Αθλητικά

Ήττα για Ιάλυσο, «Χ-αμένος» ο Διαγόρας, σεφτές για Φοίβο

Νέο ενδιαφέρον απέκτησε το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής (6ος όμιλος), μετά τη νίκη του Π.Α.Ο. Βάρδας επί του Γ.Α.Σ. Ιάλυσος, αφού μείωσε την απόσταση από την κορυφή στους 4 βαθμούς. Στην 3η θέση βρίσκεται μόνος του ο Παλληνιακός, ο οποίος κέρδισε τον Αχαρναϊκό και μάλιστα έχει εκτίσει το ρεπό του.

Οι «ερυθροκίτρινοι» ηττήθηκαν με 1-0 από τον δεύτερο Π.Α.Ο. Βάρδας, ενώ το μοναδικό γκολ που έκρινε το παιχνίδι σημείωσε ο Μπούνας στο 63ο λεπτό μετά από σέντρα του Πολίτη και αδράνεια της άμυνας του Γ.Α.Σ. Ιάλυσος.

Ο Διαγόρας αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 και με τη Θύελλα Ραφήνας, παραμένοντας χωρίς νίκη για πέμπτη συνεχόμενη αγωνιστική. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 25ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση… κόρνερ του Χαρακτίδη. Η ομάδα του Πέτρου Ρουτζιέρη αντέδρασε και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 38’.

Ο Φοίβος Κρεμαστής κέρδισε με 1-0  τη Νίκη Τραγανού σ’ ένα από τα πιο σημαντικά ματς της χρονιάς και παρέμεινε ζωντανός στη διεκδίκηση της παραμονής. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ μόλις στην πρώτη φάση του αγώνα με τον Αρφαρά.

Ο Διαγόρας μετά τη νέα ισοπαλία υποχώρησε στην 5η θέση, χωρίς να έχει κάνει το ρεπό του, ενώ ο Διαγόρας Βραχνέϊκων «σκαρφάλωσε» στην 4η θέση μετά το «διπλό» στην Αμαλιάδα, απέναντι στον τοπικό Αστέρα, που είναι πλέον η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη.