Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Το πείσμα του Παντελή (Γεωργιανού) έφερε τη νίκη στα «λιοντάρια» (170 φώτος)

Σε ακόμη ένα παιχνίδι η ομάδα του ΜΓΣ Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ ξεκίνησε νευρικά, χωρίς ρυθμό και βρέθηκε να κυνηγά έναν κατώτερο βαθμολογικά αντίπαλο στο σκορ.

Το απόγευμα της Κυριακής 12/1 αντίπαλος των «λιονταριών» ήταν η ομάδα του Ζέφυρου, στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ του Δ’ Ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας.

Οι παίκτες του Θεοδωρίδη μπήκαν νευρικά στο παρκέ του ΔΑΚ ήταν άστοχοι, από κοντινή και μέση απόσταση κι έδωσαν το δικαίωμα στους αντίπαλους να ελπίζουν για την 2η εκτός έδρας νίκη.

Πήραν κεφάλι στο σκορ στο 1ο δεκάλεπτο 15-17 και το διατήρησαν μέχρι και το ημίχρονο 31-32.

Με το ξεκίνημα της 3ης περιόδου, οι «κόκκινοι» εμφανίστηκαν βελτιωμένοι, αφού ο Θεοδωρίδης έκανε συνεχείς αλλαγές μέχρι να καταλήξει σε ένα σχήμα που βρήκε τον ρυθμό  του στο παρκέ του κλειστού και με ηγέτη τον Παντελή Γεωργιανό σε άμυνα (δύο τάπες σε αντιπάλους!) κι επίθεση, ενώ ο Κάτος με 6 συνεχόμενους πόντους (κλέψιμο/καλάθι φάουλ και τρίποντο) διαμόρφωσε το 56-46 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η 4η περίοδος ξεκίνησε με τους «κόκκινους» να παθαίνουν «αφλογιστία» στην επίθεση, αφού για δυόμιση λεπτά «κόλλησαν» στο σκορ του 3ου δεκαλέπτου κι έδωσαν το δικαίωμα στους αντιπάλους με συνεχή καλάθια να φτάσουν σε απόσταση αναπνοής 56-55 στο 32’18’’. μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί και με 60-61 τρία μόλις λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Στο σημείο εκείνο ο προπονητής των «κόκκινων» πήρε time out και ζήτησε, κυρίως, καλύτερη προσωπική άμυνα με αλλαγές σε όλα τα μαρκαρίσματα!

Εκεί όμως ήταν που «μίλησε» η ψυχή του Παντελή Γεωργιανού, ο οποίος έβγαλε άμυνα με στοπ σε σουτ κι φεύγοντας στον αιφνιδιασμό έδωσε ξανά προβάδισμα στα «λιοντάρια», οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των αντιπάλων στην επίθεση (5’’ σε επαναφορά της μπάλας) και άστοχη προσπάθεια για τρίποντο, ενώ καθοριστικό για το τελικό αποτέλεσμα ήταν το επιθετικό ριμπάουντ και το φάουλ στη συνέχεια που κέρδισε ο Χατζηανδρέου, ο οποίος πετυχαίνοντας τη μία βολή διαμόρφωσε το 66-63 με 70’’ να απομένουν για τη λήξη.

Ωστόσο, ο Ντίνος ήταν αυτός που 21’’ πριν το τέλος έβαλε «τη σφραγίδα της νίκης» (68-63) εκτελώντας ψύχραιμα δυο βολές.

Πανσερραϊκός-Ζέφυρος 70-63

• Δεκάλεπτα: 15-17, 31-32, 56-46, 70-63
  • Διαιτητές: Χατζημπαλίδης-Τοπαλίδης
  • Πανσερραϊκός (Θεοδωρίδης): Γεωργιανός Π. 17, Δημητρακάς 5, Συμεωνίδης 15, Ντίνος 5, Δατσιάδης 3, Θολιώτης 8, Χατζηανδρέου 9, Κάτος 8, Τράκας.
  • Ζέφυρος (Αλεξανδρίδης): Αποστόλου 22(5), Κουλαξής 7, Ματενίδης 2, Γιαννάκης 8, Παγωνίδης 3(1), Μόρας 3, Μπάμπος, Καρκανιάς, Κατιρτζίδης, Ζωγράφος 4, Σαρρής 14.

[embedsocial_album id=”8b3ec5c2502555e1efe6f86407f33124858d9d90″]

Οι Ικαροι πήραν στο τέλος τη νίκη

Απέναντι στη νεανική ομάδα του Μαντουλίδη, οι Ικαροι τα χρειάστηκαν καθώς βρέθηκαν από την αρχή του αγώνα πίσω στο σκορ (23-11) και μπόρεσαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι στο τέλος της 3ης περιόδου (63-61) και να πάρουν τη νίκη στο τέλος με 78-80, έχοντας ως σκόρερ τον προπονητη του Κακιούζη με 27 πόντους.

Μαντουλίδης-Ικαροι Σερρών  78-80

• Δεκάλεπτα: 23-11, 43-33, 63-61, 78-80
  • Διαιτητές: Εκίζογλου-Χρυσάφης
  • Μαντουλίδης (Καραμανώλης-Ρεφατλλάρι): Τάκης 14(3), Δημητρόπουλος, Μπάρμπας 6, Φόρογλου 15(3), Λαγός 6(2), Κεραμάρης 24(1), Μαλανδρής 9, Ντολόπουλος, Καπουράνης 3(1).
  • Ίκαροι Σερρών (Ρούλης Π.- Αθανασίου): Γεωργόπουλος, Φραγκούλης, Σιδερίδης, Καμπέρης 16(3), Δαλαγκόζης 14(1), Κουτσοκώστας 17(2), Γκούτζιας 6, Αγγειοπλάστης, Σταμπουλής, Μπίλιος, Κακιούζης 27.