Κρίμα κι άδικο για τη Νίκη, ήττα 67-65 από τη ΧΑΝΘ

Πολύ κοντά σε ένα σπουδαίο “ροζ φύλλο” έφτασε η Νίκη Βόλου στη Θεσσαλονίκη, “κοιτώντας στα μάτια” τη ΧΑΝΘ του Γιώργου Ζαφειρούδη, χάνοντας το παιχνίδι στα “σημεία”, με το τελικό 67-65 εις βάρος της να είναι ένα ακόμα κακό, αλλά όχι καταδικαστικό αποτέλεσμα, βάσει και της κατάληξης των υπόλοιπων αγώνων της 25ης αγωνιστικής του Βορείου ομίλου της Β’ Εθνικής.

Οι κυανόλευκοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι, έπαιξαν καλή άμυνα και με ώριμη προσέγγιση του επιθετικού πλάνου προηγήθηκαν στο 10′ με πέντε πόντους (14-19). Η ΧΑΝΘ, όμως, στη συνέχεια πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και με επιμέρους σκορ 20-10 στη δεύτερη περίοδο, το οποίο έκλεισε με τρίποντο του Πέτροβιτς στην εκπνοή του πρώτου μέρους, πήρε εκείνη το προβάδισμα στο 20′ (34-29). Το σκηνικό δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να πατάνε καλύτερα στο παρκέ, να κρατούν τη Νίκη σε μία διαφορά ασφαλείας και να την αυξάνουν μέχρι το 30′ στους εννιά πόντους (53-44).

Η Νίκη, όμως, ανάκαμψε, βρήκε τις λύσεις και στα δύο κομμάτια του παρκέ κι ισοφάρισε, ένα λεπτό πριν το τέλος όμως ένα τρίποντο του Μπαλάσκα έβαλε ξανά σε θέση οδηγού τη ΧΑΝΘ. Ακολούθησαν εκατέρωθεν βολές, με το σκορ να φτάνει στο 67-65, 11 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Τσώλης κατέβασε την μπάλα κι επέλεξε τον Φρουσκλιά, ο οποίος με ένα τρίποντο υπό όχι και τόσο καλές προϋποθέσεις προσπάθησε να “κλέψει” τη νίκη στο φινάλε, αστοχώντας, με το σκορ να παραμένει ως έχει, μέχρι την “κόρνα” της λήξης.

Ήττα για τη Νίκη, λοιπόν, η οποία δε φέρνει καταστροφικά αποτελέσματα, καθώς όλοι οι συνδιεκδικητές της παραμονής ηττήθηκαν, με τη βαθμολογία να παραμένει αναλλοίωτη. Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση των κυανόλευκων, στο Κλειστό της Πορταριάς, κόντρα στην Ελευθερούπολη, την επόμενη Κυριακή.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 34-29, 53-44, 67-65

ΧΑΝΘ (Ζαφειρούδης): Ντίνος 3(1), Χονδρόπουλος 3(1), Παπαδόπουλος 9(1), Ζαφειρούδης 8, Γεωργάκης 2 , Πέτροβιτς 18 (1), Μπαλάσκας 14 (2), Δεληγεώργης 6(1) , Βλαγκόγιας 2, Τσάμης 2

Νίκη Βόλου (Στρατίκης – Νάνης): Καραγεώργος 3(1), Διγενής, Βερτζάγιας, Τασιούδης 17(2), Κουτίνας 13(1), Τσαβές , Γιωτόπουλος 6(1), Τσώλης 12 (2), Τάσσος 10, Φρουσκλιάς 4, Αναγνωστόπουλος