Να κι ένα χαμόγελο για τη Χίμκι Μόσχας που είχε νικήσει μόλις σε έναν από τους οκτώ τελευταίους αγώνες της! Την Παρασκευή (07/02) επικράτησε με 78-72 του Ερυθρού Αστέρα στη Μόσχα και πλέον αμφότεροι είναι στο 10-14.

Οι Ρώσοι είχαν τον Σβεντ με 22 πόντους, 9 ασίστ, τον Γερέμπκο με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και τον Ντέβιν Μπούκερ με 13-7, ενώ είχαν 19 ασίστ για 12 λάθη, την ώρα που ο Ερυθρός Αστέρας είχε 12 ασίστ για 21 λάθη!

Ο Ερυθρός Αστέρας έμοιαζε για τα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα με “φάντασμα” ειδικά εάν θυμηθούμε ότι λίγες μέρες νωρίτερα είχε νικήσει τον Παναθηναϊκό!

Οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα έκαναν 16 λάθη στο πρώτο ημίχρονο, τα 14, στα ισάριθμα πρώτα λεπτά του αγώνα της Μόσχας! Η Χίμκι το εκμεταλλεύτηκε και προηγήθηκε με 39-22 με 3:56 για το ημίχρονο, με κορυφαίους τον Ντέβιν Μπούκερ και τον Γιόνας Γερέμπκο.

Ο Κέβιν Πάντερ (11π. στο ημίχρονο) φρόντισε να μαζέψει στο τέλος τη διαφορά όταν με δύο συνεχόμενα τρίποντά του, μείωσε στο 45-36, πριν τελειώσει το 20άλεπτο με 48-36.

Με πέντε σερί πόντους του Μπράνκο Λάζιτς ο Ερυθρός Αστέρας πλησίασε στους 5, 51-46, αλλά οι Ρώσοι με τον Γερέμπκο έκαναν σερί 9-0 για το 60-46 και πήγαν στο +13, 64-51 στα 30:00.

allstarbasket.grΠαρ΄ όλο που ο Ερυθρός Αστέρας είχε μειώσει τα λάθη, στο ρυθμό που τα έκανε στην αρχή δηλαδή, ποτέ δεν έδειξε ικανός να απειλήσει ουσιαστικά τη Χίμκι. Κι όταν ο Αλεξέι Σβεντ έβαλε τις πινελιές του στο τέλος, η Χίμκι διατήρησε τη διαφορά και με δύο λεπτά για τη λήξη ήταν σταθερά στο +13, 76-63.

Ο Γκιστ με τον Πάντερ μείωσαν στο 76-69 στα 44 δεύτερα, και στα 20 δεύτερα ο Γερέμπκο, έκανε φάουλ σε προσπάθεια του Κέβιν Πάντερ (20 π.) για τρεις! Ο Αμερικανός τις έβαλε όλες (76-72) αλλά ο Ερυθρός Αστέρας άφησε να κυλήσουν 15 δευτερόλεπτα για να κάνει το φάουλ, επιδιώκοντας το κλέψιμο!

Ο Σβεντ έβαλε τις βολές για το 78-72 και η Χίμκι επέστρεψε στις νίκες, δίχως όμως, να καλύψει τη διαφορά (78-90) της ήττας της στο Βελιγράδι, καθώς πλέον, οι δύο ομάδες έχουν το ίδιο ρεκόρ, 10-14.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 48-36, 64-51, 78-72