ΑθλητικάΑίθουσα Σύνταξης

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ WBC- Πρώτη νίκη και εμφάνιση με υποσχέσεις

Το ότι θα παλέψει με νύχια και με δόντια για την παραμονή στην Α1 κατηγορία, απέδειξε ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC, ο οποίος νίκησε με 70-60 τα Μελίσσια, κατακτώντας το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στην κατηγορία.

Πέρα από τη νίκη, βέβαια, η οποία έδωσε πολύτιμους βαθμούς και ψυχολογία για τη συνέχεια, ο Γιώργος Σιαμέτης κρατά από το παιχνίδι την εντυπωσιακή απόδοση της Acheil Tac, που έδειξε ότι μπορεί να βοηθήσει τα μέγιστα σε άμυνα και επίθεση, αλλά και την εξίσου μεγάλη εμφάνιση της Αναστασίας Τζήμου, που μπορεί να πλαισιώσει τις ξένες παίκτριες, δίνοντας επιπλέον λύσεις.
Αν και τα Μελίσσια ξεκίνησαν καλύτερα και κατάφεραν να προηγούνται στο 1ο δεκάλεπτο, στη συνέχεια οι παίκτριες του ΠΑΣ ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να προηγηθούν στο ημίχρονο. Καθοριστικό ήταν το 3ο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΣ να επιβάλλει τον ρυθμό του και να ανεβάζει την τιμή της διαφοράς, ενώ στον ίδιο ρυθμό συνέχισε και στην τελευταία περίοδο, διατηρώντας σταθερά διψήφια διαφορά πόντων.
Κορυφαία η Tac με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ η Brandy Montgomery πέτυχε 20 πόντους. Διψήφιες ήταν και οι Calhoun και Τζήμου.
Τα δεκάλεπτα: 16-19, 28-26, 49-38, 70-60
ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης-Συνοδινός): Ντόκου, Montgomery 20, Τραγουστή, Κατσαμούρη, Μπουκουβάλα, Ξανθοπούλου, Τζήμου 11(3), Calhoun 12(2), Χρηστάκη, Ντάλα 3(1), Κανέλλου 2, Tac 22.
Κ.Α.Ο.Μελισσίων (Μάλαμα): Harris 10(2), Τσέτα, Ναυροζίδου 3(1), Στεφάνου 4, Πατέρα 7(1), Κοιλιαρίδη 8(1), Ζακυνθινού, Κούκη 5, Κωνσταντινίδου, Γιαμπάνη 12, Μπαλιούση, Barnes 11.