Ανατρεπτικά αποτελέσματα στην Α1 τοπική κατηγορία

ΝΕΟ ΣΚΗΝΙΚΟ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ ΣΕ 1ο ΚΑΙ 2ο ΟΜΙΛΟ - ΤΗ ΣΚΥΤΑΛΗ ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΗΜΕΡΑ Η «DE-TOX»-Α’ ΕΠΣΛ ΟΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ΤΟ «EL CLASICO» ΤΗΣ ΦΑΛΑΝΗΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΦΑΛΑΝΙΑΚΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΜΟΛΙΚΑ (15:30)

Δημοσίευση: 27 Οκτ 2019 15:05

Ημέρα εκπλήξεων, αλλά και ανατρεπτικών αποτελεσμάτων (που αρχίζουν να διαμορφώνουν ένα νέο τοπίο) θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η χθεσινή 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Ερασιτεχνικής κατηγορίας.

Ξεκινώντας από τον 1ο όμιλο ο πρωτοπόρος Όλυμπος Γόννων γνώρισε την πρώτη του ήττα στη φετινή διοργάνωση, μέσα στη Μαρμαρίνη από τον τοπικό Χείμαρρο με 1-0. Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι σημείωσε στο 85’ ο Κωσταρέλλος.
Στο «ρετιρέ» του βαθμολογικού πίνακα αναρριχήθηκε ο Κεραυνός Δένδρων, ο οποίος πέτυχε μεγάλη νίκη στο ντέρμπι του Κουλουρίου επί του τοπικού Άρη με 3-1. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα ασφαλείας από το πρώτο κιόλας ημίχρονο με τον Καλέση στο 10ο λεπτό να γράφει το 0-1 και τον Τασιούλα στο 22’ να διπλασιάζει τα τέρματα των νικητών. Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στο 50’ όταν ο Σερδένης ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 0-3, ενώ το τελικό 1-3 διαμόρφωσε στο 85’ ο Καρλιγκιώτης.
Μεγάλη νίκη πέτυχε και η Δήμητρα Γιάννουλης υποχρεώνοντας τον Κίσσαβο Συκουρίου στην πρώτη του φετινή ήττα (2-0). MVP της αναμέτρησης ο δαιμόνιος Ραμάι που «χτύπησε» στο 27’ και στο 61’.
Σε ανοδική τροχιά και ο Κεραυνός Δρυμού που νίκησε 2-0 τον ΣΣ Ραψάνης, όπως επίσης και ο Πανιώνιος, ο οποίος επιβλήθηκε της Ακαδημίας Τυρνάβου με 4-1 μετά από ανατροπή.
Παλικαρίσια νίκη στο Δασοχώρι με 2-0 επί της Δόξας Βαλανίδας πέτυχε ο Φιλοκτήτης Μελιβοίας και κέρδισε πολύτιμο βαθμολογικό έδαφος, στο «Γ. Μητσιμπόνας» η λαρισινή μονομαχία του Ιπποκράτη με την Πελασγιώτιδα έληξε χωρίς τέρματα, ενώ ισοπαλία σημειώθηκε και στη Βερδικούσια, η τοπική Προοδευτική αν και προηγήθηκε είδε τον Όλυμπο Αιγάνης να κάνει την ανατροπή, αλλά λίγο πριν το τέλος κατάφερε να πάρει την ισοπαλία (2-2).

Ο 2ος ΟΜΙΛΟΣ
Την ευκαιρία να παραμείνει μόνη στην κορυφή έχασε η ΑΕ Βουναίνων, η οποία υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 1-1 στο Ναρθάκι από την ομώνυμη ομάδα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν πολύ νωρίς στο 5ο λεπτό με τον Σπανό, αλλά ο Ξαφάρας ισοφάρισε στο 51’.
Το σκορ της ημέρας σημειώθηκε στο γήπεδο Ν. Πολιτείας, όπου η Αστραπή ξέσπασε στον Παναγροτικό (6-1), τον οποίο «γκρέμισε» από τη 2η στην 5η θέση της βαθμολογίας. Ο Ζησούλης πέτυχε χατρ τρικ (13’, 54’, 57’), ο Καλτσάς σημείωσε άλλα δύο γκολ (10’ πέν., 45’), ενώ σκόρερ χρίστηκε και ο Κολλάτος στο 50’. Από τους φιλοξενούμενους είχε μειώσει προσωρινά σε 5-1 ο Γκατζούλης στο 56’.
Στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα πέρασε η Δόξα Ραχούλας, η οποία έκαμψε εκτός έδρας την αντίσταση της Δάφνης Γλαύκης με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-0 στο α’ ημίχρονο χάρη στα γκολ των Τσαγκαλά (28’) και Χασιώτη (33’) για να μειώσουν οι γηπεδούχοι στο 70’ με τον Τσιώλη.
Επιβλητική νίκη πέτυχε και η Υπέρεια με 4-0 επί του Αστέρα Μελισσοχωρίου και έφτασε τους 13 βαθμούς, όσους και η Ραχούλα, ενώ 13άρης έγινε και ο Ατρόμητος Αγ. Αναργύρων που νίκησε τον Λαρισαϊκό με 3-1.
Τρεις βαθμούς στο ενεργητικό τους πρόσθεσαν επίσης ο ΑΣ Βορειοηπειρωτών (νίκησε 2-1 τον Προμηθέα) και ο ΑΟ Ελευθερών (επικράτησε της Γαλήνης με 3-0), ενώ στο γήπεδο Βαμβακούς η Αναγέννηση Φαρσάλων έσπασε το ρόδι, πετυχαίνοντας την πρώτη της φετινή νίκη με 3-1 επί του τοπικού Ατρομήτου.

«EL CLASICO» ΣΤΗ ΦΑΛΑΝΗ
Τη σκυτάλη σήμερα παίρνει η «DE-TOX»-Α’ ΕΠΣΛ με τα παιχνίδια της 7ης αγωνιστικής από τα οποία ξεχωρίζει το «el clasico» της Φαλάνης ανάμεσα στον Φαλανιακό και τον Σμόλικα. Συνοπτικά το σημερινό πρόγραμμα και η βαθμολογία (όλα τα παιχνίδια λόγω της αλλαγής της ώρας ξεκινούν στις 15:30):