Εξαιρετική κύλησε η πρώτη μέρα του Πανελληνίου πρωταθλήματος Νέων Ανδρών-Γυναικών στο Αλκαζάρ της Λάρισας για τους αθλητές των κρητικών συλλόγων.

Ο απολογισμός της ημέρας ήταν 10 μετάλλια, ενώ ξεχωρίζει η εκπληκτική βολή του Χρήστου Φραντζεσκάκη (Ελ. Βενιζέλος), που μετά τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας Εφήβων (Κ20) κατέκτησε και αυτόν στους Νέους Ανδρες (Κ23), καταρρίπτοντας το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ με σφύρα ανδρών. Ο Χανιώτης πρωταθλητής έκανε το πανελλήνιο ρεκόρ με 72.89, ενάμιση μήνα περίπου μετά το δικό του 72.07 (11/05, Φιλοθέη).

ΟΙ ΝΕΟΙ ΑΝΔΡΕΣ

Εκτός του Φραντζεσκάκη στο βάθρο ανέβηκαν ο Γιάννης Κόκκινος του ΟΦΗ (3ος στα 100μ. με 10.84) και ο Χαρίδημος Ξενιδάκης του Σητειακού (3ος στα 400μ. με 48.45). Στα 100μ. 7ος ήταν ο Γιώργος Καλογεράκης του ΟΦΗ με 11.08, ενώ στα 400μ. ο Γιώργος Παπούλης (Ελ. Βενιζέλος) ήταν 6ο με 49.18.

Την 5η θέση στον τελικό των 110μ. με εμπόδια κατέλαβε ο Παντελής Κουκουρογιαννάκης του ΑΟ Λασιθίου με 15.32. Στη 10η θέση τερμάτισε στα 1500μ. ο Νίκος Παπαγεωργόπουλος του ΑΟ Λασιθίου με επίδοση 4:20.74.

Στη σφαιροβολία ο Λευτέρης Βουρλάκης του Κύδωνα Χανίων ήταν 5ος με βολή στα 16.68 μέτρα και ο Μανώλης Κτενιαδάκης 9ος με 13.45.

ΟΙ ΝΕΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ

Πρωταθλήτρια Ελλάδας στον ακοντισμό αναδείχθηκε η Ελένη Γκέλη του ΓΑΣ Ιεράπετρας, κάνοντας ατομικό ρεκόρ με 51.74. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Αφροδίτη Μανιού του ΟΦΗ με 48.50.

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε στη σκυταλοδρομία 4Χ100μ. ο “Ελ. Βενιζέλος” με τις Μαρία Φακιδάρη, Μαρίτα Αργυρού, Γεωργία Αρναντωνάκη και Νοράγια Τζόνσον, με επίδοση 48.56.

Στο βάθρο ανέβηκε η Κατερίνα Δόβρου του Κύδωνα Χανίων, τερματίζοντας στη 2η θέση των 1500μ. με επίδοση 4:29.79.

“Χανιώτικη” υπόθεση ήταν ο τελικός των 400μ., με τη Μαρίτα Αργυρού (Ελ. Βενιζέλος) κάνοντας ατομικό ρεκόρ (54.77) να κατακτά το χρυσό μετάλλιο και την Ιωάννα Αθανασιάδου (Κύδων Χανίων), επίσης με ατομικό ρεκόρ (55.14), να παίρνει το χάλκινο μετάλλιο. 4η ήταν η 18χρονη Νοράγια Τζόνσον (Ελ. Βενιζέλος – 55.31), που έδειξε και σε αυτή τη διοργάνωση ότι το μέλλον της ανήκει.

Το ασημένιο μετάλλιο στη δισκοβολία κατέκτησε η Μαρία Μαυρεδάκη (Ελ. Βενιζέλος) κάνοντας καλύτερη φετινή επίδοση με 44.30. 8η ήταν η Κατερίνα Ξεζωνάκη του ΟΦΗ.

Στη 10η θέση της γενικής κατάταξης στα 100μ. ήταν η Μαρία Φακιδάρη (Ελ. Βενιζέλος), που τερμάτισε 2η στην πρώτη τελική σειρά με 12.57.