Όλα τα ΣπορΡοή Ειδήσεων

Α’ ΕΠΣΑ: Στον ένα βαθμό πλησίασε η ΑΕΜ τον Όμηρο

Την αγωνιστική απραξία του πρωτοπόρου Όμηρου εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον η ΑΕΜ, η οποία με τη νίκη της επί του Αράκυνθου στην Ματαράγκα με 0-2, πλησίασε στον ένα βαθμό την κορυφή.

Οι γηπεδούχοι άντεξαν για 68 λεπτά κρατώντας ανέπαφη την εστία τους, ωστόσο σ’ αυτό το λεπτό ο Καβαλάρης έκανε το 0-1(3ο γκολ στο πρωτάθλημα). Τη νίκη σφράγισε στο 86΄ ο Βασιλογιάννης με σουτ. Ο Αράκυνθος μετά την ήττα του αυτή παραμένει σε δυσμενή θέση και μόνο με θαύμα θα αποφύγει τον υποβιβασμό.

Στο ντέρμπι της Κατοχής ο ΑΟ Χάλκειας επιβλήθηκε με 2-1 του Τρίκαρδου και τον έφτασε στην βαθμολογία. Στο 62΄ ο Κάκος έκανε το 0-1, με τον Φράγκο να ισοφαρίζει στο 66΄ , αλλά έξι λεπτά αργότερα ο Βαλμάς έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Ήττα σοκ για το Αντίρριο από την ομάδα του Δοκιμίου. Ο Ρουμπάτος στο 5΄ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ωστόσο η ομάδα του Αν Κονδύλη πήρε τη νίκη με γκολ του Μπαλάφα στο 52΄ και του αειθαλή Ξευγένη στο 56΄. Έτσι μετά από το αποτέλεσμα αυτό το Δοκίμι διέφυγε τον κίνδυνο του υποβιβασμού, ενώ ο Ατρόμητος έχασε έδαφος να παίξει στα play off.
Πολύτιμο βαθμό πήρε ο Αχελώος στο γήπεδο του Αγίου Κωνσταντίνου απέναντι στον ΑΟ Ρηγανά. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 30΄ με τον Μικρόπουλο, ενώ ο Δερβίσης στο 69΄ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους.

Η Κατούνα πήρε σημαντική νίκη απέναντι στον Απόλλωνα Θέρμου με 2-1 και παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι της παραμονής. Στο 30΄ ο Τσιτσομήτσος το 1-0, ο Κώης ισοφάρισε στο 40΄ και με αυτογκόλ του Αλπέντζου στο 90΄ έγινε το 2-1.