Για την πρόκριση στην οκτάδα η Εθνική Κωφών σήμερα στο Ηράκλειο

Ελλάδα και Βέλγιο θα διεκδικήσουν σήμερα στις 18.00 στο “Θ. Βαρδινογιάννης” την πρόκριση στην Προημιτελική φάση του 9ου Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κωφών που διεξάγεται στο Ηράκλειο.

– Stoiximan.gr -Αγώνες με 0% Γκανιότα* κάθε μέρα *Αφορά την επιλογή “Νικητής Αγώνα” πριν την έναρξη. Διαθέσιμο σε επιλεγμένα παιχνίδια

Το σημερινό Πρόγραμμα (7/6):

18.00

Γήπεδο “Θ. Βαρδινογιάννης”  Ελλάδα – Βέλγιο (1ος Ομιλος)

Παγκρήτιο Στάδιο Δανία – Ιρλανδία  (2ος Ομιλος)

Γήπεδο Ν. Αλικαρνασσού Iσπανία – Ιταλία (1ος Ομιλος)

Γήπεδο Αρχανών Ουγγαρία – Τουρκία (2ος Ομιλος)

18.00

Γήπεδο “Θ. Βαρδινογιάννης”  Ουκρανία – Σουηδία (3ος Ομιλος)

Παγκρήτιο Στάδιο Γαλλία – Αγγλία  (3ος Ομιλος)

Γήπεδο Ν. Αλικαρνασσού Γερμανία – Κροατία (4ος Ομιλος)

Γήπεδο Αρχανών Πολωνία – Ρωσία (4ος Ομιλος)

Τα όσα έγιναν την Πέμπτη (6/6) στα ματς της 5ης μέρας:

ΠΟΛΩΝΙΑ – ΓΕΡΜΑΝΙΑ 0-3

Η Γερμανία χωρίς να ενθουσιάσει με… φαντεζί ποδόσφαιρο, αλλά παίζοντας ουσιαστικά και απλά, έφτασε στο 0-3 με τέρματα των Νόβαρκ στο 35′, Πέτερς στο 80′ και Μπάγερ στο 86′, ενώ είχε και χαμένο πέναλτι με τον Νόβαρκ στο 48′. Καλή εμφάνιση και από την Πολωνία που πλήρωσε τα αμυντικά κενά της, τα οποία εξέθεσαν τον γκολκίπερ Ορλος.

Η Γερμανία είχε ακόμα ένα τέρμα στο 43′ που ορθά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Ακόμα ένα ματς με άριστη διαιτησία των Ελλήνων ρέφερι Ζερβάκη – Περτσελάκη, Δρακονάκη.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ – ΓΑΛΛΙΑ 2-0
Λίγο μετά την έναρξη του αγώνα Ουκρανίας – Γαλλίας, η Ουκρανία με μακρινό σουτ στο 6’ σκοράρει δείχνοντας τις προθέσεις της, ενώ λίγο πριν τις καθυστερήσεις για την εκπνοή του αγώνα στο 90’ ο Νεβεσένκο σκοράρει με κοντινή προβολή και δημιουργεί το τελικό 2-0 για την Ουκρανία.

Δυστυχώς η Γαλλία δεν είχε φάσεις ολοκληρωμένες, γι’ αυτό και δεν κατάφερε κάποιο γκολ ισοφάρισης ή νίκης.

ΚΡΟΑΤΙΑ – ΡΩΣΣΙΑ 0-1
Ζωντανή στο παιχνίδι της πρόκρισης στα προημιτελικά του πρωταθλήματος έμεινε η ομάδα της Ρωσίας.

Το σύνολο του Ρώσου Ντμίτρι Ιβάνοφ επικράτησε με 1-0 στο γήπεδο των Αρχανών. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημειώθηκε από τον Μπακλάνοφ στο 33’ λεπτό. Ο Ρώσος επιθετικός βγήκε μόνος απέναντι από τον Προσένσκι και πλάσαρε εύστοχα για το 0-1. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, οι Ρώσοι είχαν και δοκάρι σε σουτ του Βορονίν.

Στο δεύτερο μέρος οι Κροάτες ισορρόπησαν το παιχνίδι. Δημιούργησαν κάποιες καλές στιγμές, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης. Κάπως έτσι το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.

ΑΓΓΛΙΑ – ΣΟΥΗΔΙΑ 2-0

Η Αγγλία καλύτερη μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο ημίχρονο αλλά η καλύτερη φάση έγινε από τους Σουηδούς. Μηδέν μηδέν στα πρώτα 45 λεπτά η Σουηδία έχασε πέναλτι στο 25’ με τον Τebybel το οποίο και απέκρουσε ο γκολκίπερ της Αγγλίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως ανέβασαν την απόδοσή τους και με δύο γκολ του Μάνουσερι έφτασαν σε μία σπουδαία νίκη η οποία τους διατήρησε ζωντανούς στην μάχη πρόκρισης έστω και ως δεύτερη πίσω από την Ουκρανία πού έχει περάσει ως πρώτη.