Επικράτησε του Ευόσμου με 73-57

Δημοσίευση: 14 Οκτ 2019 15:01

ΦΑΡΣΑΛΑ (Γραφείο «Ε»)
Του Γ. Γκαντέλου
Το «2 στα 2» έκανε ο Γ.Σ. Φαρσάλων στην έδρα του απέναντι στον Εύοσμο με σκορ 73-57, σκαρφαλώνοντας στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Β’ Εθνικής και παραμένοντας αήττητος στο πρωτάθλημα.
Οι Φαρσαλινοί μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας μία διαφορά 7 πόντων (14-7) στα πρώτα πέντε λεπτά του παιχνιδιού, με την πρώτη περίοδο να κλείνει υπέρ τους με σκορ 24-11. Η επιθετική υπεροχή των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο αυξάνοντας την επιμέρους διαφορά στους 18 πόντους στη λήξη του ημιχρόνου (45-27).

Στην επανάληψη στα πρώτα πέντε λεπτά της 3ης περιόδου κεφάλι στο σκορ πήρε η ομάδα του Ευόσμου με το σκορ να διαμορφώνεται σε 50-36, όμως οι Φαρσαλινοί παίζοντας καλή άμυνα και επίθεση δεν το έβαλαν κάτω και συνέχισαν με την ίδια τακτική του πρώτου ημιχρόνου κλείνοντας την 3η περίοδο στο +22 (64-42). Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τη λήξη να βρίσκει την ομάδα του Γρηγόρη Γιασάρη νικήτρια πετυχαίνοντας μια πολύτιμη νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος με σκορ 73-57.
Δεκάλεπτα: 24-11, 45-27, 64-42, 73-57.
Διαιτητές: Γερακίνης-Μαραμής-Παζώλης (Γκαρτζονίκας)
Γ.Σ. ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Γιασάρης-Ρίζος): Στάνκοβιτς , Καλτσούνας, Βασιλείου, Παπαχρήστος 13 (1), Τσούμας Σ. 4, Βρεττάς 15 (2), Πεταλωτής 9 (1), Μουλάς 7, Δέσπος 14, Τσούκας 11 (2).
ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Γυμνόπουλος-Κόρκας): Αγραφιώτης 2, Μπρουκς 2, Καπινιάρης 6, Λαζαρίδης 8 (2), Μπαλτζόπουλος 12 (1), Κατσαούνης 2, Πετανίδης, Πουλιανίτης 8 (1), Νησιώτης, Ζώτος 12, Σεκαδάκης 2, Περιστεράκης 3.
* Στο πλαίσιο της αναμέτρησης ο Γ.Σ. Φαρσάλων είχε τοποθετήσει κουμπαρά στην είσοδο του κλειστού για την συγκέντρωση χρημάτων για τον μικρό Ραφαήλ. Το ποσό που συγκεντρώθηκε εστάλη με άμεση συναλλαγή από την διοίκηση του συλλόγου.