O Ολυμπιακός, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Άκη Ασπιώτη, επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Παμβοχαϊκού, και κατέκησε τον άτυπο τίτλο του «πρωταθλητή χειμώνα».

Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ είναι μόνη της στην κορυφή με 23 βαθμούς. Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στο πρώτο και το τρίτο σετ τα οποία καθάρισε με σχετική ευκολία.

Ο Παμβοχαϊκός θα μπορούσε να πάρει κάτι από το παιχνίδι στο δεύτερο σετ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 15-17 με τον Παπαδόπουλο αλλά δύο λάθος επιθέσεις του Έλληνα διαγώνιου έδωσε τον Ολυμπιακό την ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Με επίθεση του Κανέλου και το μπλοκ του Λάππα ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε και πάλι με δύο πόντους αλλά ο Ολυμπιακός με την επίθεση του Ασπιώτη και τον άσσο του Τερβαπόρτι ισοφάρισε. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν για το 24-22 με τους Κουμεντάκη, Ασπιώτη, ο Πέιν μείωσε 24-23 αλλά ο Πετρέας με πρώτο χρόνο έκλεισε το σετ κάνοντας το 2-0 σετ.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-23, 25-15) σε 79΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 5π. (3/7επ., 2 μπλοκ), Χουσάι 7 (4/12επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 46%υπ., 23%αρ.), Ανδρεάδης 7 (5/7επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ασπιώτης 20 (17/24επ., 3 άσσοι), Τερβαπόρτι 3 (1 μπλοκ, 2 άσσοι, 0/1επ.), Γκέργκι 5 (2/7επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 33%υπ., 25%αρ.) / Τζιάβρας (λ. – 41%υπ., 24%αρ.), Βουλκίδης, 2 (2/2επ.), Κουμεντάκης 5 (4/7επ., 1 μπλοκ, 83%υπ., 67%αρ.).

Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Νίκος Νεόφυτος): Δρογκάρης, Πέιν 7 (5/9επ., 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Ηρ. 11 (11/28επ.), Κωτσάκης 2 (1/8επ., 1 μπλοκ, 78%υπ., 67%αρ.), Κανέλλος 7 (5/7επ., 2 μπλοκ), Λάππας 5 (4/10επ., 1 μπλοκ) / Αχιλλεόπουλος (λ. – 35%υπ., 6%αρ.), Μάμαλης, Μέντες ντε Σόουζα 1 (1/7επ., 41%υπ., 24%αρ.), Γκελ 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Μπάρτζης, Γαβριήλ.

Νίκη πεντάδας για την Κηφισιά

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος η Κηφισιά που επιβλήθηκε με 3-1 του ΟΦΗ και εδραιώνεται στην πεντάδα.

Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά με τη νίκη αυτή έφτασε τους 15 βαθμούς και άφησε τους 10 τους Κρητικούς που έχουν ως στόχο τα πλέι οφ. Από την Κηφισιά αγωνίστηκε για λίγο και o Νίκος Παλέντζας ο οποίος πήρε τη θέση του Τέιλορ Χαντ που αποχώρησε. Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το πρώτο σετ.

Η Κηφισιά προηγήθηκε με τρεις πόντους αλλά ο ΟΦΗ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Μείωσε σε 23-22 με τον Μπατατζίμ να δίνει δύο σετ μπολ στην ομάδα των βορείων προαστίων να κάνει το 24-22. Με χαμένη επίθεση του Ντε Πρα ο ΟΦΗ ισοφάρισε και έδωσε νέο ενδιαφέρο στο σετ αλλά ο Μπατατζίμ με μπλοκ άουτ και ο Μπάιερς με μπλοκ στον Σαρικεΐσογλου διαμόρφωσαν το 26-24 που έδωσε το πρώτο σετ στους γηπεδούχους.

Με την ψυχολογία στα ύψη η Κηφισιά καθάρισε με μεγάλη άνεση το δεύτερο σετ. Ο ΟΦΗ έκανε την αντεπίθεσή του στο τρίτο όταν και προηγήθηκε με 15-23 και μείωσε σε 2-1 σετ. Στο τέταρτο σετ δύο σερί άσοι του Κολτσιάκη έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ξεφύγουν με 16-12 και να κατακτήσουν τελικά το σετ και τη νίκη.

Τα σετ: 3-1 (26-24, 25-21, 16-25, 25-19) σε 101΄.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 2π. (1/3επ., 1 άσσος), Κάιο Ντε Πρα 20 (20/39επ.), Μπάσης 11 (4/9επ., 5 μπλοκ), Σπυριούνης 10 (9/14επ., 1 άσσος, 87%υπ., 34%αρ.), Μπατατζίμ 13 (11/28επ., 2 μπλοκ, 77%υπ., 38%αρ.), Μπάιερς 8 (4/8επ., 4 μπλοκ) / Κάπελας (λ. – 88%υπ., 24%αρ.), Παλέντζας, Συναδινός (λ), Κολτσιάκης 4 (1/2επ., 3 άσσοι), Ρούσης, Μελλές.

Ο.Φ.Η. (Δημήτρης Ζλατιλίδης): Ρουμελιωτάκης 7π. (7/19επ., 57%υπ., 29%αρ.), Στοροζίλοφ 2 (2/2επ.), Τσέλιος, Καραμπαλί 8 (5/11επ., 3 άσσοι), Σαρικεΐσογλου 13 (9/20επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 61%υπ., 36%αρ.), Τσούλαφιτς 14 (10/24επ., 4 μπλοκ) / Γκαράς (λ. – 56%υπ., 22%αρ.), Τεφτσής (λ), Καρατζάς 6 (4/7επ., 2 μπλοκ), Κομητούδης, Κοσκινάς.