ΑθλητικάΑίθουσα Σύνταξης

Έμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα μετά τη νίκη του επί του Αίαντα Ευόσμου, σε συνδυασμό με την ήττα των Φαρσάλων στην έδρα τους από την Καβάλα.

Η ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου, αν και δυσκολεύτηκε περισσότερο του αναμενομένου, κατάφερε τελικά να κάμψει την αντίσταση των φιλοξενούμενων, επικράτησε με 77-70 και είναι η μοναδική, που έχει το απόλυτο των νικών μετά από την ολοκλήρωση της 5ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο της Β’ Εθνικής κατηγορίας.
Ο ΠΑΣ ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και με «βροχή» τριπόντων κατόρθωσε να πάρει μια μικρή διαφορά στο 1ο δεκάλεπτο, που διευρύνθηκε στο ημίχρονο, παρά το γεγονός ότι η σκληροτράχηλη ομάδα του Αίαντα είχε καταφέρει να μειώσει στο καλάθι. Η τιμή της διαφοράς ανέβηκε στο +13 στη λήξη του 3ου δεκαλέπτου, ωστόσο με την έναρξη της τελευταίας περιόδου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να «τρέξουν» ένα σερί 0-13 και ισοφάρισαν, ενώ στη συνέχεια πέρασαν και μπροστά στο σκορ.
Ο παίκτης που έδωσε τη νίκη στην ομάδα των Ιωαννίνων, ήταν ο Ναούμης, ο οποίος με επτά συνεχόμενους δικούς του πόντους «κλείδωσε» τη νίκη. Εκτός του Ναούμη, που πέτυχε 20 συνολικά πόντους, διακρίθηκε ο Πάτρας επίσης με 20 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 24-17, 40-30, 59-46, 77-70
Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Αποστολίδης, Νίκας, Μαυρογιάννης 11, Καραγκιολίδης 14(3), Ναούμης 20(4), Μάντζιος 7(1), Πάτρας 20(3), Κωστόύλας, Μανάκας, Γιωτάκης, Τσίρμπας-Αναγνώστου 5(1).
Αίας Ευόσμου (Κόρκας): Μπρούκς-Μπόγκο 3(1), Λαζαρίδης 13(2), Μπαλτζόπουλος 8(2), Περιστεράκης, Πετανίδης 3(1), Πουλιανίτης 7, Νησιώτης 5, Ζώτος 12, Σεκαδάκης 1, Καπινιάρης 18(2).