ΓΑΣ Κομοτηνη – Γαλατιστα 78-75 (+Gallery)

Ρεπορτάζ και φωτογραφίες απο το παιχνίδι του ΓΑΣ Κομοτηνή με την Γαλάτιστα για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Μπάσκετ Ανδρών.

Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο ΓΑΣ Κομοτηνή στο παιχνίδι με την Γαλάτιστα στα πλαίσια της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ ης Γ΄εθνικής  επικρατώντας με 78-75.
Για άλλο ένα παιχνίδι  οι παίχτες του ΓΑΣ μετέτρεψαν τα τελευταία λεπτά σε θρίλερ αν και ήταν μπροστά με 15 πόντους έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους  να μειώσουν 16 δευτερόλεπτα σε 2 πόντους αλλά με ψυχραιμία στον εναπομείναντα χρόνο κατάφεραν τελικά να πάρουν την νίκη.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα της Κομοτηνής καθώς στο πρώτο λεπτό ο Κίμωνα Λεχούδης υπέστη θλαστικό τραύμα στο γόνατο και μετέβει στο Σισμανόγλειο Γενικό νοσοκομείο Κομοτηνής για τις πρώτες βοήθειες.
Επέστρεψε και πάλι στο τρίτο δεκάλεπτο και αγωνίστηκε κανονικά συμβάλλοντας τα μέγιστα για την νίκη του ΓΑΣ.
Αγωνιστικά οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα  το παιχνίδι ήταν μπροστά στο σκορ αλλά με βραχεία διαφορά, με την ομάδα του ΓΑΣ να παίρνει προβάδισμα για πρώτη φορά 1 λεπτό πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου το οποίο έληξε με την ομάδα της Κομοτηνής να προηγείται με 17-16.
Με το ίδιο τέμπο ξεκίνησε και το δεύτερο δεκάλεπτο αλλά περίπου στο 16ο λεπτό ο ΓΑΣ Κομοτηνή πάτησε γκάζι ανεβάζοντας την διαφορά στους 10 παίχτες.
Η ομάδα της Γαλάτιστας όμως αντέδρασε κάνοντας ένα σερί 0-7 και 1:35  πριν το τέλος του δεκαλέπτου είχε μειώσει σε 34-31.
Το ημίχρονο βρήκε τον ΓΑΣ Κομοτηνή να είναι μπροστά στο σκορ με 36-34.
Με τον Κίμωνα Λεχούδη και πάλι στην σύνθεση του ο ΓΑΣ  με σωστές επιλογές στην επίθεση και καλή άμυνα ανέβασε την διαφορά στους 13 πόντους  και η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου τον βρήκε προηγούμενο με  64-51.
Στην τέταρτη περίοδο η παίχτες του Κώστα Ντίνα έπαθαν μπλακ άουτ με πολλά λάθη και βεβιασμένες επιθέσεις  με αποτέλεσμα 16 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν σε 75-73.
Στα τελευταία 8 δευτερόλεπτα και ενώ το σκορ ήταν 76-75 ο Καραμπέκης κέρδισε φάουλ αστοχώντας όμως στις 2 βολές αλλά πριν οι παίχτες της Γαλάτιστας φύγουν στον αιφνιδιασμό έκλεψε την μπάλα δίνοντας πάσα στον Στασινόπουλο που με κάρφωμα διαμόρφωσε το τελικό 78-75.

Δεκάλεπτα: 17-16, 36-34, 64-51, 78-75
Διαιτητές: Τζιβελεκίδου-Μαραθιώτης
ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Ντίνας): Καραμπέκης 12, Μπεκρής 16 (3), Στασινόπουλος 17, Λεχούδης 6 (2), Μαγκώνης 16 (3), Χαλίλ, Καλαντζής 5 (1), Μιχαηλίδης, Αθανασίου 6 (2), Μπούντας.
ΓΑΛΑΤΙΣΤΑ (Μυτακίδης): Κουλαξής 20 (1), Δάγκας, Γιαχανατζής 13 (2), Καρανώτας 13, Τσακίρης 6, Πέτρουλας, Καραϊσκος 19 (2) Παπούλιος 4.