Κυριακή, 21 Οκτώβριος 2018 15:38

Μόνη στην κορυφή η Καλαμάτα 2-0 τον Παναργειακό, ισοπαλία ο Πάμισος με Ερμιονίδα

Γράφτηκε από τον

Τελικό Καλαμάτα - Παναργειακός 2-0. Μόνη πρώτη η "Μαύρη Θύελλα" στον 8ο όμιλο. Τελικό στη Μεσσήνη, Πάμισος - Ερμιονίδα 1-1.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Τελικό Καλαμάτα - Παναργειακός 2-0. Μόνη πρώτη η "Μαύρη Θύελλα" στον 8ο όμιλο.

Τελικό στη Μεσσήνη, Πάμισος - Ερμιονίδα 1-1.

Τελικά στην Α' τοπική Απόλλωνας - Ανδρούσα 3-1, Αβία - Εράνη 1-2, Τέλλος Αγρας - Ομόνοια 1-0, Εθνικός Μελιγαλά - Σπερχογεία 3-0, Διαβολίτσι - Κυπαρισσία 4-0, Ολυμπιακός Καλ. - Μάνη 1-1

5.37 μ.μ. Καλή ευκαιρία με τον Μουντόπουλο να σουτάρει λίγο άουτ για τον Παναργειακό.

5.32. μ.μ. Φώναξε για πέναλτι ο Παναργειακός σε μαρκάρισμα στον Μπουντόπουλο στο 69', στο 74' πλέον το ματς η Καλαμάτα προηγείται 2-0,

5.26 μ.μ. Κόκκινη ο Παναγιωτου του Παναργειακού στο 61' για χτύπημα στον Αντωνιάδη. Αποβάλλεται στην συνέχεια ο γενικός αρχηγός του Παναργειακού Σταύρος Κρεμαστιώτης για διαμαρτυρία.

5.20 μ.μ. ΓΚΟΟΟΟΛ ο Πάμισος με τον Σαραντόπουλος ισοφαρίζει 1-1 την Ερμιονίδα στο 55'.

5.12 μ.μ. ΓΚΟΟΟΟΛ η Καλαμάτα με τον Πινδώνη το 2-0 στο 48'! Στο 48' ο Μίνγκας εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Γιόνδης πήρε την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα κάπου βρήκε και βρέθηκε στην πορεία του Πινδώνη που με κοντινή κεφαλιά σημείωσε το 2-0.

5.09 μ.μ. Ξεκίνησε το β' ημίχρονο στο γήπεδο του Μεσσηνιακού. Στην Α' τοπική Απόλλωνας - Ανδρούσα 3-1 (Αλεξόπουλος και Μπάκας τα δύο τελευταία γκολ του Απόλλωνα).

4.58 μ.μ. Στο ημίχρονο στη Μεσσήνη Πάμισος - Ερμιονίδα 0-1 (Μακρίδης 25') ενώ στην Α' τοπική (περίπου στο 70') Εθνικός - Σπερχογεία 1-0, Απόλλωνας - Ανδρούσα 2-1, Αβία - Εράνη 1-1, Αγρας - Ομόνοια 1-0, Διαβολίτσι - Κυπαρισσία 2-0.

4.52 μ.μ. Πολύ καλή ευκαιρία στο 45' για την Καλαμάτα αλλά ο Φουάση σούταρε άουτ από καλή θέση. Ημίχρονο 1-0 στο γήπεδο του Μεσσηνιακού.

4.37 μ.μ. Στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ το σουτ του Αντωνίάδη, μεγάλη ευκαιρία για δεύτερο γκολ έχασε η Καλαμάτα.

4.32 μ.μ. ΓΚΟΟΟΛ η Καλαμάτα στο 27'. Από ωραία πάσα του Μίνγκα από δεξιά ο Φουάσης με άψογο πλασέ στην κίνηση το 1-0 για την "Μαύρη Θύελλα". Στη Μεσσήνη, στο 25' ο Ερμιονίδα πετυχαίνει γκολ με τον Μακρίδη και προηγείται 1-0 του Παμίσου.

4.25 μ.μ. Παραμένει το 0-0 στο 20' στο Καλαμάτα - Παναργειακός. Στην Α' τοπική Διαβολίτσι - Κυπαρισσία 2-0 και Εθνικός - Σπερχογεία 1-0.

4.19 μ.μ. Στο 15' το ματς στο γήπεδο του Μεσσηνιακού, στο 0-0 Καλαμάτα και Παναργειακός, παιχνίδι κέντρου στο ξεκίνημα με τους φιλοξενούμενους να έχουν μπει πιο καλά στο ματς.

4.14 μ.μ. Στο 7' ο Παναργειακός έκανε την πρώτη αξιόλογη επίθεση με τον Συρεγγέλα να γυρίζει στον Μουντόπουλο αλλά πρόλαβε ο Τσόπελας και απομάκρυνε. Στην Α' τοπική ο Απόλλωνας ισοφάρισε σε 1-1 την Ανδρούσα με γκολ του Κουντάνη στο 38'. Ξεκίνησε και το ματς στη Μεσσήνη ανάμεσα στον Πάμισο και την Ερμιονίδα.

4.07 μ.μ. Με λίγα λεπτά καθυστέρηση ξεκίνησε το ντέρμπι στο γήπεδο του Μεσσηνιακού όπου βρίσκονται πλέον σχεδόν 2.000 φίλαθλοι. Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα στο γήπεδο. Στην Α' τοπική Μεσσηνίας (όπου τα ματς ξεκίνησαν στις 3.30 μ.μ. έχουμε Απόλλωνας - Ανδρούσα 0-1 (Ι. Καλογερόπουλος 25') και Διαβολίτσι - Κυπαρισσία 1-0,

3.57 μ.μ. Λίγα λεπτά πριν τη σέντρα στο γήπεδο του Μεσσηνιακού όπου ήδη βρίσκονται περίπου 1500 οπαδοί, μεταξύ των οποίων και περίπου 200 φίλοι του Παναργειακού.

Οι συνθέσεις των ομάδων...

ΚΑΛΑΜΑΤΑ Βούρας, Τσόπελας, Ψάνης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Αντωνιάδης, Φουάσης, Πινδώνης, Γιόνδης, Μίνγκας, Μαστραντωνάκης.

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ Φαρμάκης, Παναγιώτου, Μπούτας, Καλύβας, Μπριλάκης, Κυριακόπουλος, Τσιμικλής, Μαρινης, Συρεγγέλας, Μπουντόπουλος, Καδάς.

Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην κορυφή με 9 βαθμούς μετά τις τρεις πρώτες αγωνιστικές. Θα υπάρχει συνεχής ενημέρωση για την εξέλιξη του αγώνα, όπως και για το ματς Πάμισος - Ερμιονίδα αλλά και τους αγώνες της Α' τοπικής Μεσσηνίας.