Σπάρτακος και Καρδίτσα στον τελικό του Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ

* ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 18.00 ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΟΥ ΑΛΚΑΖΑΡ

Δημοσίευση: 30 Δεκ 2018 15:43

Σπάρτακος και Αναγέννηση Καρδίτσας είναι οι δύο φετινοί φιναλίστ που θα διεκδικήσουν το τρόπαιο στον σημερινό μεγάλο τελικό του Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ (18.00, Κλειστό Αλκαζάρ).

Οι δύο ομάδες προκρίθηκαν μετά τις νίκες που πέτυχαν στους χθεσινούς ημιτελικούς επί του Ίωνα με 72-65 και του ΓΣ Αμπελώνα με 60-54, αντίστοιχα.

Ο ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ «ΚΑΘΑΡΙΣΕ»

ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΠΑΡΤΑΚΟ

Με κορυφαίο τον Αθανασόπουλο που αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ του αγώνα με 22 πόντους (1 τρ.), ο Σπάρτακος έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού Ίωνα και πήρε το πρώτο χρονικά εισιτήριο για τον σημερινό τελικό του κυπέλλου ΕΣΚΑΘ. Η ομάδα του Λ. Βαρδακούλη ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα 9 πόντων (11-2, στο 3’20’’), ωστόσο ο Ίωνας με ένα σερί 7-0 από τους Ευθυμίου, Παυλόπουλο (που ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα του Βόλου) μείωσε σε 11-9 στο 7’. Ο Σπάρτακος διατήρησε την πρωτοπορία για να λήξει το πρώτο δεκάλεπτο με 18-14.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν το πιο παραγωγικό για την ομάδα του Σπάρτακου που τίναξε τη διαφορά στο +15 μετά από δύο διαδοχικά δίποντα του Καλέτσιου (στο 16’). Ο Ίωνας δεν μπόρεσε να αντιδράσει αυτή τη φορά κι έτσι ο Σπάρτακος διατήρησε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (38-25) με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ίωνας μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστή τον Γεωργόπουλο αλλά και ένα τρίποντο του Ευθυμίου, έτρεξε ένα επιμέρους 9-2 μειώνοντας σε 40-36 (στο 24’.Ο Αγαπίου απάντησε από τα 6.75 δίνοντας εκ νέου διψήφια διαφορά στον Σπάρτακο (49-38, στο 27’), ενώ στο 29’ το ταμπλό έδειχνε 52-41 μετά το καλάθι του Καφάση για να τελειώσει η τρίτη περίοδος με 52-43.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο όταν άρχισε να αναλαμβάνει δράση ο Παυλόπουλος με τρίποντο στο 37’30’’ μείωσε στον πόντο (60-59).

Η αποτελεσματικότητα του Αθανασόπουλου μαζί με δύο καλάθια των Σπανούλη και Καλέτσιου έστειλαν τον Σπάρτακο στο +9 (70-61) 39’’ πριν το τέλος.

Ο Ίωνας μείωσε σε 70-65 με τον Παυλόπουλο (21’’ πριν το τέλος), ωστόσο ο Αθανασόπουλος με δύο ακόμη εύστοχες βολές διαμόρφωσε το τελικό 72-65.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 25-38, 43-52, 65-72.

Διαιτητές: Τζαφλέρης, Γερακίνης, Ξέρας.

ΙΩΝΑΣ ΒΟΛΟΥ (Κατσαλής): Τζήμας 5 (1), Ευτυχίδης 3, Γεωργόπουλος 11 (1), Μπεκρής 4, Βασιλείου 4, Παυλόπουλος 20 (1), Ευθυμίου 18 (1), Φωτιάδης, Φαρμάκης, Φοινικόπουλος, Γουσιόπουλος.

ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Βαρδακούλης): Αθανασόπουλος 22 (1), Γοργόλης 5 (1), Καφάσης 6, Αγαπίου 15 (2), Καλέτσιος 5, Πάσχος 2, Σπανούλης 13 (1), Φαρμάκας 4, Μπαμπανάτσας, Κουρτίδης, Καραδήμος.

ΝΤΕΡΜΠΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ

Σ’ ένα παιχνίδι που ξεκίνησε και τελείωσε ως ντέρμπι η Αναγέννηση Καρδίτσας επικράτησε του ΓΣ Αμπελώνα με 60-54 στον δεύτερο χρονικά χθεσινό ημιτελικό. Ο Αμπελώνας προσπάθησε να «χτίσει» διαφορά από τα πρώτα λεπτά, πήρε προβάδισμα 5 πόντων, ωστόσο η Καρδίτσα μάζεψε τη διαφορά για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με 18-16. Κάπως αντίστοιχη η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Καρδίτσα να κλείνει το ημίχρονο στο +3 (35-32) με ένα τρίποντο του Τσέλιου σε νεκρό σχεδόν χρόνο, παίρνοντας έτσι για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις χειρότερες προϋποθέσεις για την ομάδα του Αμπελώνα. Τα λάθη και τα μικρά ποσοστά ευστοχίας στην επίθεση έδωσαν τη δυνατότητα στην Καρδίτσα να επιβάλει τον ρυθμό της και ελέγχοντας τα ριμπάουντ να αυξάνει σταδιακά τη διαφορά στο σκορ. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Αμπελώνας πέτυχε τον πρώτο του πόντο μετά από 5 λεπτά παιχνιδιού. Έτσι με ένα σερί 10-0 η Καρδίτσα ξέφυγε στο +13 (45-32, στο 25’).

Η εικόνα του ΓΣ Αμπελώνα άρχισε να βελτιώνεται. Οι παίκτες έκλεψαν μπάλες, αξιοποίησαν την επίθεση, πρόσεξαν περισσότερο το αμυντικό ριμπάουντ και με ένα σερί 9-0 μείωσαν σε 45-41 (στο 29’).

Η Καρδίτσα προσπάθησε να ξεφύγει ξανά (48-41, στο 32’), ωστόσο ο ΓΣ Αμπελώνα, βελτιώνοντας τα ποσοστά ευστοχίας στην επίθεση και παίζοντας πιο σφιχτά στην άμυνα έφερε το παιχνίδι στα ίσια (54-54, στο 37’ μετά από έμμεσο τρίποντο του Μανώλα). Το παιχνίδι ξανάγινε ντέρμπι, όμως οι χαμένες επιθέσεις στα τελευταία δύο λεπτά κόστισαν στην ομάδα του Αμπελώνα. Αντίθετα η Καρδίτσα με ένα ακόμα καλάθι του Καλιάρα και δύο βολές του Τσέλιου λίγο πριν το φινάλε σφράγισε τη νίκη με 60-54.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 32-35, 41-47, 54-60.