Α1 ΤΟΠΙΚΗ: Νίκες στο φινάλε για Πεταλίδι, Χώρα και Θύελλα Χαρακοπιού

Γράφτηκε από τον

Τέσσερις ομάδες διπλασίασαν τις νίκες τους στην Α1 τοπική και βρίσκονται στην κορυφή με έξι βαθμούς μετά τη 2η αγωνιστική.

Πρόκειται για τον Απόλλωνα Πεταλιδίου, το Δώριο, τη Θύελλα Χαρακοπιού και τον Παπαφλέσσα Χώρας.

Οι τρεις εξ’ αυτών μάλιστα (Πεταλίδι, Χώρα, Χαρακοπιό) σκόραραν είτε στα τελευταία λεπτά είτε στις καθυστερήσεις!

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής ο Απόλλωνας Πεταλιδίου επικράτησε με 1-0 της Ομόνοιας, χάρις σε τέρμα του Γεωργιάδη με εκτέλεση φάουλ στο 85’!

Στις καθυστερήσεις η καλαματιανή ομάδα έχασε πέναλτι, με τον νεαρό Αλεξόπουλο να νικά από τα 11 βήματα τον έμπειρο Τζανετάκο και να χαρίζει στην ομάδα του ένα σπουδαίο τρίποντο.

Στη Χώρα ο τοπικός Παπαφλέσσας έκαμψε στις καθυστερήσεις την αντίσταση του σκληροτράχηλου Α.Ο. Φυτειάς! Το γκολ σημείωσε ο Κυριακόπουλος (είχε μπει ως αλλαγή) με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ.

Το Σάββατο η Θύελλα Χαρακοπιού νίκησε με 1-0 τον Ηρακλή Κυπαρισσίας εκτός έδρας, με γκολ του Κακογιάννη στο 90’!

Πιο εύκολα πήρε το τρίποντο το Δώριο επικρατώντας με 4-0 του Χανδριναϊκού και πετυχαίνοντας όλα τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Από εκεί και πέρα ο Ηρακλής Καλαμάτας επικράτησε εύκολα με 4-1 του Πανιωνίου Καλαμάτας, ενώ το άλλο καλαματιανό ντέρμπι μεταξύ του Ολυμπιακού και της ΑΕΚ έληξε ισόπαλο με σκορ 1-1.

Τέλος, πρώτο τρίποντο για τον Αστέρα Αρφαρών που νίκησε με 2-0 το Νέο Αρι, παίρνοντας και τη... ρεβάνς για την ήττα – αποκλεισμό στο κύπελλο.