allstarbasket.gr

Στους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε το απόγευμα της Τετάρτης (6/11) το Ρέθυμνο, αφού νίκησε εντός έδρας τον Κολοσσό Ρόδου με 75-65 και στην επόμενη φάση, το προσεχές Σάββατο (9/11) θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

Με καλή άμυνα και ηγέτη τον Κόνερ Φράνκαμπ, η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου έχτισε στη διάρκεια του αγώνα διαφορές που της επέτρεπαν να έχει αυτοπεποίθηση και αίσθηση κυριαρχίας απέναντι σε αυτή του Άρη Λυκογιάννη.

Ο Κολοσσός Ρόδου ήταν άστοχος από τα 6.75 και ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο, έχασε και τις εννέα προσπάθειες για τρίποντο που επιχείρησε, ενώ τελείωσε τον αγώνα με 4/21!

Για αυτό το λόγο έμεινε στους μόλις 24 πόντους ενεργητικό στο πρώτο μισό!

Το Ρέθυμνο άρχισε να κάνει τη διαφορά από το 13:05 κι έπειτα όταν μετέτρεψε το 24-20 σε 35-22 μέσα σε δύο λεπτά και πήγε στο ημίχρονο με +14, 38-24.

Ο Κολοσσός μπήκε πιο αποφασιστικά στη Γ’ περίοδο, μείωσε σε 42-34 μετά από 24:23 αγώνα, αλλά και πάλι, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν, αφού ο Φράνκαμπ “βομβάρδιζε” από τα 6.75μ., και το Ρέθυμνο έκανε πολύ λιγότερα λάθη από τον αντίπαλό του.

Ο Κόνερ Φράνκαμπ τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους και με 6/12 τρίποντα, συν 4 ασίστ.

Δεύτερος διψήφιος σκόρερ των νικητών ήταν ο Γουέσλι Γκόρντον με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για τον Κολοσσό Ρόδου που μείωσε στο τέλος τη διαφορά ο Ντόνοβαν Τζάκσον πέτυχε και τους 16 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο.

Το ντεμπούτο του με τους “θαλασσί’ έκανε και ο Γιώργος Τσαλμπούρης, ο οποίος σε 11:12 συμμετοχής είχε 6 πόντους με 2/3 τρίποντα, 0/1 δίποντο, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 38-24, 57-38, 75-65

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Λι 7 (1), Χριστοδούλου 2, Χότον 4, Μαραγκάκης, Καμπερίδης 6 (2), Λαναράς, Γαρέζος, Μάρεϊ 9 (1), Χάρις 9 (3), Γκόρντον 10, Ραζής 2, Φράνκαμπ 26 (6).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 5, Μπρέιζελτον 7, Τζάκσον 16 (1), Τσαλμπούρης 6 (2), Πουλιανίτης 4, Μπρούσεβιτς 2, Καλογιαννίδης, Μωραΐτης 9 (1), Ντάνιελς 2, Κρομά 4, Τουτζιαράκης 10, Παύλος.