19.3 C
Athens

Σπουδαία πρόκριση της Δάφνης Αγίου Δημητρίου στην Καλλιθέα 86-75

Με ένα απίστευτο επιθετικό κρεσέντο 86π. (13 τρίποντα στα 19 και έκλεισε με 13-22) η Δάφνη Αγίου Δημητρίου πέρασε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 86-75 από την Καλλιθέα σε ένα ματς με τις γηπεδούχες Εσπερίδες σε κακή μέρα.

Όλα κρίθηκαν στο α΄ ημίχρονο με τις γηπεδούχες να είναι υποτονικές και την Δάφνη να κάνει …παπάδες σαφώς πιο έτοιμη και παραγωγική . Με το 6/8 τρίποντα της Δάφνης το 30-47 ήταν κολακευτικό για τις γηπεδούχες που δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις ούτε σε άμυνα ούτε σε επίθεση . Στην επανάληψη οι Εσπερίδες βελτιώθηκαν κάπως στόχευσαν στο ζωγραφιστό την Ουίλιαμς που ήταν η κύρια αιχμή με την Σίντομ φορτωμένη με φάουλ.

Παρότι όμως η Δάφνη είχε μόλις έξι αθλήτριες πρώτης γραμμής ήταν εξαιρετική επιθετικά και με φοβερή ευστοχία στην επίθεση ανέβασε την διαφορά και στους 20π. (43-63). Απλά μείωσαν οι Εσπερίδες στο φινάλε. Εκπληκτική η Κεσούναν Τζέιμς (26π.,4/5τρ., 5 ριμπ., 4 ασίστ) κορυφαία της αναμέτρησης, εξαιρετικές Κασάντρα Μπράουν και Οντέρα Σίντομ, άψογη στην οργάνωση η Διονυσία Αλεξανδρή και βδέλλα η Γούναρη στην Κεχαγιά.

Τοπ σκόρερ των Εσπερίδων η Ουίλιαμς (28π.) αλλά σε κακή μέρα άπασες οι υπόλοιπες. Η Δάφνη Αγίου Δημητρίου θα αντιμετωπίσει στις 19 Δεκεμβρίου στον Άγιο Δημήτριο τον Σπόρτιγκ στα προημιτελικά.

ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ –ΔΑΦΝΗ ΑΓ. ΔΗΜ. 75-86

Διαιτητές: Πόντας – Γρίβα

Δεκάλεπτα: 14-26, 30-47, 51-68, 75-86
ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ (Ρουμπελάκης): Λούνα Κάστρο 9(1), Ουίλιαμς 28, Δανούση 1, Ευμορφοπούλου 6, Στεφάτου 2, Κεχαγιά 10, Τζέικο 11(3), Πατεράκη 8.

ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Μπουμπούς): Τζέιμς 26(4), Γούναρη 10(2), Αλεξανδρή 13(3), Σουλτάνη 4, Τσίκα, Σακελλαρίδου, Σίντομ 13, Μπράουν 20(5).