Υπέταξε με 85-74 τον Σ.Κ. Ιωαννίνων η Νίκη Βόλου

Τζαμπ σουτ του Σιμάκη στον αγώνα Νίκη-Σ.Κ. Ιωαννίνων

Η Νίκη Βόλου στο δεύτερό της παιχνίδι στο κλειστό της Νέας Ιωνίας κατάφερε να αξιοποιήσει την έδρα της, επικρατώντας με 85-74 του Σ.Κ. Ιωαννίνων, που είναι μία δυνατή ομάδα και σήμερα υπέστη την πρώτη της ήττα.

Η ομάδα του Γιώργου Κοσμάτου δεν είχε καλή διαιτησία, με τους φιλοξενούμενους να εκτελούν περισσότερες βολές, ενώ γενικότερα υπήρξαν αποφάσεις που εκνεύρισαν τους γηπεδούχους.

Καθοριστικό για την έκβαση της αναμέτρησης ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, κατά το οποίο η Νίκη ανέτρεψε το εις βάρος της 17-22 του πρώτου δεκαλέπτου με επιθετικό κρεσέντο. Αυτό το διάστημα η βολιώτικη ομάδα έκανε επιμέρους σκορ 35-21 και πέρασε μπροστά με εννιά στα μισά του αγώνα, με τον Θωμά Καραγεώργο να πετυχαίνει στο τέλος του εικοσαλέπτου τρία συνεχόμενα τρίποντα.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τη Νίκη να φτάνει ακόμη και στους 17 πόντους (64-47) στην 3η περίοδο, αλλά στο τέλος της οι Γιαννιώτες είχαν μειώσει στους οκτώ. Ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κράτησαν αυτή τη διαφορά στα ίδια περίπου επίπεδα.

Να τονιστεί ότι ο Σαριμπαλίδης μπορεί να πέτυχε μόλις τρεις πόντους, αλλά είχε την μπασκετική ευφυΐα, επειδή έπεφταν δύο αντίπαλοι πάνω του, να αξιοποιεί συνεχώς τους ελεύθερους συμπαίκτες του, παίρνοντας άριστα στο οργανωτικό κομμάτι και βοηθώντας τα μέγιστα, άσχετα αν σκόραρε λίγο.

Σε ανακοίνωση της η Δ.Ε. μπάσκετ της Νίκης μεταξύ άλλων αναφέρεται και στη διαιτησία, επισημαίνοντας τα εξής: “Δυστυχώς το διαιτητικό δίδυμο απεδείχθη κατώτερο των περιστάσεων και με τις αποφάσεις του λίγο έλειψε να τινάξει στον αέρα ένα παιχνίδι με πολύ ωραίο μπάσκετ, σε ένα απόγευμα που ήταν πραγματική γιορτή. Ως Δ.Ε. έχουμε δείξει ότι σπανίως ασχολούμαστε με τη διαιτησία και πραγματικά ευχόμαστε να είναι αυτή η τελευταία φορά που το κάνουμε. Συνεχίζουμε…”

Δεκάλεπτα: 17-22, 52-43, 68-60, 85-74

ΝΙΚΗ Β. (Κοσμάτος-Καραγιώργος): Καραγεώργος 11 (3), Σαριμπαλίδης 3 (1), Καρπέτης, Σιμάκης 10, Ακούνια, Κουτίνας 19 (1), Βερτζάγιας 6, Παρασκευάς 7, Τσώλης 17 (1), Τάσσος 13, Δελετζές, Σταυροθεόδωρος

ΣΚ ΙΩΑΝΝΙΝΑ (Παπαδόπουλος): Ζαμπέτης 8 (1), Ματσάγγας 3 (1), Δουρούκης 5 (1), Τσιτσώνης, Καραμπίνης 3, Ξιούρας, Σωτηράκης 27 (2), Τσιρώνης 6, Μπάλλας 22 (1)