Κυριακή, 09 Δεκέμβριος 2018 14:51

Η Καλαμάτα 1-0 στο ντέρμπι τον Ασπρόπυργο

Γράφτηκε από τον

Η Καλαμάτα με γκολ του Μάρκοβιτς στο 11' επικράτησε με 1-0 του Ασπρόπυργου και έκανε το 11 στα 11 στην Γ' εθνική. Η Μεσσηνιακή ομάδα, που αποθεώθηκε στο φινάλε από περισσότερους από 2.000 φιλάθλους της, πήγε πλεόν στο +10 από τον Ασπρόπυργο. Το φινάλε ήταν δραματικό καθώς η Καλαμάτα έμεινε με 10 παίκτες στο 89' και με 9 στο 93΄αλλά τελικά κράτησε το πολύτιμο 1-0. Ο Παναργειακός έφερε 1-1 στο Καταστάρι και πλέον η Καλαμάτα είναι στο +10 από Ασπρόπυργο και Πσναργειακό, ο οποίος έχει ένα ματς λιγότερο.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

5.01 μ.μ. Τέλος!!!!!! 1-0 η Μαύρη Θύελλα και στο +10 από τον Ασπρόπυργο

4.59 κόκκινη και στον Πινδώνη στο 93' με 9 η Καλαμάτα και ένταση στο γήπεδο

4.56 μ.μ. Δεύτερη κίτρινη στον Βοσκόπουλο στο 89', με δέκα η Καλαμάτα

4.52 μ.μ. Στο 85 το ματς, πάντα στο 1-0

4.41 μ.μ. Στο 75' το ματς, πάντα στο 1-0 η Καλαμάτα

4.32 μ.μ. Καλή ευκαιρία η Καλαμάτα στο 64' όταν συνδυάστηκαν οι Μάρκοβιτς και Ψάνης, ο τελευταίος γύρισε από αριστερά στον Φουάση που έκανε το σουτ, αλλά ο Βασιλείου κόντραρε σωτήρια σε κόρνερ.

4.27 μ.μ.μ Στο 60' το ματς στο γήπεδο του Μεσσηνιακού, 1-0 η Καλαμάτα με το γκολ του Μάρκοβιτς στο 11', πιο επιθετικά έχουν μπει στο β΄ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι.

4.12 μ.μ. Ευκαιρία με τον Μέντες στο 46' ο Ασπρόπυργος, ο παίκτης των φιλοξενούμενων έκανε ένα γωνιακό σουτ αλλά ο Κασωτάκης απόκρουσε.

4.11 μ.μ. Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο γήπεδο του Μεσσηνιακού.

4.08 μ.μ. Στο ημίχρονο έχουμε επίσης Καταστάρι - Παναργειακός 0-0, Βλαχιώτη - Πάμισος 0-0, Ερμιονίδα - Πελλάνα 0-0, Παναρκαδικός - ΑΟ Υπάτου 2-0, Λέρνα - Αμβρυσσέας 2-1.

3.52 μ.μ. Ημίχρονο 1-0. Τον απόλυτο έλεγχο η Καλαμάτα μέχρι το 25', από το 11' με τον Μάρκοβιτς πήρε το προβάδισμα με 1-0. Μετά το 25' άρχισε να κρατά λίγο μπάλα και να ισορροπεί ο Ασπρόπυργος που είχε μια ευκαιρία στο 28' και ένα δοκάρι στο 40' ενώ η Καλαμάτα είχε τη δική της πολύ καλή στιγμή στο 33'.

3.47 μ.μ. Δοκάρι ο Ασπρόπυργος στο 40' με τον Μέντες. Μετά από μια βαθιά μπαλιά στην περιοχή ο Μέντες απέφυγε τον Τσόπελα (πιθανόν κάνοντας επιθετικό φάουλ), έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ με τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και να περνά άουτ.

3.38 μ.μ. Στο 33' μεγάλη ευκαιρία η Καλαμάτα με σουτ του Μίνγκα από δεξιά, πάνω στη γραμμή ο Κατσούλης απόκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

3.31 μ.μ. Στο 26' ο Ασπρόπυργος απείλησε με ένα πολύ καλό σουτ του Σταύρου έξω από την περιοχή αλλά ο Κασωτάκης έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ.

3.30 μ.μ. Στο 24' το ματς, 1-0 η Καλαμάτα από το 11'

3.17 μ.μ. Φοβερό γκολ για την Καλαμάτα, ο Μίνγκας από αριστερά έβγαλε εξαιρετική πάσα στον Φουάση που μπήκε στην περιοχή από αριστερά , την κατάλληλη στιγμή έκοψε στον επερχόμενο Μάρκοβιτς που με άπιαστο σουτ από το ύψος του πέναλτι έγραψε το 1-0 για την Καλαμάτα στο 11'.

3.16 μ.μ.μ γκοοοοοοοολ 1-0 Μάρκοβιτς

3.13 μ.μ. Στο 8' το ντέρμπι στο 0-0, αναγνωριστικό ματς στο ξεκίνημα

3. 11 μ.μ. Κατσούλας, Τσουκαλάς, Σταγάκης, Βασιλείου,Ζώνας, Νικολάου, Δουκάκης, Σταύρου, Μίλιτς, Μπέλης, Μέντες, η 11άδα του Ασπρόπυργου.

3.07 μ.μ. Κασωτάκης, Τσόπελας, Ψάνης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Αντωνιάδης, Φουάσης, Πινδώνης, Μάρκοβιτς, Μίνγκας, Μαρτίνες είναι η σύνθεση της Καλαμάτας

3.06 μ.μ. Ξεκινησε το ματς

3.05 μ.μ. Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα κατά την είσοδο των ομάδων από περίπου 1500 φιλάθλους της Καλαμάτας. Ολα έτοιμα για την έναρξη του αγώνα.

Πρώτη με 30 βαθμούς η Καλαμάτα, δεύτερος με 23 ο Ασπρόπυργος στον 8ο όμιλο.