Αποτελέσματα και σκόρερ στα ματς της ΕΠΣΘ το Σάββατο

Φάση από τον αγώνα Σαρακηνός-Διαγόρας 1-2

Ο Διαγόρας έκανε το καθήκον του στο Βοηθητικό του ΕΑΚ και νικώντας με 1-2 στο πλαίσιο της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής τον Σαρακηνό αναδείχθηκε πρωταθλητής της Α’ ΕΠΣΘ. Ο Ρήγας Φεραίος τερμάτισε δεύτερος με δύο βαθμούς λιγότερους μετά το υπέρ του 5-1 υπέρ των Μυρμηδόνων, που υποβιβάζονται, αφού ο Ηρακλής πέρασε με 0-2 από τη Σκιάθο. Η Δήμητρα χάλασε στο φινάλε την εικόνα της, αφού έχασε από την Αγία Άννα στο Olimpico με 4-2, παρότι προηγήθηκε με 0-2.

Μεγάλος πρωταγωνιστής στο Βελεστίνο ήταν ο Πάσχος, που έκανε χατ-τρικ, σκοράροντας στο 44’, 47’, 61’ με δύο ψηλοκρεμαστά σουτ και με πλασέ, ενώ Γάρος με κοντινό σουτ και Τσιαντής μετά από συνεργασία με τον Σέττο διαμόρφωσαν το τελικό 5-1 υπέρ του Ρήγα Φεραίου, με τους Μυρμηδόνες να προηγούνται στο 38’ με τον Μπούρχα.

Στο Olimpico η Δήμητρα προηγήθηκε με 0-2 με δυο κεφαλιές του Θωμαΐδη στο 11’ και το 15’ (και στις δύο φάσεις προηγήθηκε κόρνερ του Κρανά και κεφαλιά-πάσα του Νικηφοράκη), ενώ στο 28’ ο Βούλγαρης είχε δοκάρι για το 0-3. Οι παίκτες της Δήμητρας όμως, μαθαίνοντας το 0-2 στο ημίχρονο του Διαγόρα επί του Σαρακηνού, έδειξαν μία κακή νοοτροπία στην επανάληψη και έτσι η νεανική Αγία Άννα στο τελευταίο εικοσάλεπτο βρήκε την ευκαιρία να πετύχει τέσσερα γκολ. Δοκάρι στο 0-2 είχε ο Κανδήλας για τους νικητές στο 0-2, ενώ ο νεαρός Μπαϊράμης (γεν. 2004) κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι στο 72’, ενώ ο Αντωνίου μετά από ασίστ του Μπαϊράμη ισοφάρισε στο 77’. Ακολούθως ο 17χρονος Ζαφειρίου με ψύχραιμο πλασέ στο 84’ επέτρεψε στην ομάδα του να κάνει την ολική ανατροπή, ενώ το 4-2 έγινε με δεύτερο πέναλτι στο 88’, που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο 15χρονος Κολώνιας, που ήταν ο μοναδικός από τη Μαγνησία, που κλήθηκε πρόσφατα στην προπόνηση της Εθνικής Παίδων.

Σε παιχνίδι χωρίς κανένα βαθμολογικό κίνητρο, ο Πρωτεσίλαος κέρδισε στον Πτελεό τον υποβιβασμένο εδώ κι αρκετές εβδομάδες Μαγνησιακό με σκορ 4-2. Στο 5′ ο Λάμπος άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Σούδη και τρία λεπτά αργότερα, πάλι με “δημιουργό” από εκτέλεση κόρνερ τον Σούδη, ο Νικογιάννης με νέα κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μαγνησιακός κατάφερε να ισοφαρίσει με σουτ του Μπαλλά στο 46′ και απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βασιλείου στο 60′, αλλά ο Πρωτεσίλαος είχε να πει την τελευταία λέξη στο ματς, με τον Λάμπο στο 75′ με πλασέ εντός περιοχής και τον Νικογιάννη με πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Κώστας Κόρκος, στο 83′ να διαμορφώνουν το τελικό 4-2.

“Διπλό” παραμονής για τον Ηρακλή Βόλου που κέρδισε τη Σκιάθο στην έδρα της και εκμεταλλευόμενος παράλληλα την ήττα των Μυρμιδόνων στο Βελεστίνο κατάφερε να σωθεί. Το σκορ για τους νικητές άνοιξε στο 40′ ο Παπαϊωάννου με όμορφο σουτ, στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο Γαβρήλος Τσουκάλης έχασε την ευκαιρία να “τελειώσει” το παιχνίδι, με το σουτ του να καταλήγει στο δοκάρι κι ό,τι δεν κατάφερε να κάνει τότε ο 44χρονος παίκτης, το έκανε στο 80ο λεπτό, με προσωπική του ενέργεια και τελείωμα, από θέση εντός περιοχής, κάνοντας το 0-2, που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στα ματς της ΕΠΣΘ που έγιναν σήμερα Σάββατο (4/5) για την 26η μέρα: