«Πράσινη» καταιγίδα στη Βούλα!

Πραγματοποιώντας, μία ακόμα, εξαιρετική εμφάνιση η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού επικράτησε με 3-0, εκτός έδρας, της Θέτιδος Βούλας, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Volley League.

Με αυτό το πολύ σημαντικό τρίποντο η ομάδα του κόουτς Καμπερίδη έφτασε μία… «ανάσα» από τον Ολυμπιακό στο βαθμολογικό πίνακα, Πρέπει, δε, να σημειωθεί ότι αυτή είναι η 3η συνεχόμενη νίκη για τα «φίνα κορίτσια» μετά την εντός έδρας ήττα από τη Θήρα (2-3) λίγες εβδομάδες νωρίτερα.

Πρώτο σετ

Η Θέτις μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση παίρνοντας προβάδισμα τριών πόντων κόντρα στις «πράσινες» στο ξεκίνημα (8-5). Οι γηπεδούχες εξακολούθησαν να παίζουν εξαιρετικά ανοίγοντας, παράλληλα, τη διαφορά μέχρι και τους 4 (!) πόντους (19-15). Παρόλα αυτά η αντίδραση των παικτριών του κ.Καμπερίδη ήταν άμεση! Πιο συγκεκριμένα πραγματοποιώντας σερί 2-7 πήραν προβάδισμα ενός πόντου (21-22)! Έπειτα με ένα μικρό σερί 3-0 «καθάρισαν» το σετ με 21-25. Η διακύμανση του σετ: 8-5, 16-13, 21-25

Δεύτερο σετ

Οι «πράσινες» μπήκαν ελαφρώς καλύτερα παίρνοντας «βραχεία κεφαλή» στο ξεκίνημα (6-8). Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί σταθερά το +2 (14-16). Τα «φίνα κορίτσια» στη συνέχεια γκάζωσαν (18-22), ωστόσο η Θέτις «επέστρεψε» μειώνοντας στον πόντο (23-24) χωρίς, παρόλα αυτά, να καταφέρουν να αγχώσουν περισσότερο τις παίκτριες του Καμπερίδη, οι οποίες τελείωσαν με 23-25 το δεύτερο σετ. Η διακύμανση του σετ: 6-8, 14-16, 23-25

Τρίτο σετ

Σε αυτό το σημείο της αναμέτρησης τα πράγματα φάνηκαν να απλοποιούνται κατά πολύ. Οι «πράσινες» μπήκαν από την αρχή απόλυτα συγκεντρωμένες στο τάραφλεξ και δε δυσκολεύτηκαν για μεγάλο χρονικό διάστημα κόντρα στην, μαχητική κατά τ’άλλα Θέτις Βούλας, η οποία αντέδρασε και, πραγματοποιώντας ένα σημαντικό comeback, προσπέρασε λίγο πριν το τέλος (22-21). Οι «πράσινες» πήραν, τελικά, το σετ με 26-28. Η διακύμανση του σετ: 7-8, 10-16, 25-25, 26-28