«Λύγισε» στην παράταση ο ηρωικός Απόλλωνας στο Μεσολόγγι

Σάββατο, Ιανουάριος 18, 2020 - 7:58μμ

Ένας συγκλονιστικός Απόλλωνας «λύγισε» μετά από 45 λεπτά στο Μεσολόγγι από τον αήττητο για έναν γύρο, Χαρίλαο Τρικούπη! Οι «μελανόλευκοι» χωρίς τον φυσικό τους ηγέτη Άγγελο Τσάμη, ηττήθηκαν με 88-84 στην παράταση (κ.α. 76-76) για την 15η αγωνιστική της Α2 Εθνικής μπάσκετ, αλλά παρέμειναν στην 3η θέση μετά το πρώτο μισό.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

Απίστευτο από πλευράς εξέλιξης παιχνίδι έγινε στο Μεσολόγγι, όπου ο Τρικούπης πήρε δύσκολα τη νίκη στην παράταση απέναντι στον Απόλλωνα με 88-84, σημειώνοντας την 15η συνεχόμενη νίκη του, επίδοση που αποτελεί τη δεύτερη καλύτερη στο ξεκίνημα της Α2.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος κρατούσαν ένα μικρό προβάδισμα όμως στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια.

Ο Τρικούπης προηγήθηκε με 71-67 στο 36΄,όμως οι πατρινοί απάντησαν με 9-3 επιμέρους περνώντας μπροστά με 76-74, 1.31΄΄ πριν από το φινάλε., αλλά ο Τρικούπης κατάφερε να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στην παράταση.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε έως ότου ο Τρικούπης έτρεξε  6-1 επιμέρους μέσα σε δύο λεπτά μετατρέποντας το 82-83 σε 88-84, παίρνοντας στο τέλος τη νίκη.

Χαρίλαος Τρικούπης-Απόλλων Πάτρας 88-84

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Θεοδωρόπουλος-Αργυρούδης (Πατσαντζόπουλος)

Δεκάλεπτα: 22-23,48-44, 60-62, 75-75, (πρτ.) 88-84

Χ. Τρικούπης (Καλαμπάκος): Παπαδιονυσίου 15 (1), Αντωνάκης 25 (4), Ναούμης 3, Σαχπατζίδης 17, Ράπτης 12, Τσαπατώρης, Μαργέλης, Γκάτζιος, Βασιλόπουλος 7 (1), Σκουλίδας 9 (1).

Απόλλων Π. (Κοτσίρης): Τσιακμάς 21 (5), Νιφόρας 8 (2), Κούτρας, Μπιλάλης, Κάδρας 12, Μολφέτας 11 (1), Ζούμπος 18 (1), Μπαζίνας, Τζακόπουλος 10 (2), Εζόμο 4.