Δευτέρα 18/02/2019 - 08:39
ΜΠΑΣΚΕΤ

Η ΑΕΚ κατέκτησε το Διηπειρωτικό Κύπελλο με νίκη επί της βραζιλιάνικης Φλαμένγκο (ΦΩΤΟ)

Πηγή: Eurokinissi

Η ΑΕΚ είναι από τα ξημερώματα της Δευτέρας η νέα κάτοχος του Διηπειρωτικού Κυπέλλου. Η Ένωση νίκησε στον τελικό του Ρίο ντε Τζανέιρο, στην «Αρένα Καριόκα», την «οικοδέσποινα» της διοργάνωσης Φλαμένγκο με 86-70 και έγινε η τρίτη ελληνική ομάδα που κατέχει πια το συγκεκριμένο τρόπαιο, μετά τους Παναθηναϊκό (1996) και Ολυμπιακό (2013).

Η ΑΕΚ ήταν εμφανώς ανώτερη, πήρε το πάνω χέρι στη δεύτερη περίοδο του αγώνα και δεν κοίταξε ξανά πίσω, παίρνοντας μία πανάξια νίκη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Βραζιλιάνους να ξεφεύγουν με 7-2, η «Ένωση» απάντησε και προηγήθηκε με 10-9, με την Φλαμένγκο ωστόσο να ξεφεύγει εκ νέου με 17-13 χάρη σε καλάθια του Βαρεζάο. Η ΑΕΚ όμως βρήκε πάλι τον τρόπο να απαντήσει και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 20-19.

Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και ξέφυγε με 32-23, ο Βαρεζάο και πάλι μείωσε σε 37-31, αλλά η ελληνική ομάδα άντεξε, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 42-33.

Στην τρίτη περίοδο η AEK ξεκίνησε δυνατά, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 14 πόντους (47-33), όμως η Φλαμένγκο μείωσε σε 42-47 και στη συνέχεια δεν άφησε τους «κιτρινόμαυρους» να διευρύνουν την διαφορά πέρα από τους 8 πόντους, στο τέλος της περιόδου (63-55). Ωστόσο, στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ κατάφερε σχετικά γρήγορα να ανοίξει τη διαφορά (70-55) και να καθαρίσει το παιχνίδι φτάνοντας κάποια στιγμή και στο 84-59, φτάνοντας άνετα στη νίκη.

Πρωταγωνιστές της νίκης ήταν οι Θίοντορ, Τζέιμς και Ματσιούλις, με τους Λαρεντζάκη, Σάκοτα και Σαντ-Ρος να προσφέρουν σημαντική βοήθεια.

(Πηγή: Eurokinissi) (Πηγή: Eurokinissi) (Πηγή: Eurokinissi)