Κατάρρευση του ΠΑΟΚ στο τέλος και ήττα από τον Ιωνικό στη Νίκαια (VIDEO)

|
ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ

Ο ΠΑΟΚ λύγισε στην τέταρτη περίοδο με συνέπεια να ηττηθεί με 83-66 στην έδρα του Ιωνικού Νικαίας, για την τρίτη αγωνιστική της Basket League.

NATOI NATOI ΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ! Ντύσου πρωταθλητής στα PAOK FC Official Stores

Στην πρώτη παρουσία του Νίκου Βετούλα στον κυανόλευκο πάγκο (στη δεύτερη θητεία του), οι νεοφώτιστοι έκαναν σεφτέ στη Basket League παίρνοντας την πρώτη νίκη μετά την επιστροφή τους στην Α1.

Στο “Σοφία Μπεφόν” όπου ο αγώνας διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην τελευταία περίοδο και σε συνδυασμό με τα 2/17 σουτ των ασπρόμαυρων, έφτασαν στην τελική επικράτηση και με διαφορά 17 πόντων.

Το 4ο φάουλ του Λιούις στο φινάλε, στοίχισε πολύ στην ομάδα του Φλεβαράκη, που δεν είχε σε καλή μέρα τον Μαργαρίτη και έμεινε μόλις στους τέσσερις πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο!

Ο Δικέφαλος του Βορρά υποχώρησε στο 1-2 στη βαθμολογία, ενώ από την Τρίτη ξεκινάει και τις υποχρεώσεις του στο Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 43-38, 63-62, 83-66.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Βετούλας): Μαυροκεφαλίδης 22 (3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/6 βολές, 7 ριμπάουντ, Σάφτενααρ 3, Μπαρτ 14 (1/8 τρίποντα), Τζόουνς 15 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λόρενς 7 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χαραλαμπόπουλος 16 (5/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Κώττας, Μπατής 3 (1), Δημάκος 3 (1), Στιθ.

ΠΑΟΚ (Φλεβαράκης): Σαρικόπουλος 9, Γουίγκινς 2 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Λιούις 11 (2), Σμιθ 18 (4/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 7/7 βολές), Εγκεκέζε, Μαργαρίτης 1 (0/6 σουτ), Τσόχλας 3 (1/7 σουτ), Σχίζας, Μπεστ 13 (2/4 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Νόουλς 9 (12 ριμπάουντ).

Ακολουθήστε το Thestival στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον κόσμο.