Το πρώτο από τα τρία βήματα παραμονής για τη Νίκη, 87-81 τον Ερμή

Οι πανηγυρισμοί στο τέλος του αγώνα με τον Ερμή

Σημαντικό βήμα, το πρώτο από τα τρία που χρειάζεται, για την επίτευξη του στόχου της πραγματοποίησε η Νίκη Βόλου, που κέρδισε τον Ερμή Λαγκαδά με 87-81 στο κλειστό της Νέας Ιωνίας και πλέον “γλυκοκοιτά” την παραμονή της στη Β’ Εθνική μπάσκετ Ανδρών, αν και παρέμεινε στην ισοβαθμία κάτω από τη γραμμή του υποβιβασμού.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να πατάνε καλύτερα στο παρκέ και να είναι πιο εύστοχοι, κόντρα σε μία Νίκη που δεν μπορούσε να βρει “αντίδοτο” στον αμυντικό τομέα.

Στη συνέχεια, όμως, οι κυανόλευκοι κατάφεραν να βελτιωθούν αισθητά στο πίσω μέρος του παρκέ και με σωστές επιθετικές επιλογές κατάφερε να φέρει το ματς στα μέτρα τους. Στην ανάπαυλα ήταν μπροστά με έναν πόντο (40-39), με τις δύο ομάδες να είναι μόνιμα κοντά στο σκορ σε όλη την τρίτη περίοδο, που έκλεισε με το ισόπαλο 61-61. Στην τέταρτη περίοδο της αναμέτρησης, η Νίκη ήταν αρκετά καλή αμυντικά, ήταν εύστοχη στα σουτ εντός παιδιάς και στις βολές, οι οποίες έπαιξαν σημαντικό ρόλο στα τελευταία λεπτά, και κατάφερε να εξασφαλίσει ένα υπερπολύτιμο ροζ φύλλο για τη συνέχεια.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μιχάλης Φρουσκλιάς με 27 πόντους και έξι τρίποντα(!), άξιοι συμπαραστάτες του οι Κουτίνας (15π.), Τάσσος (15π.) και Τασιούδης (13π.). Διασωθέντες για τον Ερμή οι Μήνου (19π.) και Μάρουσιτς (15π.).

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 40-39, 61-61, 87-81

Νίκη Βόλου (Στρατίκης-Νάνης): Καραγεώργος 9(3), Διγενής, Βερτζάγιας, Ομορέγκιε, Αναγνωστόπουλος, Γιωτόπουλος 3(1), Κουτίνας 15 (1), Τσαβές, Τασιούδης 13 (1), Τσώλης 5, Τάσσος 15, Φρουσκλιάς 27 (6)

Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης): Μήνου 19 (5), Αλτίνης, Μάρουσιτς 15 (3), Τσιρογιάννης 2, Παπαπασχάλης, Νώτης 13 (1), Παρίτσης 11 (2), Πλιούκας 9 (3), Γκαμούρας 6, Χριστοδούλου, Πιλκούδης 6