Πλήθος συμμετοχών σε Ελλάδα και εξωτερικό από τον ΣΔΥ Βόλου

Με την ίδια ένταση του προηγούμενου διαστήματος και ακόμη μεγαλύτερη, οι δρομείς του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου “όργωσαν” και πάλι όλη την Ελλάδα στις 18 και 19 Μαΐου. Τόσο το Σάββατο, όσο και την Κυριακή, το ραντεβού δόθηκε σε πολλές περιοχές της Ελλάδας. Μάλιστα μερικοί αθλητές μετείχαν σε διοργανώσεις και τις δύο ημέρες.

Το απόγευμα της Κυριακής έγινε το “τρία στα τρία” στο Βελεστίνο, με την εθελοντική βοήθεια στα Ρήγεια 2019.

Με 40 δρομείς του ο ΣΔΥΒ έτρεξε, το απόγευμα του Σαββάτου, στον 5ο Λαϊκό Αγώνα Δρόμου Δάσους Κουρί Αλμυρού. Μεγάλη νικήτρια του αγώνα των 10 χιλιομέτρων ήταν η Εύη Μυλωνά και τρίτη η Βάνα Σπύρου. Τρίτος τερμάτισε ο Νίκος Σιδηρόπουλος. Αναλυτικότερα η παρουσία:

Στο Συκούριο

Ακόμη μία περιοχή της χώρας μας απέκτησε τον δικό της αγώνα trail. Το Συκούριο Λάρισας διοργάνωσε για πρώτη φορά ορεινό αγώνα, τον “1ος Sykourio Αγώνας Trail”, και η διοργάνωση στέφθηκε από απόλυτη επιτυχία. Με 10 δρομείς ο ΣΔΥ Βόλου έτρεξε στις διαδρομές και μάλιστα ο Ζήσης Τσουρέλης κατέλαβε τη δεύτερη θέση στα επτά χιλιόμετρα. Στην απόσταση των 17,5 χιλιομέτρων τέταρτος τερμάτισε ο Κώστας Παλάντζας. Λίγο αργότερα ακολούθησαν μαζί ο Παντελής Ζήσης με τον Σπύρο Τρύφωνος και κατόπιν ο Βαγγέλης Γιακάκογλου. Στα επτά χιλιόμετρα, μετά τον Ζήση Τσουρέλη τερμάτισε ο Θωμάς Μαλιαχόβας και στη συνέχεια οι Θεοδοσία Αποστολοπούλου, Αλέκος Φώτογλου, Δημήτρης Χριστοδούλου, Κώστας Χριστοδούλου.

Στο Μέτσοβο

387 trail runners στα 40 χιλιόμετρα, 506 στα 21 χιλιόμετρα, 263 στα 11. Εντυπωσιακοί και φέτος οι αριθμοί συμμετοχών στο Μέτσοβο παρά τις απαιτητικές διαδρομές, αριθμοί που δικαιωματικά αναδεικνύουν το Ursa Trail ως έναν από της σημαντικότερους ορεινούς αγώνες της χώρας μας. Εννιά αθλητές του ΣΔΥΒ έτρεξαν το περασμένο Σαββατοκύριακο στους αγώνες, με την αρχή να γίνεται από τον Απόστολο Μπαρμπούλη, τον Κώστα Πολίτη και τον Δημήτρη Οικονόμου που διέσχισαν τα 40 χλμ. Την επόμενη μέρα οι Δημήτρης Ρούσης, Θωμάς Μαλιαχόβας, Αποστόλης Απλαντής έτρεξαν και τερμάτισαν μαζί σε μία όμορφη στιγμή τα 21 χλμ. Στα 11 χιλιόμετρα αγωνίστηκαν οι Στέργιος Κουσκουρίδας, Μιχάλης Άκερμαν, Θεόδωρος Στόρτος.

Στη Φαλάνη Λάρισας

Η Φαλάνη Λάρισας εντάχθηκε και αυτή στον χώρο του δρομικού κινήματος με τον 1ο Αγώνα Δρόμου Φαλαναίων. 11 δρομείς του ΣΔΥΒ μετείχαν στις διαδρομές, με τη Χριστίνα Κατζουράκη να τερματίζει νικήτρια στις γυναίκες στα 12 χιλιόμετρα και τον Τόλη Κουτσουμπέ 2ο στη γενική κατάταξη. Δεύτερος στον αγώνα των 3 χιλιομέτρων τερμάτισε ο Ζήσης Τσουρέλης μια μέρα μετά από την ίδια θέση που πήρε στο Συκούριο. Οι διακρίσεις συνεχίστηκαν στις ηλικιακές κατηγορίες με πρώτο τον Γιώργο Καλαντζή, δεύτερη την Τζώρτζια Ιωάννου στην κατηγορία της και τρίτο τον Κώστα Παλάντζα. Οι θέσεις και οι χρόνοι:

Στη Λίμνη Μαραθώνα

Δύο νέα μέλη του ΣΔΥ Βόλου έτρεξαν την Κυριακή (19/5) για πρώτη φορά με τα χρώματα του συλλόγου στον 7ο Αγώνα Δρόμου Λίμνης Μαραθώνα απόστασης 10 χιλιομέτρων. Ο Θύμιος Αγγουρας και η Ελπίδα Φαραζι τερμάτισαν μαζί σε 1.03.30.

