ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΛΥΓΥΡΟ ΜΕ 75-66

Δημοσίευση: 29 Οκτ 2019 22:13

ΦΑΡΣΑΛΑ (Γραφείο «Ε»)
Του Γ. Γκαντέλου
Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια σημείωσε ο Γ.Σ. Φαρσάλων εκτός έδρας απέναντι στην ομάδα του Πολύγυρου με σκορ 75-66, για το πρωτάθλημα μπάσκετ της Β’ Εθνικής κατηγορίας ανδρών. Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους Φαρσαλινούς να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό, από την αρχή έως το τέλος της αναμέτρησης, δείχνοντας από νωρίς ποιο είναι το «αφεντικό». Το πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Γρηγόρη Γιασάρη βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 9 πόντους (13 – 22). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Φαρσαλινοί δέχθηκαν ξανά 13 πόντους στην άμυνα, ενώ στην επίθεση κατάφεραν να σκοράρουν 18 πόντους ανεβάζοντας τη διαφορά στο ημίχρονο στο +12, με το σκορ να διαμορφώνεται 26-38.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η αναμέτρηση «άνοιξε» επιθετικά, απέκτησε πιο γρήγορο ρυθμό, όμως αυτό βόλεψε τον Γυμναστικό, ο οποίος «πάτησε το γκάζι» και πέρασε μπροστά με διψήφια διαφορά και σκορ 42 – 56. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαχείριση του υπέρ τους σκορ και των δυνάμεων έγινε άψογα από τους Φαρσαλινούς, οι οποίοι «άλωσαν» την έδρα του Πολύγυρου με τελικό σκορ 75 – 66 και μαζί με τον ΠΑΣ Γιάννινα βρίσκονται στην κορυφή του πρωταθλήματος με το απόλυτο σε 4 αναμετρήσεις.
Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης και του Πολύγυρου ο Πιπιλιάρης με 30 πόντους, ενώ για τον Γ.Σ.Φαρσάλων ο Πεταλώτης με 20 πόντους και ακολουθεί ο Τσούμας με 16 πόντους.
Διαιτητές: Τζιοπάνος Ν.- Θεοδώρου-Σαρακενίδης
Τα δεκάλεπτα: 13-22, 26-38, 42-56, 66-75
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ
ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ (Τσούρμας): Αμπατζίδης 8(2), Πιπιλιάρης 30(1), Ντισλής 9(1), Δεληγκάρης, Βλάχος, Παπαθανασίου 1, Νικολόπουλος, Νούκαρης 8(1), Στόικος, Αμούτζιας, Αλεξιάδης 2, Γραβάνης 8.
Γ.Σ.ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Γρηγόρης Γιασάρης): Καλτσούνας, Βασιλείου, Παπαχρήστος 13, Τσούμας Σ. 16(3), Βρεττάς 8, Πεταλωτής 20(2), Μουλάς 2, Δέσπος 12, Τσούκας 4(1), Στάνκοβιτς