ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ-ΣΥΛΛΑΣ ΑΙΔΗΨΟΥ 65-49: Προηγήθηκαν οι Ευβοιώτισσες στο ημίχρονο, αλλά ήταν εφιαλτικό το τρίτο 10λεπτο

1 Μαΐου 2019, 22:45
A+ A-
Τον έκαμψαν τα τρίποντα της Καρατάσιου και της Κιολεόγλου

Την έκπληξη πήγε να κάνει ο Σύλλας Αιδηψού στον παρθενικό του αγώνα σε final-6. Ξεκίνησε πολύ καλά απέναντι στον Αρχέλαο και προηγήθηκε στο ημίχρονο, αλλά στο τρίτο 10λεπτο έκανε την αντεπίθεσή της η ομάδα της Κατερίνης και κέρδισε τελικά με 65-49

Ο αγώνας αυτός ολοκλήρωσε την 1η αγωνιστική της τελικής φάσης του πρωταθλήματος Νεανίδων που γίνεται στην Ιστιαία.

Για την ομάδα της Εύβοιας που είχε το προβάδισμα στο Α' ημίχρονο (11-14 στο τέλος του 10λεπτου και 30-31 στο ημίχρονο),  ...ήταν εφιαλτική η παρουσία της Ξανθίππης Καρατάσιου και της Νικολέτας Κιολέογλου (δεξιά στη φωτό κάτω).

Οι δυο τους πέτυχαν μαζί, σχεδόν,  τους μισούς πόντους του Αρχέλαου από τους οποίους τους 24 με τρίποντα (είχε η κάθε μια τέσσερα εύστοχα σουτ από τα 6,75). Eιδικά, στην τρίτη περίοδο με τις ...βόμβες τους έκαναν ένα σερί 12-0 και πήγαν το σκορ στο 42-31 υπέρ της ομάδας της Κατερίνης.

Μάλιστα, όταν αντέδρασε με δύο τρίποντα ο Σύλλας και μείωσε σε 42-37 (3΄12΄΄), συνεχίστηκε η βροχή των τριπόντων αλλά από τον Αρχέλαο που έκανε αμέσως  το 48-37 (2΄12΄΄).

Από τον Σύλλα διψήφιο αριθμό πόντων είχαν η Ελένη Νίτσογλου (στη φωτό πάνω ...επί τω έργω) και η Παναγιώτα Μαχαίρα (στη φωτό κάτω).  Πήραν, απίσης, από 7 ριμπάουντ η κάθε μία.

Πολύ καλή για την ομάδα της Αιδηψού ήταν και η Βαλεντίνα Τσαβόνι (δεξιά στη φωτό πάνω) με 8 π., 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 6 κλεψίματα, ενώ κέρδισε και 8 φάουλ!

Τα δεκάλεπτα : 11-14, 19-17, 20-6, 15-12

Διαιτητές: Γιακείμη, Φραγκούλη

Αρχέλαος Κατερίνης (Χατζηιωάννου): Καραλή 7, Κιλ 8, Κιολέογλου 18(4), Μάντζου 2, Καρανικόλα, Παπαζιώγα, Μάντη 5(1), Μπουμπουλέντρα 6, Καρατάσιου 19(4), Παντζιάλα.

Σύλλας Αιδηψού (Κουβαράς): Ρηγοπούλου, Καπόλου 6, Καπλανάι, Λούμη 6(2), Νίτσογλου 11(1), Τσαβόνι 8, Πατσούρα 6, Μαχαίρα 10(2), Σουλιάδη 2.

Συνολικά στατιστικά:

Ο Σύλλας υστέρησε του ατιπάλου του στα ριμπάουντ (15 περισσότερα ο Αρχέλαος), ενώ έκανε και 7 λάθη παραπάνω.

ΑΡΧΕΛΑΟΣ: Βολές 2/3 (67%), Δίποντα 18/48 (38%), Τρίποντα 9/34 (27%), Ριμπάουντ 48 (αμ. 29, επιθ. 19), Ασίστ 22, Κλεψ. 10, Λάθη 17.

ΣΥΛΛΑΣ: Βολές 8/10 (80%), Δίποντα 13/41 (32%), Τρίποντα 5/17 (29%), Ριμπάουντ 34 (αμ. 25, επιθ. 9), Ασίστ 15, Κλεψ. 12, Λάθη 24.

Πριν από τον αγώνα έγινε η Τελετή Έναρξης της Τελικής Φάσης του 33ουΠρωταθλήματος Νεανίδων με την παράταξη των έξι ομάδων στον αγωνιστικό χώρο του Κλειστού Γυμναστηρίου της Ιστιαίας.

Ο  εκπρόσωπος της ΕΟΚ κ. Αριστείδης Γολέμης (β΄ αντιπρόεδρος) απένειμε αναμνηστική πλακέτα στην Δήμαρχο Ιστιαίας-Αιδηψού κα Λίνα Ευσταθίου την οποία βράβευσε και ο πρόεδρος του Τελεθριακού Ιστιαίας  Στέφανος Παπανδρέου (φωτό). Στη συνέχεια η Δήμαρχος τίμησε την πρωταθλήτρια ομάδα Νεανίδων ΕΣΚΑΣΕ Σύλλα Αιδηψού.