Για 3η συνεχόμενη φορά ο Αιγέας αναδείχθηκε Κυπελλούχος στο μπάσκετ Γυναικών

Δείτε το ΒίντεοΔείτε τις Φωτογραφίες
Τρί, 20/02/2018 - 10:04
Κυπελλούχος Χίου για 3η συνεχόμενη φορά στέφθηκε ο Αιγέας στις Γυναίκες

Ο Αιγέας στέφθηκε Κυπελλούχος Χίου στο μπάσκετ Γυναικών για τρίτη συνεχόμενη φορά τα τέσσερα τελευταία χρόνια. Μετά από έναν συναρπαστικό τελικό νίκησε με 55-51 τον Φ.Ο. Βροντάδου, που παρουσιάστηκε πολύ μαχητικός.

Οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος ήταν πολύ κοντά στο σκορ, συνήθως ο Αιγέας ξέφευγε μέχρι τρεις πόντους, αλλά ο ΦΟΒ ισοφάριζε. Στην τρίτη περίοδο ο Αιγέας προηγήθηκε με 46-37 και ενώ φάνηκε πως θα έκτιζε διαφορά, τα πράγματα άλλαξαν στην τελευταία περίοδο. Εκεί ο ΦΟΒ πιέζοντας σε όλο το γήπεδο κατάφερε να μειώσει το σκορ και να μπει στο τελευταίο λεπτό με διαφορά δύο πόντων, ισοφάρισε σε 51-51 στα τελευταία δευτερόλεπτα όπου η Γιοβανάκη με ένα τρίποντο και μία βολή έκανε το τελικό 55-51. Ο Αιγέας στο φινάλε ήταν πιο ψύχραιμος κάτι που μέτρησε στην τελική έκβαση του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 18-16, 32-29, 46-37, 55-51. Διαιτητές: Συμιακάκης, Φλωράδης.

ΑΙΓΕΑΣ (Γιασεμής): Λοΐζου 9 (1), Άγκο, Καρατζάνου, Γιοβανάκη 17 (4), Παπαδοπούλου 2, Κρουσουλούδη 6, Καρούση 6, Φεντισίν 9 (1), Κάβουρα, Γιασεμή, Φιλιππάκη 6 (1), Τριανταφυλλάκη.

Φ.Ο. ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ (Αμέντας): Οικονόμου 8, Μαρκάκη, Μαργαρίτη 10 (2), Κατσάλα 2, Πύρρου 14, Μαθιούδη, Μπατή 11 (1), Καραμανή, Κατσανεβάκη , Φαφαλιού, Λιβανού 6, Καραμανή Σ.

Στους ημιτελικούς της διοργάνωσης, ο Αιγέας απέκλεισε με 47-35 τον ΒΑΟΛ ενώ ο Φ.Ο. Βροντάδου πήρε την πρόκριση για τον τελικό επικρατώντας με 56-39 του Ολυμπιακού Αρμολίων.

o_aigeas_kypelloyhos_hioy_sto_mpasket_gynaikon_-_1822018

Φάση από τον τελικό του Κυπέλλου Χίου των Γυναικών στο μπάσκετ ανάμεσα στον Αιγέα και τον ΦΟΒ