος Νασόπουλος Γυναικοκτονία Ρούλα Πισπιρίγκου Travel West Forum

/

Έλληνες εξωτερικού:Γκολ, ασίστ και ένας τραυματισμός

Έλληνες εξωτερικού:Γκολ, ασίστ και ένας ...

Πρώτο γκολ ο Μήτρογλου, ανησυχία για τον Μανωλά

Εξαιρετική ήταν η παρουσία των περισσότερων Ελλήνων που αγωνίζονται στο εξωτερικό, με νίκες, γκολ και ασίστ. Ωστόσο, ο τραυματισμός του Κώστα Μανωλά επισκίασε τις επιτυχίες αυτές, καθώς ο σέντερ μπακ της Ρόμα ίσως χάσει τους αγώνες μπαράζ της εθνικής Ελλάδας για τους προκριματικούς του Μουντιάλ 2018.

Στα αξιοσημείωτα του Σαββατοκύριακου ήταν οι ασίστ που «μοίρασαν» δύο αμυντικοί, ο Δημήτρης Σιόβας της Λεγανές και ο Παναγιώτης Ρέτσος της Λεβερκούζεν. Ο Κώστας Μήτρογλου «άνοιξε λογαριασμό» με την Μαρσέιγ, ενώ ο Μπάμπης Λυκογιάννης και η Στουρμ παραμένουν στην κορυφή της αυστριακής Μπουντεσλίγκα μετά το εμφατικό 3-0 επί της Αούστρια Βιένης.

Σκόραρε και ο Γιάννης Σκόνδρας με τη Χάμιλτον στη Σκωτία, ενώ ο Χοσέ Χολέμπας είχε καθοριστική συμβολή στη σπουδαία νίκη της Γουότφορντ επί της Αρσεναλ με 2-1.

Τέλος, πολύ σημαντική ήταν η επιστροφή του Δημήτρη Κολοβού στην αποστολή της Μαλίν, οκτώ μήνες μετά τον σοβαρό τραυματισμό του.

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων του εξωτερικού:

ΑΓΓΛΙΑ

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): 90 λεπτά στην πολύ σπουδαία νίκη 2-1 επί της Αρσεναλ

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη  2-1 επί της Αρσεναλ

IΣΠΑΝΙΑ

Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη 2-1 επί της Μάλαγα

ΙΤΑΛΙΑ

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός τραυματίστηκε στο 58΄ και αποχώρησε στην ήττα (0-1) από τη Νάπολι

Μάριος Οικονόμου (Σπαλ): Εμεινε στον πάγκο στην ήττα 2-1 από τη Μπολόνια

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Μπήκε ως αλλαγή στο 73΄ στη νίκη 2-1 επί της Σπαλ

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): 90 λεπτά και μία ασίστ στην ισοπαλία 2-2 εντός έδρας με τη Βόλφσμπουργκ

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Βασικός, αποβλήθηκε αυστηρά στο 47ο λεπτό στην ήττα 2-3 από τη Λειψία

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Εκτός αποστολής

Χρήστος Δώνης (Στουτγκάρδη): Βασικός, αντικαταστάθηκε στο 80΄ ενώ είχε πετύχει το πρώτο γκολ της ομάδας του στο 38΄, στο 2-1 επί της Κολονίας

Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Εκτός αποστολής

ΓΑΛΛΙΑ

Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Ντεμπούτο με 90λεπτη συμμετοχή στη Ligue 1 και σκόρερ του τελευταίου γκολ στο 88΄ στην ισοπαλία 3-3 με τη Στρασμπουρ

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ Ετιέν): Εμεινε στον πάγκο στη νίκη 3-1 επί της Μετς

ΑΥΣΤΡΙΑ

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): 90 λεπτά στη νίκη 3-0 επί της Αούστρια Βιέννης

Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιένης): Εμεινε στον πάγκο στη νίκη 1-0 επί της Ζαντκ Πέλτεν

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Κώστας Λάμπρου (Αγιαξ): Εμεινε στον πάγκο στη νίκη 4-0 επί της Σπάρτα Ρότερνταμ

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): 90 λεπτά στη νίκη 3-1 επί της Τβέντε

ΒΕΛΓΙΟ

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Στον πάγκο, στην ήττα (3-4) από την Αντερλεχτ

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Εκτός αποστολής

Στέλιος Κίτσιου (Σεντ Τρούιντεν): Μπήκε ως αλλαγή στο 78΄ στην ισοπαλία 1-1 με την Λόκερεν

Χρήστος Χαρίσης (Σεντ Τρούιντεν): 90 λεπτά στην ισοπαλία 1-1 με την Λόκερεν

Δημήτρης Γούτας (Σεντ Τρούιντεν): Είδε από τον πάγκο την ισοπαλία 1-1 με την Λόκερεν

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): 90 λεπτά στο 2-2 με την Εουπεν

Γιάννης Αναστασίου (Προπονητής Κορτράικ): Νέα ήττα (3-1 εκτός) από τη Σταντάρ Λιέγης και πτώση στη 13η θέση

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Δεν έγινε αγωνιστική στο πρωτάθλημα)

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα):

Τάσος Καραμάνος (Ρίο Αβε):

ΔΑΝΙΑ

Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): 90 λεπτά στην ήττα 1-0 από την Οντένσε

ΙΣΡΑΗΛ

Κλάους Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Βασικός, αντικαταστάθηκε στο 74΄ στο 2-2 εκτός έδρας με την Πετάχ Τίκβα

Σωτήρης Νίνης (Μακάμπι Πετάχ Τίκβα): Εμεινε στον πάγκο στο 2-2 με τη Μακάμπι Χάιφα

ΝΟΡΒΗΓΙΑ

Σάκης Παπάζογλου (Αλεσουντ): 90 λεπτά στη συντριβή 5-1 από την Βαλερένγκα

ΡΟΥΜΑΝΙΑ

Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Βουκουρεστίου): Αγωνίζεται απόψε

ΣΚΟΤΙΑ

Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Βασικός, άνοιξε το σκορ στο 15΄ και αντικαταστάθηκε στο 84΄ στην ήττα 1-2 από τη Μάδεργουελ

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Εκτός αποστολής

ΤΟΥΡΚΙΑ

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Εκτός αποστολής λόγω τιμωρίας

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Μπήκε ως αλλαγή στο 72΄ στην ήττα 2-1 από τη Μπασάκσεχιρ

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί): Βασικός, αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο στην εκτός έδρας νίκη 5-2 επί της Αλ Σαμπάμπ

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ Φεϊχά): Εκτός αποστολής

Ποδόσφαιρο: Πρώτο γκολ για τον Μήτρογλου με τη Μαρσέιγ

Ποδόσφαιρο: Τουλάχιστον μία εβδομάδα εκτός δράσης ο Μανωλάς