Το πάλεψε αλλά ηττήθηκε στη Βέροια ο Γ.Σ. Φαρσάλων

Δημοσίευση: 08 Απρ 2019 15:16

Ο ΓΣ Φαρσάλων γνώρισε την ήττα με σκορ 71 – 63, στην έδρα του Φίλιππου Βέροιας για την 25η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής κατηγορίας. Μετά από αυτή την ήττα οι Φαρσαλινοί βρίσκονται στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Γ.Σ. Φαρσάλων μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με πρωταγωνιστές Γκιουλέκα και Δέσπο και κατάφερε να προηγηθεί με 8-11 στο 5’, όμως γρήγορα ο Φίλιππος ισοφάρισε σε 11-11 και εν συνεχεία το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 19-20 υπέρ των Φαρσαλινών. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν "κεφάλι" στο σκορ με 24-20 στο 12' και με 37-30 δύο λεπτά πριν την λήξη, οι Φαρσαλινοί θα μειώσουν σε 37-35 και με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι θα αυξήσουν τη διαφορά έως και 9 πόντους στο 29' (51-42) με την τρίτη περίοδο να κλείνει σε 51-47. Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τους παίκτες του κ. Φόρου οι οποίοι αν και βρέθηκαν πίσω με 55 – 47, με σερί 0-12 πέρασαν μπροστά με 55-59, πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με βολές 4 πόντους και μείωσαν σε 59 – 61, ενώ ο Κοθράς στην αμέσως επόμενη φάση έκλεψε την μπάλα και ισοφάρισε σε 61-61. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τον Φίλιππο να παραμένει πιο ψύχραιμος και εκμεταλλευόμενος τα λάθη στην επίθεση των Φαρσαλινών πήρε τη νίκη με 71-63.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Κοθράς του Φίλιππου με 37 πόντους, ενώ για τον Γυμναστικό ο Γκιουλέκας σημείωσε 19 πόντους, ενώ διψήφιος ήταν και ο Τοπουζίδης με 17.

Τα δεκάλεπτα: 19 – 20, 37-35, 51-47, 71-63.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Παπαδόπουλος, Τσεσμετζίδης, Σισμάνης 5(1), Πονόπουλος, Γιαντσιδιώτης, Βάλλιος 3(1), Τσιακλαγκάνος 3, Καβαργύρης, Κοθράς 37(5), Παραπουρας 8(2), Σουτζόπουλος 6, Κανταρκος 9.

Γ.Σ. ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Φόρος): Λεπενιώτης 8, Χαιρετίδης 2, Αναγνωστόπουλος 6(2), Τσιώγκας, Συνετός 2, Τοπουζίδης 17(3), Γκιουλέκας 19, Δέσπος 5, Φιλιππόπουλος 4