Ο 2ος Αγώνας Ορεινού Τρεξίματος Μνήμης και Θυσίας για τη Γενοκτονία του Ποντιακού Ελληνισμού πραγματοποιήθηκε το πρωί της Κυριακής στην Παναγία Σουμελά στο Όρος Βέρμιο. Η Βάσω Τασιώνη εκπροσώπησε τον ΣΔΥ Βόλου και τερμάτισε τη διαδρομή των 14 χιλιομέτρων σε χρόνο 1.56.04.

Στη Μάλτα

Μεγάλη διάκριση κατέγραψε ο Γιάννης Κλόκας στη Μάλτα στο τρίαθλο Xterra, καθώς αναδείχθηκε νικητής στη γενική κατάταξη στον sprint distance με χρόνο 1.50.29. Ήταν ένας αγώνας που μετείχαν αθλητές από όλο τον κόσμο και ο Βολιώτης τριαθλητής μέλος του ΣΔΥΒ κέρδισε με χαρακτηριστική άνεση έχοντας διαφορά 3 λεπτών από τον δεύτερο.

Στην Κύπρο

Τη δεύτερη θέση κατέλαβε η Ελένη Πρατσή στον ορεινό αγώνα 7.100 μέτρων, Atsas Mountain Race, που έγινε την Κυριακή 12 Μαΐου στον Άγιο Θεόδωρο στο βουνό Ατσάς της Κύπρου, με χρόνο 47:46.

Στα Ρήγεια

Τα Ρήγεια 2019, παιδικοί αγώνες στίβου, πραγματοποιήθηκαν στο γήπεδο Βελεστίνου το απόγευμα της Κυριακής. Ο ΣΔΥ Βόλου υποστήριξε όπως πάντα τη διοργάνωση με εθελοντές, ενώ πολλά παιδιά μελών του που είναι γραμμένα σε σωματεία, μετείχαν στους αγώνες.

Οι αγώνες για τους οποίους συνεχίζονται οι εγγραφές

Αυτοί είναι οι αγώνες για τους οποίους συνεχίζονται οι εγγραφές από τον σύλλογο. Οι δηλώσεις γίνονται στο κατάστημα Aspirina Δημητριάδος 160:

1ος Galactico Lakeside Run Original 9 Ιουνίου. Λίμνη Πλαστήρα Καρδίτσας, απόσταση 10 χιλιόμετρα, ποσό συμμετοχής 7 ευρώ (λήξη εγγραφών 4/6). Θα γίνει εκδρομή με λεωφορείο με ποσό 10 ευρώ ανά άτομο και οι κρατήσεις θα συνεχίζονται μέχρι την εξάντληση των θέσεων.

Alonissos Challenge 16 Ιουνίου. Εκδρομή του Συλλόγου Δρομέων Βόλου στην Αλόννησο το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος. Αποστάσεις 30 και 10 χιλιόμετρα (ποσό συμμετοχής 5 ευρώ για κάθε διαδρομή), παιδικός αγώνας δωρεάν. Για τη διαμονή θα ακολουθήσει νέα ανακοίνωση. Τα εισιτήρια για το πλοίο οφείλει να βγάλει απευθείας κάθε αθλητής, στις ημέρες – ώρες που προτιμά.

Το Σάββατο 25 Μαΐου θα ανοίξουν από τον ΣΔΥΒ οι ομαδικές εγγραφές για τον Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας. Θα προηγηθεί αναλυτική ανακοίνωση.

6ος Ημιμαραθώνιος Βόλου 2020

Το Σάββατο 25 Απριλίου 2020 το απόγευμα θα διεξαχθεί ο 6ος Ημιμαραθώνιος Βόλου.

Όλοι οι αγώνες της διοργάνωσης θα είναι αφιερωμένοι στη μνήμη του Δημήτρη Κοντογιάννη, του προέδρου και δρομέα του ΣΔΥ Βόλου που τίμησε το άθλημα και τον σύλλογο μέχρι την τελευταία ημέρα της ζωής του.

Το φιλανθρωπικό έργο του αγώνα θα συνεχιστεί το ίδιο έντονα και το 2020 με κίνηση που θα ανακοινωθεί σύντομα. Θυμίζουμε ότι το 2019 δόθηκαν στην Κιβωτό του Κόσμου Βόλου 2.000 ευρώ από το ποσό συμμετοχής κάθε δρομέα.

Στη συνεδρίαση του Δ.Σ. του ΣΔΥ Βόλου αποφασίστηκε επίσης εκτός των άλλων και η αναβίωση τον Αύγουστο του Δρόμου Άνω Κερασιάς, αγώνα που η διεξαγωγή του σταμάτησε το 2013.

Επίσης αποφασίστηκε η δημιουργία τράπεζας αίματος από τον Σύλλογο Δρομέων Υγείας Βόλου, στο Γενικό Νοσοκομείο Βόλου.

Εγγραφείτε στην ομάδα Magnesianews στο Viber για να λαμβάνετε ενημερώσεις.
Ακολουθήστε τη ροή Magnesianews στο Google News και μείνετε σε επαφή με ότι συμβαίνει.